yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hyopyul-sa (Hyŏpyul-sa / 협률사)
#1

Hyopyul-sa (Hyŏpyul-sa / 협률사)


Kore İmparatorluğu tarafından 1902’den kapanışına kadar desteklenen Hyopyul-sa (협률사) Kore’nin ilk modern tiyatrosudur. 1902’den önce tiyatro açık hava performansları ve halk tiyatrosu için kullanıldı. 1902 yılında Kore’nın ilk modern kapalı tiyatrosu haline geldi. Daha sonra diğer özel tiyatroları geçti ve diğer tiyatrolar üzerinde büyük bir etki kurdu. Tiyatro dıştan içe doğru gelişirken tiyatronun stili de değişti. Bu değişiklik gerekliydi çünkü tiyatronun dışı mekan olarak sınırlıydı. Modern tiyatro gelişirken Kore’ye, komşu ülkelerden yeni tiplerde tiyatrolar geldi. Yeni bir tür olan melodrama, Kore’de Shinp’a(신파), Japon Shinpa’sından etkilendi. Japon işgali süresince Japon hükümeti Shinpa’yi Kore’ye ‘’yeni oyun’’ adı altında getirdi. ‘’Yeni oyun’’, ‘’eski oyun’’un tam tersiydi ve insanları aydınlatmayı ve eğitmeyi hedefliyordu. Koreliler Çin Qing Hanedanlığı’nın kungu dramasını da ithal ettiler (Pekin Operasi’ndan). Japonya ve Qing’den gelen bu etkiler Korelilerin Batı kültürüyle dolaylı yoldan temas kurmasına yol açtı ve Kore tiyatro tarihinde sansasyonel bir değişim başlattı.

Çeviri: ice_queen

[Resim: dfhgf.jpg]


Hyopyul-sa (Hyŏpyul-sa / 협률사)Hyopyul-sa (협률사) was the first modern theatre of Korea, supported by the Korean Empire from 1902 until its closing.
Before 1902, Korean theatre took the forms of outdoor performance and folk theatre. In that year of 1902, the Hyŏpyul-sa was established as the first modern indoor theatre in Korea. Later, with strong financial support, it overpowered other private theatres and exercised great influence on other theatres.
As the theatre began to evolve from outdoor to indoor, the style of theatre was also transformed. That change was necessary because the style of outdoor theatre was limited spatially, especially when it came into an enclosed space. As the modern theatre grew new types of theatre had come to Korea from its near countries. A new genre of melodrama, shinp’a(신파) in Korea was influenced by the Japanese shinpa. During the period of Japanese rule, the Japanese government brought shinpa to Korea under the name of the "new play." The "new play" was the opposite of the "old play," and it aimed for enlightening and educating people. Korean also importing the Chinese Qing dynasty's kungu drama (from the Beijing Opera). Those influences from Japan and Qing brought Korean people into indirect contact with Western culture and triggered a sensational change in history of theatre in Korea.

--Source--
Cevapla
#2


[Resim: r7og6.jpg]

[Resim: r9gi8.jpg]

[Resim: r2fb4.jpg]

[Resim: r10ob7.jpg]
Cevapla
#3


[Resim: r11hn1.jpg]

[Resim: r8gl4.jpg]

[Resim: r3zp1.jpg]

Cevapla
#4
Çok güzel bir tanitim, tesekkürler Seyma. Smile
SO Jİ SUB <3


Cevapla
#5
Hyopyul-sa, Kore'nin ilk önemli tiyatrosu olmasi bakimindan çok önemli. Bilgiler için tesekkür ederiz...
Cevapla
#6
Ellerine saglik Seyma'cigim. Ilk tiyatrolardan biri. Çok eski resimleri eklemissin. Tesekkür ederiz. Onay

Spoiler göster
Cevapla
#7
Tiyatrolari çok severim. Paylasim için tesekkürler.Smile

V.I.P ~~ BLACK JACK
WWW
Cevapla
#8
Tesekkürler canim. Tiyatrolari çok severim.Smile
adriyass501
[Resim: tumblr_nkiy9h2g7d1u0aiq2o3_250.gif]
L O V E I S Y O U
Spoiler göster
Cevapla
#9
Fotograflardan ne kadar eski oldugu anlasiliyor. Tesekkürler. Smile
~~ SMTown ~~

Cevapla
#10
Ilk tiyatrolardan biriymis. Kore'de tiyatronun gelisimi açisindan önemli bir rolü olsa gerek. Konu için tesekkürler.
So I'm never gonna dance again
The way I danced with you
Never without your love

Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise