yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hapkido / 합기도
#1
Hapkido / 합기도

[Resim: 1L50ob.png]

Hapkido (hap ki do veya hapki-do) dinamik ve eklektik Kore dövüş sanatıdır. Kore diline göre, hap "uyum", "koordine" veya "katılma" anlamına gelir; ki, iç enerji, ruh, dayanıklılık veya güç olarak tanımlanır. Ayrıca "yol" ve "sanat" olarak tanımlanır. Dolayısıyla, hapkido kelimenin tam anlamı ile "birleşim-enerji-yolu" olarak tercüme eder. Ancak çoğunlukla "enerjinin koordine edilmesi" veya "koordine edilmiş güç yolu" olarak gösterilir.

Genel olarak tarihsel ayağı Daito-ryu aikijujutu olarak bilinmektedir. Tam bulunuşu Kore ve Japon halkının İkinci Dünya Savaşı’ndaki tarihsel düşmanlığından sonraki karışıklıkta ortaya çıkmıştır.

Hapkido, etkili olarak kendini savunma teknikleri ile bilinir. Bu nedenle kilit ve basınç noktaları, atmalar, tekmeler ve diğer savunma teknikleri kullanılır. Hapkido, kendini savunmanın otantik bir Asya dövüş sanatıdır. Diğer dövüş sanatlarının tekniklerine ve yaygın “vasıfsız” saldırılara karşı mücadele etmektedir.

Her ne kadar hapkido hem uzun menzilli mücadele hem de dövüş teknikleri içeriyor olsa da, çoğu durumun sonu yakın bir savunma, kilit veya fırlatma ile bitmektedir. Hapkido, dairesel hareketler eşliğinde, rakibin dayanıklı olmayan savunmasını ve kontrolünü ele geçirir. Savunma sırasında direnç kullanmak için, ayak hareketleri ve vücut konumlandırma yoluyla avantaj elde ederek güç karşısında güç kullanımını önlemeyi planlamaktadır.

Tarihi ve Uzman Şahıslar

Hapkido’nun doğuşu, Japon koloni döneminde bir grup Koreli vatandaşın Choi Yong Sul’un (1904, 1986) liderliğine ve ilk öğrencisi Suh Bok Sub’un hocalığına kadar izlenebilir. Kuşkusuz sanatın en büyük teşvikçisi olan Ji Han Jae (1936), sanata büyük yenilik sağlayan Kim Moo Hong, Hapkido ile Japon Aikidosu arasında büyük bağlantı kuran ve daha sonra Hankido’yu bulan Myung Jae Nam uzman şahıslardandır. Bu isimlerin hepsi Choi’nin doğrudan öğrencileri ya da yakın öğrencileridir.

[Resim: Lyr06z.jpg]

Teknikler

Dövüş sanatlarının “sert yumuşak” ölçeğinde olan Hapkido, Aikido’ya benzer “yumuşak” teknikler ve Taekwondo ve Tangsoodo’yu anımsatan “sert” teknikler kullanılmaktadır. “Sert” teknikler doğrusal hareketlerden ziyade dairesel hareketlerle yapılarak vurgulanır. Hapkido eklektik bir dövüş sanatıdır ve farklı Hapkido okullarında farklı teknikler vurgulanır. Bununla birlikte, bazı temel teknikler her okulda (kwan) bulunur ve çoğu teknikler Hapkido’nun üç ilkesine uymalıdır:

~ Dirençsizlik ("Hwa", 화 ya da 和)
~ Dairesel Hareket ("Won", 원 ya da 圓)
~ Su İlkesi ("Ryu", 류 ya da 流)

Hwa ya da dirençsizlik, basitçe rahat kalmanın ve doğrudan rakibin gücüne karşı koymanın eylemidir. Örneğin, bir rakip Hapkido öğrencisinin göğsüne karşı geri itme işlemi gerçekleştirdiyse, Hapkido öğrencisi direk olarak direnmek yerine karşısındaki rakibe karşı aynı yönde savunma gerçekleştirmeli. Rakibi atmak için rakibin ileri momentumunu kullanarak doğrudan çatışma önlenmemelidir

Dairesel İlke, teknikleri doğal ve serbest bir şekilde yürütmek için momentum kazanmanın bir yoludur. Bir rakip, yumruk veya bıçak itişi ile doğrusal hareket ile saldırırsa, Hapkido öğrencisi saldırıyı dairesel bir biçimde yönlendirerek rakibin kuvvetini yeniden yönlendirecek ve böylece rakibin gücünü kendine kazandıracaktır. Hapkido öğrencisi, gücü yeniden yönlendirdiğinde, rakibini etkisiz hale getirmek için çeşitli tekniklerden herhangi birini uygulayabilir.

Ryu, su ilkesi, suyun yumuşak ve uyarlanabilir kuvveti olarak düşünülebilir. Hapkido, suya dokunulduğu zaman yumuşak olduğu gibi, suyun tek başına fiziksel kuvvetini kullandığı için de “yumuşak”tır. Bir hapkido ustası, rakibin savunmasını serbest dolaşan bir suyun taşa sarmalanmış halini düşünerek savunmasını hazırlar. Ancak bu savunma sadece geri dönüş savunmasında uyarlanabilir.

Kaynak
Website
[Resim: ZEEa1g.gif]
`·.¸¸.·´´¯`TTTOP`·.¸¸.·´´
ONLY BIGBANG ONLY V.I.P
CHOI SEUNG HYUN | KWON HYUK
Cevapla
#2
|| English ||

Hapkido / 합기도

[Resim: 1L50ob.png]

Hapkido (also spelled hap ki do or hapki-do) is a dynamic and somewhat eclectic Korean martial art. In the Korean language, hap means "harmony", "coordinated", or "joining"; ki describes internal energy, spirit, strength, or power; and do means "way" or "art". Thus, hapkido translates literally as "joining-energy-way", but it is most often rendered as "the way of coordinating energy" or "the way of coordinated power."

A historical link to Daito-ryu aikijujutsu is generally acknowledged, though the exact nature of which is clouded by the historical animosity between the Korean and Japanese peoples and the confusion following the end of the Second World War.

Hapkido prides itself on effective self-defense and as such employs joint locks, pressure points, throws, kicks, and other strikes. Hapkido is an authentic asian martial art of total self-defense, it deals with countering the techniques of other martial arts as well as common "unskilled" attacks.

Although hapkido contains both long range fighting and infighting techniques, the end of most situations is to get near for a close strike, lock, or throw. Hapkido emphasizes circular motion, non-resisting movements, and control of the opponent. Practitioners seek to gain advantage through footwork and body positioning to employ leverage, avoiding the use of strength against strength.

History and Major Figures

The birth of hapkido can be traced to the efforts of a group of Korean nationals in the post Japanese colonial period of Korea, Choi Yong Sul (b. 1904, d. 1986) and his most prominant students, Suh Bok Sub, the first student of the art, Ji Han Jae (b. 1936, ) undoubtedly the greatest promoter of the art, Kim Moo Hong, a major innovator in the art, Myung Jae Nam who forged a greater connection between the art and Japanese aikido and then founded Hankido, and others, all of whom were direct students of Choi or of his immediate students.

[Resim: r3rvDz.jpg]

Techniques

On the "hard-soft" scale of martial arts, hapkido stands somewhere in the middle, employing "soft" techniques similar to aikido and "hard" techniques reminiscent of taekwondo and tangsoodo. Even the "hard" techniques, though, emphasize circular rather than linear movements. Hapkido is an eclectic martial art, and different hapkido schools emphasize different techniques. However, some core techniques are found in each school (kwan), and all techniques should follow the three principles of hapkido:

Nonresistance ("Hwa", 화 or 和)
Circular Motion ("Won", 원 or 圓)
The Water Principle ("Ryu", 류 or 流)

Hwa, or nonresistance, is simply the act of remaining relaxed and not directly opposing an opponent's strength. For example, if an opponent were to push against a hapkido student's chest, rather than resist and push back, the hapkido student would avoid a direct confrontation by moving in the same direction as the push and utilizing the opponent's forward momentum to throw him.

Won, the circular principle, is a way to gain momentum for executing the techniques in a natural and free-flowing manner. If an opponent attacks in linear motion, as in a punch or knife thrust, the hapkido student would redirect the opponent's force by leading the attack in a circular pattern, thereby adding the attacker's power to his own. Once he has redirected the power, the hapkido student can execute any of a variety of techniques to incapacitate his attacker.

Ryu, the water principle, can be thought of as the soft, adaptable strength of water. Hapkido is "soft" in that it does not rely on physical force alone, much like water is soft to touch. It is adaptable in that a hapkido master will attempt to deflect an opponent's strike, in a way that is similar to free-flowing water being divided around a stone only to return and envelop it.

Source
Homepage
[Resim: ZEEa1g.gif]
`·.¸¸.·´´¯`TTTOP`·.¸¸.·´´
ONLY BIGBANG ONLY V.I.P
CHOI SEUNG HYUN | KWON HYUK
Cevapla
#3
[Resim: qbLa8V.jpg]

[Resim: gqaDVQ.jpg]

[Resim: 9Qy3qO.jpg]

[Resim: M07bg7.jpg]
[Resim: ZEEa1g.gif]
`·.¸¸.·´´¯`TTTOP`·.¸¸.·´´
ONLY BIGBANG ONLY V.I.P
CHOI SEUNG HYUN | KWON HYUK
Cevapla
#4
[Resim: dPpaZQ.jpg]

[Resim: ALav5Q.jpg]

[Resim: X0AjqO.jpg]

[Resim: br3aMn.jpg]
[Resim: ZEEa1g.gif]
`·.¸¸.·´´¯`TTTOP`·.¸¸.·´´
ONLY BIGBANG ONLY V.I.P
CHOI SEUNG HYUN | KWON HYUK
Cevapla
#5
Konu için teşekkürler canım. Opucuk
Remember us, remember that
we lived..
''VON''

[Resim: oODZk9.gif]
Cevapla
#6
Teşekkürler Tuğçe. ^^
[Resim: 5NALbz.png]
[Resim: Z5rMG3.gif]
Cevapla
#7
Lisedeyken çok ilgi duyardım. Hep öğrenmek istemişimdir. Smile
Emeğine sağlık. Alkis
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#8
Hapkido / 합기도
Translated by Tuğçe Özsoy

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
#9
Teşekkürler. Smile
☆♡ Duygu ♡☆
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise