yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hanok / 한옥
#1
Hanok / 한옥Geleneksel Kore Evleri

[Resim: GhNxci.jpg]

[Resim: 0JzLIG.png]

Hanok geleneksel Kore evlerine verilen addır. Kore mimarisi yerini ve mevsimini göz önünde bulundurma düşüncesiyle çevresiyle bağlantılı olarak evin konumunun değerlendirilmesine katkıda bulunmaktadır. Evin iç yapısı da bu duruma göre planlanmaktadır. Kelimenin tam anlamıyla "İdeal Ev" anlamına gelen "Baesanimsu" olarak da adlandırılan bu yöntem arkadaki bir dağ ve öndeki bir nehirle ve soğuk kış döneminde ısınmak için yerden ısıtma sistemi ondol ile sıcak yaz döneminde evin serinliğini korumak için ön düzlükteki geniş bir daecheong'la inşa edilmektedir.
Evler bölgelere göre farklılık gösterir. Kore'nin soğuk olan kuzey bölgelerinde evler ısılarını daha iyi koruyabilmek için kapalı kare şeklinde inşa edilirler. İç bölgelerde ise evler '' L'' biçimindedir. Kore'nin en güney bölgelerindeki evler açık ''I'' biçiminde inşa edilir. Evler aynı zamanda inşa edilen kişinin sosyal statüsü ve sınıfına göre sınıflandırılır.

Özellikleri

Geleneksel Kore evlerinin çevre dostu olduğu, görünümü yapıların tasarımında kullanılan malzemelerden de bellidir. Geleneksel Kore evlerinin eşsiz özelliklerinden biri de; yaz aylarında evin serin olabilmesini, kış aylarında da sıcak olabilmesi için kullanılan özel tasarımıdır. Kore'de yazlar çok sıcak, kışlarsa çok soğuk olduğu için yerden ısıtma sistemi olan Ondol (Gudeul) ve serin ahşap döşeme tarzı olan 'Daecheong' Korelilerin buz gibi kışlardan korunmasına ve yaz aylarında da güneş ışığının engellenmesine yardımcı olmak amacıyla uzun zaman önce icat edilmiştir. Bu ilkel ısıtma ve soğutma şekillerinin günümüzde hala birçok evde kullanılıyor olması çok etkileyicidir. Hanokların sütun direkleri 'daedulbo' toprağın altına gömülmemişlerdir; ancak depreme karşı Hanokların güvende olmalarını sağlamak için temel taşına oturtulmuşlardır.

Malzemeler

Hanok yapımında kullanılan toprak, ahşap ve kaya gibi saf malzemeler, tamamen doğal ve geri dönüştürülebilirdir ve kirliliğe sebep olmazlar. Hanokların inşasında, kullanılan kiremit çatısı (Giwa), ahşap kirişleri ve taş blokları kendine özeldir. Cheoma hanokların en kavisli çatılarının kenarlarıdır. Eve giren güneş ışığının m,ktarını kontrol etmek için Cheoma'nın uzunlukları ayarlanabilmektedir. Su geçirmemesi için Hanji (Kore'nin geleneksel kağıdı) su geçirmez olması ve parlaması için fasulye yağıyla yağlanır.

Bölgelere göre farklılıklar

Hanoklar ve şekilleri bölgelere göre farklı farklıdırlar. Güney bölgelerdeki daha sıcak olan hava nedeniyle Koreliler Hanokları 1 rakamı gibi düz bir şekilde inşa ederler. İyi bir hava dolaşımı sağlaması için ahşap zeminli oturma yerini ve birçok pencereyi açık bırakırlar. Merkezdeki en ünlü hanoklar ''L'' [harfi ya da Korecedeki "ㄱ" harfi] şeklindedir; kuzey ve güney bölgelerindeki ev modellerinin bir mimari karışımıdır. Soğuk kuzey bölgelerindeki hanoklar rüzgarın akışını engellemek amacıyla Korece'deki "ㅁ" harfi gibi kutu şeklinde inşa edilmiştir. Bunların açıkta ahşap oturma alanları yoktur ama tüm odalar bitişik dizilmiştir.

Sosyal Sınıfına Göre Farklılıklar

Hanokların yapısı sosyal konuma göre sınıflandırılmışlardır. Tipik yangban (zenginler sınıfı) yalnızca evin görevini vurgulamakla kalmaz, giwa (kiremitli çatı)'yı da bünyesinde barındırır; ancak aynı zamanda büyük bir sanatsal değere de sahiptir. Öte yandan, (maddi olanağı olmayan bazı yangban kesimin yanı sıra) halk tabakasından olan kişilerin choga'lı (pirinç sapıyla örülmüş çatı) evleri kesinlikle daha kullanışlı bir biçimde inşa edilmiştir.


Kore Hanok evleri sadece geçmişin geleneği değil aynı zamanda da günümüz mimari tarzında da etkilidir. Hanoklar bilimsel açıdan mükemmelliğin ve çevre dostluğunun bir örneğidir. Bilimsel mükemmelliğini ısıtma sistemi ''ondol '' ile göstermiştir. Ondol zemin altına yerleştirilen borulardan geçen ısı evi ısıtarak ev sakinlerinin soğuktan korunmasına yardımcı olur. Mutfaktaki ocaktan gelen aşırı ısı diğer odalara bağlantılı olduğunda, hedefteki odaların taş zeminin ısınmasına yardımcı olur. Zeminden yükselen sıcak hava tüm odaların rahat bir şekilde ısınmasını sağlar.

Hanokların bir başka özellikleride çevre dostu olmalarıdır. Hanokların yapımında kullanılan taş, toprak, kağıt ve ahşap doğrudan doğal kaynaklardan elde edilir. Kiriş, kapı, pencere ve zemin döşemesinde ahşap kullanılır. Duvarlarında toprak ve saman karışımı kullanılır. Ev içinde kullanılan doğal ahşap Kore hamur kağıdından yapılıp, sürgülü kapı ve pencerelerin çapraz kesişmesi için pervazlara yapıştırılmıştır. Zemindeki ahşap döşemenin su geçirmemesi için önce Kore kağıdı ile kaplanıp üzeri de fasülye yağı ile yağlanıp parlatılır. Hanoklar kendi benliklerinden soluk alır çünkü her malzemesi doğadandır. Ahşap ve toprak yapının içi nemli olduğu zaman soluk alır ve kuru olduğu zamansa soluk verir.
Çeviri: 07 semra

Kaynak

Kaynak 1

Cevapla
#2
English

[Resim: p6WCf0.jpg]

[Resim: 0JzLIG.png]Hanok is a term to describe Korean traditional houses. Korean architecture lends consideration to the positioning of the house in relation to its surroundings, with thought given to the land and seasons.
The interior structure of the house is also planned accordingly. This principle is also called Baesanimsu (배산임수), literally meaning that the ideal house is built with a mountain in the back and a river in the front, with the ondol heated rock system for heating during cold winters and a wide daecheong (대청) front porch for keeping the house cool during hot summers.
Houses differ according to region. In the cold northern regions of Korea, houses are built in a closed square form to retain heat better. In the central regions, houses are 'L' shaped. Houses in the southernmost regions of Korea are built in an open 'I' form. Houses can also be classified according to class and social status.

Characteristics

The environment-friendly aspects of traditional Korean houses range from the structure's inner layout to the building materials which were used. Another unique feature of traditional houses is their special design for cooling the interior in summer and heating the interior in winter. Since Korea has hot summers and cold winters, the 'Ondol(Gudeul),' a floor-based heating system, and 'Daecheong,' a cool wooden-floor style hall were devised long ago to help Koreans survive the frigid winters and to block sunlight during summer. These primitive types of heating and air-conditioning were so effective that they are still in use in many homes today¹). The posts, or 'Daedulbo' are not inserted into the ground, but are fitted into the cornerstones to keep Hanok safe from earthquakes.

Materials

The raw materials used in Hanok, such as soil, timber, and rock, are all natural and recyclable and do not cause pollution. Hanok's have their own tiled roofs (Giwa), wooden beams and stone-block construction. Cheoma is the edge of Hanok's curvy roofs. The lengths of the Cheoma can be adjusted to control the amount of sunlight that enters the house. Hanji (Korean traditional paper) is lubricated with bean oil making it waterproof and polished. Windows and doors made with Hanji are beautiful and breathable.

Regional differences

The shapes of Hanok differ regionally. Due to the warmer weather in the southern region, Koreans built Hanok in a straight line like the number 1. In order to allow good wind circulation, there are open wooden floored living area and many windows. The shape of the most popular Hanok in the central region is like letter "L" or Korean letter "ㄱ", an architectural mixture of the shapes in the northern and the southern regions. Hanoks in the cold northern region, are box-shaped like Korean letter "ㅁ" so that it would be able to block the wind flow in building Hanoks. They do not have an open wooden floored area but the rooms are all joined together.

Differences according to social class

The structure of Hanok is also classified according to social class. Typical yangban (upper class) houses with giwa (tiled roof) emphasized not only the function of the house, but also possess great artistic value. On the other hand, the houses of the commoners (as well as some impoverished yangban) with choga (a roof plaited by rice straw) were built in a more strictly functional manner.

The Korean style Hanok house is not only the tradition of the past but also an effective architectural style in modern times. Hanok’s charm is twofold: scientific excellence and environmental friendliness. The scientific excellence is demonstrated by a heating system called the “ondol.” Ondol helps residents endure the cold of winter by heating the floors of the home. The word ‘ondol,’ now registered in the Oxford Dictionary, literally means “warming the stone.” When heat coming from the fire in the kitchen is connected to the other rooms, the layer of stone in the floor of the target room becomes heated. The warm air at floor level rises, keeping the temperature of the whole room comfortable.

Another attraction of Hanok is its environmental friendliness. The earth, stone, wood and paper which make up the Hanok are obtained directly from natural sources. Wood is used in pillars, rafters, doors, windows, and flooring. Walls are a mixture of straw and earth. The Korean paper used throughout the house is made from natural wood pulp and is glued to the frame of the sliding doors and the cross ribs of the windows. The floor is polished with bean oil after covering it with Korean paper, making the flooring waterproof. The Hanok breathes on its own because every material is from nature. The wood and earth breath when it is humid indoors and exhale when it is dry.

Cevapla
#3
[Resim: 6vsueS.jpg]

[Resim: SU3KqS.jpg]

[Resim: u7DpU0.jpg]

[Resim: gAw7mL.jpg]
Cevapla
#4
[Resim: BClHiS.jpg]

[Resim: nBrK97.jpg]

[Resim: E4IVCp.jpg]

[Resim: pdpYmT.jpg]
Cevapla
#5
[Resim: FncRxm.jpg]

[Resim: aul8gS.jpg]

[Resim: eKU2H4.jpg]
Cevapla
#6
[Resim: 59NDGD.jpg]

[Resim: o0gAs0.jpg]

[Resim: yRZ3tX.jpg]

[Resim: 9g1XDg.jpg]
Cevapla
#7
[Resim: n4m0ig.jpg]

[Resim: XOGgAM.jpg]

[Resim: 1Ul9s1.jpg]

[Resim: 5ZxSKF.jpg]
Cevapla
#8
[Resim: Zc5A3D.jpg]

[Resim: 68HBuD.jpg]

[Resim: wAyfSa.jpg]
Cevapla
#9
[Resim: La06eD.jpg]

[Resim: Dz3n9X.jpg]

[Resim: Y7ZOKk.jpg]

[Resim: Kyur8t.jpg]
Cevapla
#10
Çok güzel bir sunum olmuş, teşekkür ederiz...Smile

>>> http://www.facebook.com/pages/korea-fans...2387364063
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise