yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gyeongju Historic Areas (2000)
#1

Gyeongju Historic Areas (2000)

Gyeongju Yeoksayujeokjigu (경주 역사유적지구)

[Resim: BDAObD.jpg]

Açıklama

Gyeongju'daki Tarihi Alanlar, özellikle 7. ve 10. yüzyıllar arasındaki sanatsal anlatımın bu esşsiz biçiminin parlak döneminden itibaren heykellerin, kabartmaların, pagodaların ve tapınak ve saray kalıntılarının yapıları içinde Kore Budist sanatının seçkin örneklerinin kayda değer bir topluluğunu içine almaktadır. Kore Yarımadası yaklaşık bin yıl boyunca Silla hanedanı tarafından yönetildi ve Gyeongju'daki ve çevresindeki bu alanlar ile anıtlar (kutsal Namsan/Nam Dağı da dahil olmak üzere) kültürel kazanımlara çarpıcı bir şekilde tanıklık etmiştir. Bu aniıtlar Kore'deki Budist mimarisinin ve dinsel olmayan mimarinin gelişmesinde olağanüstü bir öneme sahiptir.

Tarih öncesi dönemden günümüze dek kalan Gyeongju şehri ve çevresinde insan yerleşimi olmuştur. Silla kabilesi M.Ö. 57'de yarımadanın güney-doğu kısımlarının hakimi olmuştur. Başkent olarak Gyeongju'yu seçmislerdir. Rakip krallıklar arasında uzun bir süre iç çatişmalar süregelmiştir. Çin'in Tang Hanedanlığının yardımıyla Silla krallığı 7. yüzyılda rakiplerine üstün gelmiş ve yarımadanın büyük kesiminde egemenliğini kurmuştur; bu, 10. yüzyılın başlarına kadar su götürmez şekilde aynen kalmıştır. Silla hükümdarları şehirlerini birçok devlet binası, saraylar, tapınaklar ve kalelerle güzelleştirmistir. Mahayana Budizmi 7. yüzyıl süresince Çin'den Kore'ye yayılmıştır ve Silla Krallığı tarafından benimsenmiştir. Kore'de bugün var olan inançlarca saygı duyulan Nam Dağı, kutsal bir Budist dağı haline geldi ve tapınaklar, türbeler ve manastırlar yapmak için o günlerin en seçkin mimarları ve sanatkarlarını görevlendiren yandaşlarını cezbetti. Silla Krallığı'nın sona ermesiyle, Kore bir süre daha içe çekişmeler geçirdi. Burası, 1910'a dek hüküm süren Joseon hanedanlığı tarafından Kore egemenliği altında yeniden birleştirilmiştir. Ancak, bu ülke 16. yüzyılın sonlarında Japonlar tarafından ve 1910 yılında Japonya'nın topraklarına katılmadan önce 18. yüzyılda da Manchu tarafından ele geçirilmiştir ve yıkılmıştır. Bu uzun dönem boyunca, Gyeongju önemli yapılarından birçoğunun bozulması ve yıkılmasından muzdarip olmasına rağmen, kentsel kimliğini korumuştur.

Gyeongju'daki Tarihi Alanları oluşturan üç ana öğe (bölge) vardır; buna ek olarak Dünya Mirasi alanı Hwangnyongsa'yi ve Sanseong Kalesi'ni içine alır.

Nam Dağı Bölgesi, Gyeongju Şehri'nin kuzeyinde uzanmaktadiır: Belirlenen bu alan içinde çok fazla sayıda tarih öncesi ve tarihi dönem kalıntıları vardır.

Başlıca anıtların bulunduğu Wolseong'un yıkılmış saray arazisi, efsanelerin Gyeongju Kim kabilesinin kurucusunun doğum yeri olarak belirlediği Gyerim ormanlık alanı, harap edilmiş Imhaejeon Palace arazisindeki Anapji Gölcüğü ve Cheomseongdae Gözlemevi'nin bulunduğu Wolseong Bölgesi'dir.

Üç öbek halinde kraliyet mezarlarından oluşan Höyükler Bölgesi. Tepeciklerin çoğu kubbelidir, ama bazıları yarımay ya da su kabağı şeklini almıştır. Onlar çakılla kaplı iki katli ahşap tabut içermektedirler. Kazılar altın, cam ve zarif çinilerden zengin mezar eşyaları ortaya çıkarmıştır. Daha eski olan mezarlardan birinde huş ağacı kabuğunda kanatlı bir atın duvar resmi ortaya çıkmıştır.

Çeviri: S.T.

[Resim: A5kOXr.jpg]

English


Description

The Gyeongju Historic Areas contain a remarkable concentration of outstanding examples of Korean Buddhist art, in the form of sculptures, reliefs, pagodas, and the remains of temples and palaces from the flowering, in particular between the 7th and 10th centuries, of this unique form of artistic expression. The Korean peninsula was ruled for nearly a thousand years by the Silla dynasty, and the sites and monuments in and around Gyeongju (including the holy mountain of Namsan) bear outstanding testimony to its cultural achievements. These monuments are of exceptional significance in the development of Buddhist and secular architecture in Korea.

There has been human settlement at and around the site of the present-day town of Gyeongju from the prehistoric period. The Silla clan became the rulers of the south-eastern part of the peninsula in 57 BCE. They chose Gyeongju as their capital. There followed a long period of internal struggles between rival kingdoms. With the help of the Tang dynasty in China, the Silla kingdom defeated its rivals in the 7th century and established its rule over most of the peninsula; this remained unchallenged until the beginning of the 10th century. The Silla rulers embellished their city with many public buildings, palaces, temples, and fortresses. Their tombs are to be found in the surroundings of the ancient city. Mahayana Buddhism spread from China into Korea during the course of the 7th century and was adopted by the Silla Kingdom. Mount Namsan, which had been venerated by the existing cults of Korea, became a Buddhist sacred mountain and attracted its adherents, who employed the most outstanding architects and craftsmen of the day to create temples, shrines, and monasteries. With the end of the Silla Kingdom, Korea underwent a further period of internal strife. It was unified again under Korean rule by the Joseon dynasty, which reigned until 1910. However, the country was invaded and devastated by the Japanese in the late 16th century and the Manchu in the 18th century, before being annexed by Japan in 1910. Throughout this long period, Gyeongju has maintained its urban identity, although many of its major buildings have suffered degradation and demolition.

There are three major components ('belts') that make up the Gyeongju Historic Areas; in addition, the World Heritage site covers Hwangnyongsa and the Sanseong Fortress.

Mount Namsan Belt lies to the north of Gyeongju City: There is a large number of prehistoric and historic remains within the designated area.

Wolseong Belt, in which the main monuments are the ruined palace site of Wolseong, the Gyerim woodland which legend identifies as the birthplace of the founder of the Gyeongju Kim clan, Anapji Pond, on the site of the ruined Imhaejeon Palace, and the Cheomseongdae Observatory.

Tumuli Park Belt, which consists of three groups of royal tombs. Most of the mounds are domed, but some take the form of a half-moon or a gourd. They contain double wooden coffins covered with gravel. Excavations have produced rich grave-goods of gold, glass and fine ceramics. One of the earlier tombs yielded a mural painting on birch bark of a winged horse.

Kaynak/Source
#2

[Resim: YrNd8j.jpg]
#3

[Resim: VvMQ8P.jpg]
#4

[Resim: rZ20Xz.jpg]
#5

[Resim: A5kONQ.jpg]

#6

[Resim: a2GnRd.jpg]
#7

[Resim: yL3Gv0.jpg]
#8

[Resim: site0976000250037520090.jpg]

[Resim: 276455.jpg]

[Resim: 276675.jpg]

[Resim: 276731.jpg]

[Resim: 276733.jpg]
#9

[Resim: koreasillacheonmado01.jpg]

[Resim: site0976000150037520090.jpg]

[Resim: img0355tz.jpg]

[Resim: img0361tq.jpg]

[Resim: img0378rq.jpg]
#10

[Resim: img0409hs.jpg]

[Resim: img0555iu.jpg]

[Resim: img0396iw.jpg]

[Resim: img0384ge.jpg]

[Resim: img0388hc.jpg]
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise