yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gyeonggi Ceramic Museum / 경기도자박물관
#1
Gyeonggi Ceramic Museum / 경기도자박물관

[Resim: wXGYMo.jpg]

Adres
727, Gyeongchung-daero, Gonjiam-eup, Gwangju-si, Gyeonggi-do

Website: http://ggcm.or.kr/

Tanıtım

Gongjiam özel kültür bölgesinde yer alan Gyeonggi Seramik Müzesi, 400 yıllık Joseon Hanedanlığı'nın kraliyet aileleri için üretilen seramiklerin bulunduğu eski bir alandır. Müze, Joseon beyaz porseleni ya da baekja gibi geleneksel Kore seramikleri çalışmalarıyla özelleşmiştir.

Müze, iki geniş sergi salonu, özel bir sergi salonu, çok amaçlı bir salon ve diğer küçük salonlardan oluşmaktadır. Müzenin ek tesisleri ise büyük ölçekli bir heykel parkı; odun ile ısıtılan fırınlar; Kore tarzı bir bahçe; çay seremonisi gösteri salonu ve Gwangju'da üretilen seramiklerin satıldığı bir mağazadır. Müze, Joseon Hanedanlığı'nın 500 yıllık tarihinden yapılmış saf beyaz porselen, beyaz ve mavi porselen, sır altındaki demirle boyanmış beyaz porselen ve punch'ong eşyası gibi geleneksel seramikleri sergilemektedir. Ayrıca müzede, Kore'nin değerli seramik geleneğinin mirasçıları modern sanatçılar tarafından yapılan eserler de görüntülenmektedir. Eğitim görevlerini yerine getirmek için müze, Kore'nin geleneksel seramik tarihine ve kültürüne odaklanan ve ziyaretçilere, bugün bile yapılan Kore geleneksel seramiğini takdir etmeleri ve öğrenmeleri için fırsat sunan özel sergiler de düzenlemektedir.

English

Address
727, Gyeongchung-daero, Gonjiam-eup, Gwangju-si, Gyeonggi-do

Homepage: http://ggcm.or.kr/

Introduction

The Gyeonggi Ceramic Museum (경기도자박물관) in the Gonjiam special culture zone is the former site where ceramics were produced for the royal households of the Joseon Dynasty for 400 years. The museum specializes in the study of traditional Korean ceramics such as Joseon white porcelain or baekja. It also manages excavation projects, conducts research, and educates the public about the cultural aspects of traditional ceramics.

The museum consists of two large exhibition rooms, a special exhibition room, a multi-purpose room, and other smaller rooms. Its auxiliary facilities include a large-scale outdoor sculpture park; kilns heated with firewood; a Korean-style garden; a tea ceremony performance room; and a shopping mall selling ceramics produced in Gwangju. The museum exhibits traditional ceramics from the Joseon Dynasty such as pure white porcelain, blue and white porcelain, white porcelain painted with under-glaze iron-brown, and punch'ong ware, that were all made throughout the Joseon Dynasty’s 500 years of history. The museum also displays works by modern artists, inheritors of Korea’s honorable ceramic tradition. And to fulfill its educational duties, the museum holds special exhibitions that focus on the culture and history of Korea’s traditional ceramics and offers visitors the opportunity to learn about and appreciate Korea’s traditional ceramics that are still being crafted, even today.

Kaynak / Source

Cevapla
#2
Gyeonggi Ceramic Museum / 경기도자박물관
Address
727, Gyeongchung-daero, Gonjiam-eup, Gwangju-si, Gyeonggi-do

esra_kjm

Teşekkür ederiz.

>>> https://www.facebook.com/pages/Korea-Fan...5346524337
Cevapla
#3
Harika bu ya...Çok istiyorum gidip Oraları gezmeyi ve yerinde görmeyi.
Kim Hyun Joong 
Lee Min Ho & Le Jun Ki & Jang Geun Suk & Kim Jeong Hoon ve diğerleri

WWW
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise