yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwangju Gossaum Festival (광주칠석고싸움놀이축제) 2017
#1
Gwangju Gossaum Festival (광주칠석고싸움놀이축제) 2017

[Resim: JaAAl5.jpg]

Tarih
22~23.04.2017
Adres
2, Gossaum-ro, Nam-gu, Gwangju
광주광역시 남구 고싸움로 2 (칠석동)
Website 1 (Korece, İngilizce, Japonca, Çince)
Website 2 (Sadece Korece)

Tanıtım
Gossaum, terim olarak otgoreum'dan (geleneksel Kore ceketi üzerinde kurdele ile bağlı yay) gelir ve bir döngü yapmak için uzun bir ipte bağlı olan düğüm anlamına gelir. Dolayısıyla gossaum, 'go' ve 'ssaum'un birleşiminden oluşur ve karşılaşma veya iki takımın mücadelesi anlamına gelir. Geleneksel olarak Gossaum, erkeklerin eğlenceli ve rekabetçi takım sporu olmuştur. Genellikle Daeboreum etrafında, Jeollanam-do bölgesinde oynanırdı (kameri takvime göre Ocak ayının 15'i). 1971 yılında Ulusal Manevi Kültürel Varlık olarak belirlenmiştir. Gossaum için gala etkinliği ilk olarak 1982 yılında yapılmıştır. Her yıl daha fazla ziyaretçi çeker ve yerel ekonomiyi teşvike katkıda bulunur.

Kore'nin en uzun süren folklor festivallerinden biri olan Gossaum Festivalinde, Kore kültürel geleneklerinden köken alan çeşitli performanslar sergilenir. Arife günü kutlamaları, köyü koruyan tanrıya ibadet için bir hizmet, köyde şeytan çıkarma, Gossaum gösterileri, halk oyunu gösterileri ve ziyaretçilerin katılabileceği Daeboreum yemek tadımı ve geleneksel halk oyunları etkinlikleri gibi görenekleri; her yıl planlanan etkinlikler ve tanınmış isimlerle dikkat çeker.

Festival öncesinde ziyaretçiler için; uçurtma, geleneksel kostümleri deneme imkanının olduğu kıyafet sergisi, halatla yürüme, Daeborum yemek tadımı (pirinç topları, sebze ve baharatlı otlar içeren pilav) ve birinin kötü şansını kovalamak için yanan saman ipleri üzerinden atlamak gibi pek çok geniş yelpazede etkinlik sunulur.

Bir gossaum nori fotoğraf sergisi, geleneksel folklor yarışması, Nanta performansı, daljip'in ("ay evi") yakılması, havai fişek ve köyde şeytan çıkarma da dahil olmak üzere birçok etkinlik sabaha kadar devam ediyor. Yaklaşık 300 müzisyenden oluşan Daedong çiftlik müzik performansı, gossaum gösterileri, geleneksel Kore dövüş sanatı gösterileri ve iki takım arasındaki halat çekme yarışı da dahil olmak üzere birçok program sıralanmıştır.

Gwangju Gossaum Festivali'nin en büyük önemi, 20 metre yüksekliğinde ve 15 metre genişliğinde daljipin yakılmasıdır ve festival alanı kelimenin tam anlamıyla "ay evi"ne dönüşür. Daljip (dallardan oluşan bir yığın), Kore'nin en büyüğüdür ve insanları büyüleyen alevleri 100 m ve daha da ötesine ulaşabilir. Ziyaretçiler aynı zamanda, General Go, Gyeong-myeong siteleri (Pochung Tapınağı ve Samgangmun Kapısı) dahil olmak üzere bir dizi kültürel eser mekanın bir kilometre içinde yer aldığından, Gwangju alanının geleneksel kültür mirasının tadını çıkarabilirler.

Ulaşım
[Tren]
Yongsan İstasyonundan Hyocheon İstasyonuna giden trene binin (günde bir kez).
Hyocheon İstasyonunun önünden taksiye binin (yaklaşık 10 dk / 6000 won)

Translate: Aralidia & Yüsra JaeJoong

|| English ||

Period
04.22.2017 ~ 04.23.2017
Address
2, Gossaum-ro, Nam-gu, Gwangju
광주광역시 남구 고싸움로 2 (칠석동)
Homepage 1 (Korean, English, Japanese, Chinese)
Homepage 2 (Only Korean)

Introduction
In Gossaum, the term 'go' originates from otgoreum (the ribbon bow on a traditional Korean jacket) and refers to a knot tied in a long string to make a loop. Therefore, gossaum, a compound of go and "ssaum," which means fight, indicate a "match or fight against two teams pulling on knotted ropes." Traditionally, Gossaum has been a competitive team sport enjoyed by men. It was often played in the Jeollanam-do area around Jeongwol Daeboreum (the 15th of January according to the lunar calendar). Gossaum, which has been enjoyed for over 800 years, was designated National Intangible Cultural Asset No.33 in 1971. The Gwangju Gossaum Festival, a gala event for gossaum, was first held in 1982. It attracts more and more visitors each year and contributes to promoting the local economy.

At the Gossaum Festival, one of the longest-running folklore festivals in Korea, various folk activities originating from traditional Korean culture are performed. The folk customs have gained recognizable names and diverse events that are planned each year, including a celebration of the eve, a service to worship the god guarding the village, a village exorcism, gossaum demonstrations, folk play performances and activities for visitors to participate in, such as a Daeboreum food tasting and a plaza where one can experience traditional folk games.

On the eve of the festival, a wide range of events are organized for visitors including kite flying, a traditional costume exhibition with a chance to try them on, rope walking, Daeborum food tasting (rice balls, rice mixed with vegetables and seasoned herbs), and jumping over burning straw ropes to chase away one’s bad luck.

There are also many other attractive spectacles to take in including a gossaum nori photo exhibition, a traditional folklore contest, a Nanta (percussion) performance, fireworks, the burning of a very large daljip (a “moon house”), a village exorcism and saem gut (well exorcism) that goes on until dawn. A variety of programs are also lined up including a Daedong farm music performance consisting of about 300 musicians, gossaum demonstrations, Korean traditional martial art performances and a tug-of-war between two teams pulling a thick rope.

The greatest highlight of the Gwangju Gossaum Festival is the burning of a 20-meter high, 15-meter wide daljip, which translates literally to “moon house.” The daljip, a pile of branches, is the largest one in Korea and its flames can rise as high as 100 meters or more, inspiring awe among all viewers. Visitors can also enjoy the traditional cultural heritage of the Gwangju area since a number of cultural relics including General Go, Gyeong-myeong sites (Pochung Shrine and Samgangmun Gate) are located within one kilometer of the venue.

Transportation
[Train]
From Yongsan Station, take a train to Hyocheon Station (once a day).
- Take a taxi from in front of Hyocheon Station (approx. 10 min / 6,000 won)

Source


[Resim: j833pg.jpg]

| + O + ∆

[Resim: 4b8AMQ.gif]
Cevapla
#2


| + O + ∆

[Resim: 4b8AMQ.gif]
Cevapla
#3
[Resim: 1LvvAp.jpg]

[Resim: LyAAqj.jpg]

[Resim: r3MMb7.jpg]

[Resim: 7qggG5.jpg]

| + O + ∆

[Resim: 4b8AMQ.gif]
Cevapla
#4
[Resim: kbBB5W.jpg]

[Resim: NpAAjO.jpg]

[Resim: aL337z.jpg]

[Resim: YDkko6.jpg]

| + O + ∆

[Resim: 4b8AMQ.gif]
Cevapla
#5
[Resim: qbMMz5.jpg]

[Resim: QaBBjk.jpg]

[Resim: X0kk57.jpg]

[Resim: brDDW8.jpg]

| + O + ∆

[Resim: 4b8AMQ.gif]
Cevapla
#6
[Resim: j833or.jpg]

[Resim: m366nR.jpg]

[Resim: 2r11bq.jpg]

[Resim: Eg88ZA.jpg]

| + O + ∆

[Resim: 4b8AMQ.gif]
Cevapla
#7
[Resim: P0kkXO.jpg]

[Resim: LyAA9Z.jpg]

[Resim: r3MMP3.jpg]

[Resim: 7qggRN.jpg]

[Resim: gq88mO.jpg]

| + O + ∆

[Resim: 4b8AMQ.gif]
Cevapla
#8
Gwangju Gossaum Festival (광주칠석고싸움놀이축제) 2017
Translated by Dilara ÖZEN

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
#9
Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederiz. Smile
Cevapla
#10
Teşekkürler. Smile
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise