yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwanbok / 관복
#1
Icon_angel_not 
Gwanbok / 관복

[Resim: GPR8d3.jpg]

Gwanbok, hükümet tarafından tüm hükümet memurlarına verilen resmi kıyafetlerin tümü için genel olarak kullanılan Korece terimdir. Silla döneminden Joseon Hanedanı dönemine kadar giyilmiştir. Memurların seviyelerine, statülerine ve özel durumlara göre giydikleri, jobok, jebok, sangbok, gongbok, yungbok ve gunbok gibi farklı gwanbok tipleri vardı. Jobok, milli bayramlar ya da saltanat fermanı ilanı gibi özel günlerde giyilen gwanboktu. Jebok, ataları anmak ve yüceltmek için yapılan 'jesa' denilen ayin sırasında giyilirdi. Sangbok günlük resmi kıyafet olarak giyilirken, gongbok memurların sarayda kralla görüşecekleri zaman giydiği kıyafetti. Yungbok ise askeriyeyle ilgili kişiler tarafından giyilirdi.
Bu terim dar kapsamda sadece gongbok ve sangbok'u karşılasa da, yuvarlak yakalı cübbe, dallyeong, anlamına da gelir.


Çeviri: jun pyo gu

^^English^^

Gwanbok is a Korean general term referring to all business attires of government officers given by government. It began to be worn since Silla period until Joseon Dynasty. There were several types of gwanbok according to status, rank, and occasion such as jobok, jebok, sangbok, gongbok, yungbok, and gunbok. Jobok was the gwanbok worn for special occasions such as national festivals, or announcement of royal decrees. Jebok was the gwanbok worn while an ancestor veneration ritual called jesa was held. Sangbok was worn as a daily official clothing while gongbok was worn when officers had an audience with the king at the palace. Yungbok was related to military affairs.
However, as the term in a narrow scope only denote the gongbok and sangbok, it means dallyeong, robe with a round collar.


Kaynak / Source
[Resim: VPa4Qj.gif]
╭☆╯Bi Gülüşüyle Yaktı Bütün Gemileri╭☆╯
Cevapla
#2
[Resim: g28mnL.jpg]

[Resim: njM1jV.jpg]
[Resim: VPa4Qj.gif]
╭☆╯Bi Gülüşüyle Yaktı Bütün Gemileri╭☆╯
Cevapla
#3
[Resim: vX5MPr.jpg]

[Resim: OVAQ53.jpg]
[Resim: VPa4Qj.gif]
╭☆╯Bi Gülüşüyle Yaktı Bütün Gemileri╭☆╯
Cevapla
#4
Tanıtım için teşekkürler Smile
[Resim: ca6zc.gif]
Cevapla
#5
Gwanbok / 관복
Rabia EKİNCİ

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi