yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Güney Kore ve Nükleer Enerji
#1
Geçen gün elime bir kâğıt geçti. Nükleer enerjinin anlatıldığı gazete kupürüydü sanırım. Okurken su iki kelime oldukça ilgimi çekti. "Güney Kore". Internet'te bir kaç araştırmadan sonra çok güzel metinlere ulaştım. Var mıdır yok mudur bilemedim forumda ama yine de sizinle paylaşmak istedim. Buraya koyacağım metin tamamıyla alıntı.

30 Yıl Önce Başladılar, Dünyaya Örnek Oldular
Nükleer teknolojiyi her alanda kullanan Kore, artik Dünya’nın 10. büyük ekonomisi
Nuh Albayrak / SEOUL (IHA)
Elektriğin yüzde 40’i nükleerden


Nükleer çalışmalar açısından 1970’lerde Türkiye ile ayni durumda bulunan Güney Kore, bundan 30 yıl önce “Nükleer enerji milli politikamız” diyerek tarihî bir karar aldı. Bu kararı kesintisiz olarak uygulayan Güney Kore, bugün kullandığı elektrik enerjisinin yüzde 40’ini nükleer enerjiden karşılamakla kalmıyor, birçok ülkeye nükleer tesis kuruyorlar.


“Temiz ve yeşil enerji...”

Çernobil’den dolayı nükleer enerjiden vazgeçmeyi, trafik kazası yüzünden arabaya binmemeye benzeten Prof. Chung, nükleer enerjiyi “Clean and green energy” olarak tarif ediyor ve “Çevre sağlığı ve güvenlik unsurunu ön planda tutuyoruz. Aldığımız tedbirler sayesinde reaktörlerimizin civarını evinizden yüzlerce kat daha sağlıklı hale getirdik” diyor.


Sıradaki reaktör

Güney Kore, güneydeki Busan şehri yakınlarında inşasına başladığı Shin-Kori-1 ve 2 reaktörlerinin de devreye girmesiyle elektrik ihtiyacının yarısını nükleer enerjiden sağlamayı hedefliyor.


Önemli gezi

TASAM’in düzenlediği gezi çerçevesinde Güney Kore’ye giden enerji bürokrat ve bilim adamlarından oluşan Türk ekibi, gezdiği Kori ve Wolsong Nükleer Tesisleri’nde yetkililerden bilgi aldı.


Bu enerji nereden geliyor...

Bizim de yer aldığımız Kore Savaşları sonunda tam bir harabeye dönen Güney Kore, daha 60’li yılların basında bırakın nükleer enerjiyi, halk karnini doyurmanın yollarını arıyordu.

Kore halkını yeni ve daha amansız bir ‘savaş’ bekliyordu.

Hem de kendi basına kazanmak zorunda olduğu bir ‘kalkınma savası’...

Bu yeni savaşta, zaferin en önemli unsuru olan ‘topyekûn irade’yi ortaya koyan Güney Koreliler, çok kısa bir dönemde, “Biz de varız” dediler, bir süre sonra herkese, “Güney Kore gümbür gümbür geliyor” dedirttiler, simdi ise dünyanın 10. ekonomisi haline geldiler.

İste bütün dünyanın hayretle izlediği bu kalkınma destanında, hükümetler üstü siyasi iradeyi bir kenara bırakırsak en büyük pay, ‘nükleer enerji’ye aittir.

Zira gittiği ülkeye, elektrik enerjisinin yani sıra binlerce dalda katkı sağlayan nükleer enerji, Kore’de de sadece sanayinin can damarları olan elektrik hatlarına ‘kan vermekle kalmamış, kalkınma harekatında yılmadan, yorulmadan çalışarak hedefe ulaşabilmek için ihtiyaç duyulan ‘enerji’nin neredeyse tamamını karşılayan en büyük ‘güç’ kaynağını oluşturmuş.

Yani, Güney Kore, ‘nükleer tercih’te bulunmakla, nesilleri boyu devam edecek bir yolculuk için gerekli ‘enerji’yi de temin etmiş oluyordu.

Darısı bizim basımıza... * N. A.

Enerji bürokratları ve akademisyenlerden oluşan bir ekip, nükleer enerji konusundaki son gelişmeleri yerinde izlemek amacıyla Güney Kore’deki nükleer enerji santrallerini gezdi.

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM), enerji kullanımı konusunda dünya’daki son durumu yerinde izlemek, ülkemizin kalkınmasında önemli bir yeri olan enerji arzı ve güvenliğini bütün boyutlarıyla ele almak, Türkiye’de nükleer enerji üretiminin gerekliliğini incelemek ve bu konuda yeni açılımlar geliştirmek maksadıyla uygulamaya koyduğu “Sürdürülebilir Kalkınma için Nükleer Enerji” baslıklı projesinin 6. aşaması olan nükleer reaktör gezisini Güney Kore ’de gerçekleştirdi.
Cevapla
#2

[Resim: nuclear1.jpg]


Özel izinle inceleme

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanligi Müstesari, Doç. Dr. Sami Demirbilek’in baskanligindaki geziye TASAM Baskani Süleyman Sensoy’un yani sira, TÜBITAK’tan Prof. Dr. Vural Altin, TAEK eski Baskani ve Marmara Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Emin Özbas, ITÜ Ögretim Üyesi, Prof. Dr. Ahmet Bayülken, TÜBITAK eski Baskani ve Gazi Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sümer Sahin, Bahçesehir Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Alniak, ITÜ Ögretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Karaosmanoglu, Galatasaray Üniversitesi Ögretim Üyesi Dr. Necmi Dayday, Hollanda Petten Nükleer Reaktör eski Müdürü Dr. Erdinç Türkcan ve TAEK Nükleer Reaktör eski Müdürü Önder Öner katildi. Nükleer enerji konusunda özellikle yurt disinda önemli çalismalar gerçeklestirmis bilim adamlarimizin katildigi gezi esnasinda alinan özel izinlerle, farkli teknolojilerle gerçeklestirilen nükleer enerji santralleri incelendi. Güney Kore’ye nükleer teknolojiyi kazandiran Kore Bilimler ve Teknoloji Akademisi Baskani, Bilim ve Teknoloji Eski Bakani Prof. KunMo Chung mihmandarliginda, KORI ve WOLSONG Nükleer Reaktörleri’ne yapilan inceleme gezisi esnasinda degisik konularda brifingler alindi. Gezi esnasinda ayrica resmi ve sivil temaslarda da bulunuldu.


Kararli ve istikrarli

Kuzey Kore’nin istilasindan kurtulduktan sonra halkin maddi ve manevi fedakarligina dayanan hizli bir kalkinma hamlesi baslattiklarini belirten Güney Kore yetkilileri, ülkenin elektrik ihtiyacini uzun vadede çözüme kavusturmak için enerji alternatifleri üzerinde yaptiklari uzun arastirma sonucunda, nükleer enerjiden istifadenin kaçinilmaz oldugunu gördüklerini ve nükleer santral için karar verdiklerini belirttiler. Ilk is olarak belirsizliklerden arinmis, kararli bir mevzuat düzenlemesi yaptiklarini ifade eden yetkililer daha sonra da çalismalarini belirlenen bu strateji çerçevesinde istikrarli olarak sürdürerek dünyanin önde gelen nükleer güçlerinden biri olmayi basardiklarini söylediler.

1986 yilinda Ukrayna’da Çernobil Nükleer Santrali’nin 4. ünitesinde meydana gelen kazadan sonra nükleer enerji konusunda dünyanin bir süre kararsizlik yasadigini ve bazi ülkelerin bu sebeple nükleer faaliyetlerini durdurdugunu hatirlatan Güney Koreli yetkililer, kendilerinin teknolojik gelismeleri yakindan izleyip, Çernobil benzeri kazalarin sebeplerini ortadan kaldirarak nükleer faaliyetlerini kesintisiz sürdürdüklerini belirttiler.Güney Kore’nin nükleer kimligi


Kisi basina düsen milli gelirin 200 dolar oldugu bir önemde nükleer santral kurmak için tesebbüse geçen Güney Kore, 1957 yilinda dünyayi nükleer orijinli ilk elektrik enerjisiyle tanistiran ABD’nin Shippinggport Santrali’nden yaklasik 20 sene sonra ilk nükleer enerji santraline kavustu.

KORI 1 isimli bu santral ile bunu izleyen birkaçini daha yabanci destekli olarak gerçeklestiren Güney Kore daha sonraki yillarda tamamen yerli üretim santraller kurmaya devam etti.

Güney Kore’deki nükleer hamlenin öncülerinden olan Prof Chung’in verdigi bilgiye göre bugün Kori’de 4, Yonggwang’de 6, Wolsong’da 4 ve Ulchin’de de 6 olmak üzere toplam 20 nükleer tesisteki üretimiyle halen elektrik ihtiyacinin yüzde 40’ini nükleer enerjiden saglayan Güney Kore, bunlara ekleyecegi ve ikisi insaat, ikisi de planlama asamasinda olan 4 santral ile de önümüzdeki 15 yillik dönemde ortaya çikacak elektrik ihtiyacinin yüzde 50’sini nükleerden temin etmeyi hedeflemektedir.

Ayrica yetistirdigi 38 bin nükleer enerji uzmani ve kazandigi tecrübe ile sadece kendi elektrik ihtiyacini karsilamakla kalmayan Güney Kore, kendi tesislerinde ürettigi dev buhar kazanlari ve reaktör kapaklari gibi; nükleer santralin en önemli elemanlarini da basta ABD ve Çin gibi süper güçler olmak üzere dünyanin birçok ülkesine ihraç ederek önemli miktarda döviz kazanmaktadir.


Temiz ve yesil...

Nükleer enerjiyi “Clean and Green Energy” olarak tarif eden Prof Chung, bütün reaktörlerinde çevre ve güvenlik unsurunu en ön planda tuttuklarini belirterek, “Aldigimiz tedbirler sayesinde, nükleer enerji tesislerimizin hatta nükleer reaktör ünitelerimizin hemen dis kisminin, radyasyon etkisi açisindan evlerinizden yüzlerce kat daha saglikli hale gelmesini sagladik. Buhar sogutmasi için kullanilan atik sular o kadar iyi bir sekilde temizlenmektedir ki, bu havuzlarda yüzlerce balik yetistirerek okyanusa saliyoruz. Bütün bu tedbirlere ragmen, tesislerimiz civarindaki bitki örtüsünden numune alarak radyasyon seviyesini ölçme islemini sik araliklarla tekrarliyoruz” dedi.


Santral güvenligi

Nükleer santraller için özgün güvenlik ilkeleri gelistirilmistir. Bu ilkeleri saglamak için belli prensiplere göre düzenlenmis güvenlik sistemleri kullanilir. Güvenlik sistemleri, her an koruma ve güvenlik fonksiyonlarini yerine getirmeye hazir ve dogru çalisacak sekilde tasarlanir.


Cevapla
#3
Tesekkürler, güzel bir paylasim olmus gerçekten.
Cevapla
#4
Gerçekten nükleer enerji bakimindan iyi denilecek düzeyde bir ülke .

Paylasim için tesekkür ederim.
Cevapla
#5
Bilgiler için çok tesekkür ederiz. Smile
Cevapla
#6
Paylasim için sagol. Onay
[Resim: 3v3rmO.png]
Cevapla
#7
Ibretle okudugum bir haber oldu. 30 yil öncesinde neredeydiler simdi neredeler. Dünya'nin 10. ekonomisine sahipler azimli ve çaliskanlar. Ayrica Prof. dedigi gibi Çernovil korkusundan dolayi nükleer enerjiden vazgeçmeyip onu insanlik için nasil faydali olabilcegi konusuna yönelmisler. Ve çok da basarili olmuslar. Tesekkürler haber için.
Gelmen neden bu kadar uzun sürüyor ???
1720.gün
WWW
Cevapla
#8
Kuzey Kore ile olan nükleer alandaki çekismeleri gerçekten Güney Kore'yi bu alanda birseyler yapmaya itmis olmali. Bence iyi de yapiyorlar. Smile
WWW
Cevapla
#9
Bu genis bilgi için çok tesekkür ederiz. Smile
Cevapla
#10
Tesekkürler. Smile Nükleer Fizik fizigin en sevdigim dali. Koreliler bu konuda hayli ilerideler. Onay
•• Green Kamilia Inspirit Light Changjo Perfection ••
ֳֳ♫ Monsta X ♥ APRIL♫
[Resim: L1dBBo.png]
ash nazg durbatulûk ash nazg gimbatul
ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul
「•♥ KARA ♥ Kamilia ♥•」
WWW
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise