yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grotto of Amitabha Buddha Triad, Gunwi
#1
Grotto of Amitabha Buddha Triad, Gunwi

[Resim: LnBaMo.jpg]

Sınıflandırma: Ulusal Hazine 109
Kültür Varlıklarının Adı: Amitabha Mağarası Buda Üçlüsü, Gunwi
Miktar: 1 Parça
Belirlenme Tarihi: 1962.12.20
Adres: 1477, Namsan-ri, Bugye-myeon, Gunwi-gun,
Gyeongsangbuk-do
Dönem: Erken Birleşik Silla Dönemi
Mal Sahibi: Ulusal Mülkiyet
Yönetim: Gunwi-gun


Gunwi-gun, Gyeongsangbuk-do'daki Palgongsan Dağı'nın kayalık kesiminde doğal olarak oluşan bir mağaranın içinde bulunan Birleşik Silla döneminde (676-935) kurulan bu Budist tapınağı, önce uluslararası bir üne sahip olan Seokguram Grotto'sunda (Ulusal Hazine 24) ortaya çıktığı için tarihsel açıdan büyük önem taşır.

Mağara tapınağı yaklaşık 700 yılında yapılmış olduğu bilinen bir taş Budist üçlüsünü içeriyor.

Bu üçlü içerisindeki asıl Buda, dikdörtgen şeklinde bir kaide üzerine çapraz bacakla oturmuş pozisyonda, usnisa (yüce bilgeliği sembolize eden bir çıkıntı) ile orantısız olarak büyük bir kafa ve aynı dönemde yapılan sevecen ve arkadaşça gülüş takınan diğer Buda heykellerine kıyasla sert bir görünüm takınmış bir yüze sahiptir.

Buda, gövdesinin eğrilerini ortaya çıkaran ve dizlerini, ayağını, oturduğu kaideyi örtecek şekilde aşağıya dökülen bir tül elbise içerisindedir.

Sağ elinin parmaklarıyla aşağıya doğru sağ dizine yerleştirildiği sembolik el hareketleri, Buda'nın kötülükleri kovmakla ilgilendiğini gösterir.

Buda'nın iki yanında ayakta duran bodhisattvas'lar aynı görünümdedir; her biri ön merkezdeki minyatür bir Buda ile oyulmuş bir taç giyer ve bir elinde kundika (ayinlerde kullanılan kutsal su kabı) tutar.

Ayrıca bodhisattvas'lar, boncuklu kolye ve bel ve dizlerin üzerinde U-şeklinde kat yerleri oluşturan, aşağıya doğru dökümlü bir elbise ile belirginleştirilmiştir.

Belirgin olarak boyun, bel ve bacaklarla tanımlanan nispeten ince ve orantılı vücut, aynı dönemde Çin hanedanı olan Tang (618-907) döneminde geliştirilen tarzdan etkilenmiştir.

Bu üçlü, ilk Kore heykelinin Üç Krallık'tan Birleşik Silla Dönemlerine geçişini göstermek için güzel bir örnek oluşturması ve Kore'de tam donanımlı bir tapınağa dönüştürülen ilk doğal mağaralardan birinde saklanıyor olması bakımından tarihsel anlamda önemlidir.

Kaynak
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#2
Grotto of Amitabha Buddha Triad, Gunwi

[Resim: LnBaMo.jpg]

Classification: National Treasure 109
Name of Cultural Properties: Grotto of Amitabha Buddha Triad, Gunwi
Quantity: 1 Item
Designated Date: 1962.12.20
Address: 1477, Namsan-ri, Bugye-myeon, Gunwi-gun,
Gyeongsangbuk-do
Age: Early Unified Silla Period
Owner: National Property
Manager: Gunwi-gun


This Buddhist temple established during the early Unified Silla period (676-935) inside a cave naturally formed on the rocky cliff of Palgongsan Mountain in Gunwi-gun, Gyeongsangbuk-do is regarded historically important largely because it appeared before the internationally renowned Seokguram Grotto (National Treasure No.24).

The cave temple is enshrining a stone Buddhist triad known to have been made in about 700.

The principal Buddha of the triad is seated cross-legged position on a cuboid pedestal, featuring a disproportionately large head with usnisa (a protuberance symbolizing supreme wisdom) and face wearing a stern look unlike other Buddha statues made in the same period which typically wear benign, friendly smile.

The Buddha is in a veil robe revealing the curves of the body and is draped further down to cover the knees and feet and then the pedestal.

The symbolic hand gesture, where the right hand is placed on the right knee with fingers downward, shows that he is interested in expelling evil.

The two bodhisattvas standing on both sides of the Buddha display the same appearance in which each wears a crown carved with a miniature Buddha at the front center and holds a kundika, ritual water sprinkler, in one hand.

They are also marked by wearing the beaded neck ornament, armlet, and robe draped downward, creating long U-shaped folds over the waist and knees.

The comparatively slender and proportionate body with clearly defined neck, waist and legs shows an influence from the style developed in Tang (618-907), the Chinese dynasty of the same period.

The triad is regarded historically significant in that it provides a fine example to show the transition of early Korean Buddhist sculpture from the Three Kingdoms to the following Unified Silla Periods and that it is enshrined at one of the first natural caves which was turned into a full-fledged temple in Korea.

Source
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#3
[Resim: ERXao9.jpg]

[Resim: jW9kZG.jpg]

[Resim: 29DXA0.jpg]
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#4
[Resim: ZE8b40.jpg]

[Resim: okbDvo.jpg]

[Resim: BAqpYj.jpg]
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#5
Tanıtım için teşekkürler. ^^
[Resim: zpULqK.gif]

Ayenzel
Tumblr
Spoiler göster
Cevapla
#6
Grotto of Amitabha Buddha Triad, Gunwi
Classification: National Treasure 109
Translated by Yusra YUCEER

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
#7
Teşekkür ederiz. Smile
Remember us, remember that
we lived..
''VON''

[Resim: oODZk9.gif]
Cevapla
#8
Teşekkür ederiz. ^^
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise