yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gov't to Spend More for Convenience Facilities, Social Safety Infrastructure
#1
Gov't to Spend More for Convenience Facilities, Social Safety Infrastructure
Hükumet, Yaşam Kolaylaştıran Tesisler, Sosyal Güvenlik Altyapısı İçin Daha Fazla Harcama Yapacak

SEJONG, 8 Ağustos (Yonhap)

Maliye Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Güney Kore hükümetinin yaşam kalitesini ve ülke ekonomisini artırma çabalarının bir parçası olarak yaşam kolaylaştıran tesisler ve sosyal güvenlik altyapısı için harcamalarını artırmayı planladığını söyledi.

Bakanlığa göre, önümüzdeki yıl daha fazla elektrikli araç şarj istasyonu, akıllı fabrikalar ve toplum spor salonları inşa etmek için 7 trilyon won (6.26 milyar ABD Doları) harcanacak.

Rakam, bu yıl için ayrılan bütçeden 1 trilyon Won'a yükseldi.

Tedbir, Başkan Moon Jae-in hükümetin kamu refahı ve yeni işler ile yakından ilgili olan yeni altyapı projelerine yönelik harcamalarını cesaretle genişletmesi emrini verdikten sonra geldi.

Bu tür projeler, yeni iş yaratma, halkın geçimlerini iyileştirme ve ülkenin dengeli kalkınmasını teşvik etme konusunda üç hükumet hedefinin gerçekleştirilmesine yardımcı olabilir.

Daha önce Maliye Bakanı Kim Dong-yeon, hükümetin gelecek yıl sosyal altyapı için bir bütçe ayırma planını gözden geçireceğini söyledi.

Sosyal altyapı için ayrılan bütçe, 2017 yılında 22,1 trilyon won'a kıyasla 19 trilyon won olarak belirlendi.

Maliye Bakanı Kim Dong-yeon, bu idari şehirde yerel yönetimlerle yaptığı toplantıda, en az 5 trilyon wonun, otonom sürüş gibi gelecek yılki anahtar sektörler için harcanacağını söyledi.

Kim, “Hükumet, altyapı sektörlerini farklı sektörlerden birleştiren platform ekonomisini yakından izliyor” dedi.

Bakan, yöneticileri, gelecek yılki harcama planına yansıtılacak potansiyel bütçe ile birlikte, yenilikçi büyüme politikalarını aktif olarak takip etmeye çağırdı.

Bakanlık daha önce yaptığı açıklamada, devlet öncülüğündeki şirketlerin 2022 yılına kadar sekiz önemli sektörde 30 trilyon Won'luk harcama yapmayı planladıklarını ve böylece özel şirketlerin yenilikçi büyüme arayışında bulunacakları bir ortam yaratmayı planladıklarını söyledi.

Yenilikçi büyüme, Moon Jae-in hükumetinin gelir kaynaklı büyümeyle birlikte aradığı temel ekonomik amaçlardan biridir.

Hükumet daha önce akıllı çiftlikler, akıllı şehirler, fintech, dronlar ve elektrikli araçlar ve yapay zeka gibi sekiz ana sektöre finansman ve diğer teşvikler sağlayarak yenilikçi büyümeyi desteklemek için bir dizi destek tedbirini açıklamıştı.

Hükumet, yeni endüstrileri ve teknolojilerin ilerlemesini engelleyen düzenlemeleri kolaylaştırmak için önemli tedbirler alacağını da belirtti.

Bakanlık, destek tedbirleri kapsamında 2022 yılında toplam 300.000 iş yaratılacağını söyledi.

[Resim: 2aPkqv.jpg]

English

SEJONG, Aug. 8 (Yonhap)

South Korea's government plans to increase its spending for convenience facilities and social safety infrastructure as part of an ongoing effort to boost quality of life and the domestic economy, the finance ministry said Wednesday.

According to the ministry, over 7 trillion won (US$6.26 billion) will be spent next year to construct more electric vehicle charging stations, smart factories and community gyms.

The figure is up 1 trillion won from the budget earmarked for this year.

The measure came after President Moon Jae-in ordered the government to boldly expand its spending on new infrastructure projects that are closely related to public welfare and new jobs.

Such projects, he said, may help realize three government objectives of creating new jobs, improving the livelihoods of the people and promoting the balanced development of the nation.

Earlier, Finance Minister Kim Dong-yeon said the government will review the current plan to slash a budget for social infrastructure next year.

The budget earmarked for social infrastructure is set at 19 trillion won for the year, down from 22.1 trillion won in 2017.

In a meeting with local governors in this administrative city, Finance Minister Kim Dong-yeon said at least 5 trillion won will be spent for key leading sectors, such as autonomous driving, next year.

"The government is taking a close look at the platform economy which combines key infrastructure technologies from diverse sectors," Kim said.

The minister urged administrators to actively pursue innovative growth policies, with the potential budget to be reflected in next year's spending plan.

The ministry said earlier that state-led companies plan to spend over 30 trillion won in eight key leading sectors by 2022, thus creating an environment for private companies to seek innovative growth.

Innovative growth is one of the key economic goals sought by the Moon Jae-in government, along with income-led growth.

The government earlier unveiled a set of support measures to boost innovative growth by providing funding and other incentives to eight key sectors, such as smart farms, smart cities, fintech, drones and electric vehicles and artificial intelligence.

The government said it will also take drastic measures to ease regulations that have been blocking new industries and technologies from moving forward.

The ministry said a total of 300,000 jobs will be created by 2022 under the support measures.

Kaynak / Source
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#2
Gov't to Spend More for Convenience Facilities, Social Safety Infrastructure
Translated by Yusra YUCEER

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise