yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geleneksel Kore Selamlama Usulü (Traditional Korean Bowing)
#1
Türkçe Çeviri: sunshine
11.02.2010
Çalmayin!!!


[align=center]Geleneksel Kore Selamlama Usulü (Traditional Korean Bowing) 절Konfüçyüsçülük Kore toplumunun bakis açisi üzerinde bütünüyle çok güçlü bir etkiye sahip olmustur. Eski bir Konfüçyüsçü gelenek olan “Jeol” olarak bilinen ve büyüklere sayginin göstergesi olan selamlama inanci günümüzde hâlâ devam etmektedir. Resmi durumlarda ve resmi insanlara bagli olarak Jeol’ün çesitli türleri vardir. Örnegin, iki insan ilk defa karsilastiginda yapilan klasik selamlama sekli, her iki kisinin vücudunun üst kismini hafifçe öne egerek basini sallamasiyla yaptigi küçük bir Jeol’dür. Tokalasma olarak da ayni sekilde yapilir.

Konfüçyüsçülük’ün diger bir kismi ise, birinin atalarina (büyüklerine) hürmet etme anlayisidir. Seollal resmi gününde Koreliler temiz bir vücut ve kalp ile yeni bir baslangicin göstergesi olarak “Hanbok”larini (geleneksel Kore kiyafeti) giyerler. Jeol de bu törenin önemli bir ögesidir ve tabii ki bu kadar resmi bir durumda basit bir selamlama kafi degildir. Bu durumda yapilan selamlama Budistler ve Müslümanlarin yaptiklarina benzer. Jeol’ün bu türü Seollal’da yapilmakta ve Saebae adini alir. Saebae’de kisi her iki dizini yere koymali ve yerde ileriye dogru diz çökmelidir. Kore’de genç insanlar su gelenegi bilhassa severler: Ebeveynleri ile büyükanne-büyükbabalari gibi büyüklerine bir “Keun Jeol” yaparlarsa onlardan içine biraz para koyulmus küçük bir zarf alabilirler. Insanlar ayrica evlilik törenleri yahut geleneksel tatiller gibi özel günlerde bu geleneksel resmi selamlamayi yaparlar.


“Sebae”nin Nasil Yapildigini Ögrenelim

1. Ellerin Konumu

Kadinlar genellikle sag elleri üzerine sol ellerini koyarlar. Erkekler için ise tam tersidir. (Erkekler sol elleri üzerine sag ellerini koyarlar.)

Cenaze törenlerinde üzüntülerini göstermek için kadinlar sol elleri ile sag ellerinin konumlarini degistirirler. Erkekler için ise bunun tersidir.

Lakin Sebae yapilirken kadinlar sag ellerini sol elleri üzerine koyarlar. Erkekler de sol ellerini sol elleri üzerine koyarlar.

2. Erkeklerde Sebae

Sol elini sag el üzerine koy. Ellerini karnin altina (vücudun orta kisminin hemen alti) dayali olarak tutup ayakta dur.

Her iki elini de gögse kadar kaldir.

Dizlerini çökerek her iki elini de yere koy.

Vücudunun üst kismini yere koy ve basini eg.

Basin sol elinin üzerine bir kere dokununca hemen sag dizini kaldirarak ayaga kalk.

Ellerin dogal konumuna dönmeden evvel iki elini de gögsüne kadar kaldir.

3. Kadinlarda Sebae

Kadinlar için yerine getirilen iki türlü Sebae vardir: Basit jeol ve resmi jeol. Basit jeol siradan bir biçimde her gün yapilir. Lakin resmi jeol, genellikle evlilik töreni veya diger resmi olaylar gibi özel günlerde büyüklere saygi göstermek için yapilir.

1. Basit Jeol

Sag elini sol elinin üzerine koy. Ellerini karnin altina (vücudun orta kisminin hemen alti) dayali olarak tutup ayakta dur.

Oturup, diz çökerek ellerini dogal halinde serbest birak.

Ellerini dizlerinin önünde, omuz hizasina koy. Daha sonra vücudunun üst kismi egik biçimdeyken, basini öne eg.

Vücudunun üst kismini kaldirarak ellerini yerden kaldir.

Ellerini karnin altina dayali olarak tutup ayakta kaldigin konuma geri dön.

2. Resmi jeol

Basin hafifçe egikken ve gözlerin ayaklarina bakarken her iki elini de göz hizasina kaldir.

Ellerin hâlâ üst üste konumda duruyorken bacak bacak üzerine atarak otur.

Vücudunu 45 derece olacak sekilde eg.

Kalkmadan evvel bu konumda 2 saniye kal. Ellerini her zamanki esas konumunda tut.

Ellerini karnin altina dayali olarak tutup ayakta kaldigin konuma geri dön.

“Sebae”yi bitirdigin zaman arkaniza yaslanip oturun ve büyüklerinizin iyi dileklerini, yorumlarini dinleyin. Daha sonra tüm aile fertlerinle Seollal tteokguk (pirinç keki çorbasi) ye ve birlikte yunnori gibi geleneksel halk oyunlari oynayin.Türkçe Çeviri: sunshine
11.02.2010
Çalmayin!!!


-------

English:

Traditional Korean Bowing
Confucianism has had a very strong influence on all aspects of Korean society. One ancient Confucian tradition that still remains today is the notion of bowing to elders as a sign of respect, known as Jeol. There are various types of Jeols, and which one you use depends on the formality of the situation and the people involved. For example, when two people meet for the first time, the usual greeting is for both people to do a small Jeol, nodding their head while leaning their upper body forward a bit. It is used in the same way as a handshake.

Another part of Confucianism is the concept of honoring ones ancestors. On the official day of Seollal, Koreans change into Hanboks to symbolize new beginnings by starting off with a clean body and heart. The Jeol is also a very important aspect of this ritual and of course, in such a formal occasion, a light bow would simply just not suffice. In this case, the bow is similar to what you may have seen Buddhists or Muslims doing. This kind of Jeol, performed on Seollal, is called a Saebae and to perform it one must get down on both of their knees and bend forward toward the floor. A tradition that young people in Korea particularly love is that during the Seollal if they do a Keun Jeol to their elders, like parents and grandparents, they can receive a little envelope with some money tucked inside. People also make this traditional formal bow to their elders on such special occasions as wedding days or traditional holidays.

Let's Learn How to Perform 'Sebae'

1. Hand positions

In the case of women, usually she places her right hand above the left hand, and vice versa for the man.
To express grief at funerals, women place their left hand over their right hand, and the opposite for the man.
However, when performing sebae, the woman places her right hand above the left hand, and the man places his left hand above his right hand.

2. Man's Sebae

① Place one's left hand above the right. Stand up straight with your hands resting in front of the lower abdomen (right below the navel).
② Raise both hands to the chest.
③ Place both hands on the floor as you bend your knees.
④ Bend your upper body and bow your head.
⑤ Once your head touches the back of your left hand, stand up by raising your right knee first.
⑥ Raise both hands up to your chest once more before returning your hands to their natural position.

3. Woman's Sebae

There are two ways of observing sebae for women: simplified jeol and formal jeol. Simplified jeol is commonly performed in everyday. However, the formal jeol is usually performed for showing respect to elders on special occasions such as wedding ceremonies or other formal events.

1. Simplified Jeol

① Place your right hand above your left hand. Stand up straight with your hands resting in front of your lower abdomen (right below the navel).
② Release your hands naturally as you bend your knees and sit.
③ Rest your hands in front of your knees, placing them at shoulder's width. Then bow your head as you bend your upper body.
④ Take your hands off the floor as you raise your upper body.
⑤ Resume your standing position with your hands in front of your lower abdomen.

2. Formal jeol


① Raise both hands up to your eye level with your head slightly bowed and eyes on your feet.
② Sit cross-legged with your hands still raised in the above position.
③ Bend your upper body about 45 degrees.
④ Stay in this position for a couple of seconds before getting up. Maintain your hands in the original position at all times.
⑤ Resume your standing position with your hands in front of your lower abdomen.

Once you have finished performing 'sebae', you can sit back down and listen to the well-wishing comments from your elders. Then, enjoy the delicious Seollal tteokguk (rice cake soup) with all your family members, and later, play folk games together like yunnori. Also, make a New Year's resolutions for a more fulfilling New Year.

Credit: visitkorea
Hakkınızı helal edin. ~
#2
Gerçekten çok degisik bir selamlari var.Karsidaki insana duyduklari saygiyi çok güzel ifade ediyorlar.Çok tesekkürler bilgilendirdiginiz için.
www
#3
Bilgilendirme için tesekkürler Biggrin
www
#4
Paylasimin için tesekkür ederiz Tugba Abla...
hüzün vurdu hüzne sevdalıyım
www
#5
harika tugba abla gercekten süper Onay detayli resimli anlatim icinde ayrica tesekkürler. Önemli bir konu. Ögrenecegim bunu Biggrin
#6
Emegine saglik Tugba abla. Çok güzel ve ayrintili bir tanitim olmus.Smile Hehe bende ögrenecegim.Alkis
#7
Paylasiminiz için tesekkür ederim...Sagolasin...
O güzel yüreğinize selam olsun.İyi ki varsınız.
#8
Önemli bir konu. Bilgi ve resimler için tesekkür ederiz.AlkisAlkis
''Biri seni severse sen olduğun için seviyordur...
Eğer seni değiştirmek isterse bu aşk değildir, yalnız anlaşmadır...''


#9
Tanitim için tesekkürler Opucuk
No wonder, we are team of dream!
»» TVXQ! ««

Biz inanıyoruz, sizde inanın. Bu ayrı olarak geçirdiğimiz son yıl dönümü olsun...
seni seviyorum -özgü ehe
#10
ne diye selamlamak için bu kadar ugrasirlar ki anlamam Biggrin paylasim için tesekürler Smile


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi