yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do)
#2
Natural Environment (Doğal Çevre)


Gangwon Eyaleti'nin Yerleşimi

[Resim: QZL8O3.jpg]

Gangwon Eyaleti Kore Yarımadası'nın ortadoğu bölümünde bulunur ve yarımadanın doğu kesimi boyunca uzanan Taebaek Dağı tarafından Yeongdong ve Yeongseo olarak iki bölgeye ayrılır.
37°02' ve 38°37' kuzey enlemler ve 127°05' ve 129°22' doğu boylamları arasında bulunur ve Eyaletin ortasından 38. paralel geçer.
Ayrıca Eyaletten Hyangnobong Peak, Mondong-ri ve Gimhwa-eup'u birbirine bağlayan 38°20' kuzey enlemi bölgesi olan, güneybatı Goseong-gun'daki Hyeonnae-myeon'da 38°45' kuzey enleminde başlayan 145 km uzunluğundaki Askeri Hudut Hattı geçer.
Gangwon Eyaleti doğudan batıya 150 km genişliğinde, kuzeyden güneye 243 km uzunluğundadır ve güney kıyısı yaklaşık 314 km'dir. Eyalet, Hwanghae-do'daki Singye-gun and Gimcheon-gun'u da kapsayan, 5 eyalet, 3 şehir ve 13 kırsal bölgeden oluşur; doğuda, Gyeonggi-do'da Yeoncheon, Pocheon, Gapyeong, Yangpyeong ve Yeoju; güneyde, Gyeongsangbuk-do'da Chungju-si, Jecheon-si and Danyang-gun in Chungcheongbuk-do and Yeongju-si, Bonghwa-gun ve Uljin-gun; kuzeyde, Hwanghae-do'da Anbyeon-gun and Deogwon-gun in Hamgyeongnam-do and Goksan-gun.

[Resim: Vv981r.gif]

Gangwon Eyaleti'nin Alanı

[Resim: nLQ930.jpg]

Gangwon Eyaleti'nin toplam alanı 20,596 Km²'dir. Bunun 16,873.61Km²'sini eyaletin toplamının %82'sini ve Güney Kore Ulusal Alanının %16.8'ini kaplayan MDL'nin güney kesimi oluşturur.
Eyalet, bütünün %81'ini kaplayan 13,665.66Km²'lik dağ örtüsü, %9.9'unu kaplayan 1,668.69Km²'lik çiflik alanları ve %9.1'ini kaplayan 1,539.25Km²'lik diğer kullanım alanlarından oluşur.


Gangwon-do'nun Coğrafi Özellikleri

[Resim: 5MaEOR.jpg]

Gangwon-do, büyük bir bölümünü dağların oluşturduğu dağlık bir eyalettir ve Taebaek Dağları, Kore Yarımadasını tam ortasından Yeongdong ve Yeongseo olarak iki kısma ayırır.
Taebaek Dağları'nın batı kesimi hafif eğimliyken, doğu kesimi daha dik şekildedir ve dağlar Namhangang ve Bukhangang nehirleri gibi Kore'nin en büyük nehirlerinden bazılarına kaynaklık eder.
Alçak bölgelerin alanı (100m'den daha alçak) %9.6 olarak hesaplanan Hamgyeongnam-do'unkinden bile daha düşük olarak, Gangwon-do'nun toplam alanının sadece %5.6'sından oluşur. Yüksekliği 100-500 arasında olan alçak tepeler %43.1; 500-1000 metre arasında olan orta yükseklikteki alanlar %43.4; Kore'deki bütün adalarınkinden daha yüksek olarak, nihayet, 1000 metreden daha yüksek olan bölgeler %7.7 oranında yer kaplar. Pirinç tarımı için ekilebilir araziler Gangneung ve Bukpyeongdoğu civarındaki doğu sahili boyunca geniş yer kaplar ve Yeongbuk bölgesinde Cheorwon, Chuncheon ve Wonju civarında yaygındır. Nehir havzalarının kuzeyinde dik vadiler bulunur.
Yeongdong bölgesi Doğu Denizine bakan dik dağlar sebebiyle coğrafi açıdan dardır, fakat Daegwallyeong, Misiryeong, Jinburyeong ve Hangyeryeong gibi bir kaç manzaralı geçit ve derin vadileri barındırır. Yeongseo bölgesi yavaş yavaş Seoul'a doğru uzanan ve batıda Gyeonggi-do'yu çevreleyen dağlık ve çukur alanlardan ve pirinç yerine kuru otların bulunduğu oldukça yüksek alanlardan oluşur ve Kore'nin en büyük iki nehri olan, Kore Yarımadası'nın büyük bölümünden geçen Hangang ve Nakdonggang'ın bir çok kolunun kaynağı durumundadır. Bukhangang Nehri'nin yukarı kolu Kore'nin nadir bulunan yerli balıklarını da içeren çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapar ve ekosistemin düzenini korur. Kore'nin endüstriyel ve günlük yaşamı için su ihtiyacının büyük bölümünü sağlayan Barış Barajı, Hwacheon Barajı, Chuncheon Barajı, Soyanggang Barajı ve Uiam Barajı gibi bir kaç baraj bulunur.


Gangwon-do'nun İklimi

[Resim: Nrn8QO.jpg]

37° ve 38° kuzey enlemleri arasındaki ortak kuşak iklim alanında bulunan Gangwon-do'nun iklimi yüksek sıcaklık, yazları nemli ve kışları soğuk ve kuru olarak nitelendirilir. Sıcaklık ve nem oranındali bu düşüş yüksek karasal basınç nedeniyle oluşur.
Gangwon-do coğrafi olarak Kore Yarımdası'nın doğusu boyunca kuzeyden güneye uzanan Taebaek Dağlarıyla Yeongdong ve Yeongseo olarak ikiye ayrılır. Her iki bölgede farklı iklimsel özelliklere sahiptir.
Eyalet iklimin genel özelliklerini ele alırsak, dik dağ yamaçlarının bulunduğu Yeongdong bölgesi okyanusal iklim özellikleri sergileyen sahille doğrudan bağlantılıdır oysa ki Kore Yarımadasının ortasında bulunan Yeongseo bölgesi, karasal iklimin benzer özelliklerini gösterir. Bu arada, Taebaek dağlarının yüksek kesimleri dağ ikliminin karakteristik özelliklerine sahiptir.
Yeongdong bölgesinde bir kaç pirinç arazisi vardır çünkü dik dağ yamaçları aşağıya ve denize doğru uzanır böylece sahil kesimin bazı bölümlerinde pirinç tarımı için sınırlı bir yer bırakır. Bölgenin coğrafi özellikleri düşük yıllık sıcaklık oranlarıyla nispeten daha ılıman bir kış ve daha serin bir yaz oluşturur.
Yeongdong bölgesindeki yıllık sıcaklık oranı Yeongseo bölgesinden yaklaşık 2°C daha yüksektir. İki bölgenin yıllık yağış oranları sırasıyla 2,058.5mm ve 1,690.3mm'dir bu gösterir ki Gangwon-do'nun Gangneung, Sokcho ve Samcheok'un bulunduğu doğu kesimi, Chuncheon, Wonju ve Cheorwon'un bulunduğu batı kesiminden daha fazla yağış alır (yıllık yaklaşık 370mm). Eğimli eyalet kışları ve yazları diğer eyaletlerden daha hızlı ve sert rüzgarlara sahiptir. Kış aylarında çoğunlukla kar yağar. Özellikle Yeongdong bölgesinin eğimli alanlarında OcaK ve Şubat aylarında ülkenin geri kalanından çok daha fazla kar yağışı görülür.


Çeviri: puduhepa1307


English


Location of Gangwon-do

Gangwon-do is located in the mid-eastern part of the Korean Peninsula and is divided into two areas, Yeongdong and Yeongseo, by the Taebaek Mountains running along the eastern part of the peninsula.
It extends between 37°02' and 38°37' north latitude and 127°05' and 129°22' east longitude, and the 38th Parallel crosses the middle of the province.
The province is also crossed by the 145-km-long Military Demarcation Line (MDL), which starts at 38°45' north latitude, in Hyeonnae-myeon in Goseong-gun to the southwest, to a site at 38°20' north latitude linking Hyangnobong Peak, Mondong-ri and Gimhwa-eup.
Gangwon-do is 150 km wide, from east to west, and 243 km long, from north to south, and has an eastern coastline of about 314 km.
The province is bordered by five provinces, three cities and 13 counties, including Singye-gun and Gimcheon-gun in Hwanghae-do; Yeoncheon, Pocheon, Gapyeong, Yangpyeong and Yeoju in Gyeonggi-do in the east; Chungju-si, Jecheon-si and Danyang-gun in Chungcheongbuk-do and Yeongju-si, Bonghwa-gun and Uljin-gun in Gyeongsangbuk-do in the south; and Anbyeon-gun and Deogwon-gun in Hamgyeongnam-do and Goksan-gun in Hwanghae-do in the north.[/b]

Area of Gangwon-do

The total area of Gangwon-do is 20,569Km² of which the area south of the MDL is 16,873.61Km², which accounts for 82% of the province's total area and 16.8% of the national territory of South Korea.
The province consists of the mountainous areas covering 81.0% of the total provincial area, including 13,665.66Km² and farming fields of 1,668.69Km², which accounts for 9.9%, and land for other purposes covering 9.1% of the total area, with 1,539.25Km².


Geographical Features of Gangwon-do

Gangwon-do is a mountainous province, a much greater part of whose area is occupied by mountains, and is usually divided into two areas, Yeongdong and Yeongseo, with the Taebaek Mountains, which form the backbone of the Korean Peninsula, in the middle.
The area east of the Taebaek Mountains is marked by steep slopes with few coastal plains, while the western area is marked by gentle slopes and mountains containing the headwaters of some of the Korea's largest rivers, such as the Namhangang and Bukhangang Rivers.
The percentage of low land (less then 100 meters high) covers only 5.6% of the total area of Gangwon-do, which is even lower than that of Hamgyeongnam-do where the figure is 9.6%. Low hills between 100-500 meters in height cover 43.1%; mid-height land between 500-1,000 meters covers 43.4%, a larger figure than for all the other provinces in Korea; and, finally, highlands taller than 1,000 meters cover 7.7%. Flat, arable land for paddy cultivation is largely located along the eastern coastal area around Gangneung and Bukpyeong and is distributed around Cheorwon, Chuncheon and Wonju in the Yeongbuk area. The northern part of the river basins features steep valleys.
The Yeongdong area is geographically narrow due to the steep mountains facing the East Sea, but it contains several high scenic passes, such as Daegwallyeong, Misiryeong, Jinburyeong and Hangyeryeong, and deep valleys. The Yeongseo area features mountains and sunken lands all running gently towards Seoul and surrounding Gyeonggi-do in the west, and expansive highlands that offer dry fields rather than paddies and contain headwaters that flow into many streams and two of Korea's largest rivers, the Hangang and Nakdonggang, that wet a large part of the Korean Peninsula. The upper streams of Bukhangang River provide habitats for various fish species, including some of the rarest Korean native fish, and form well protected healthy ecosystems. There are in the area several famous dams: the Peace Dam, Hwacheon Dam, Chuncheon Dam, Soyanggang Dam and Uiam Dam that supply an ample amount of water for Korean industries and daily life.

Climate of Gangwon-do

Located in the medium-latitude temperate zone between 37° and 38° north latitude, Gangwon-do's climate is characterized by high temperatures and humidity during the summer and coldness and dryness in the winter. This is due to the high continental pressure which is low in temperature and humidity.
Gangwon-do is geographically divided into two areas, Yeongdong and Yeongseo, by the Taebaek Mountains as they stretch from north to south along the east of the Korean Peninsula. Both areas feature remarkably different climatic conditions. [/b]


Kaynak/Source
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
RE: Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do) - Yazar: puduhepa1307 - 24-07-2012, Saat: 22:39
RE: Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do) - Yazar: YDK - 24-07-2012, Saat: 22:43
RE: Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do) - Yazar: volver - 24-07-2012, Saat: 22:45
RE: Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do) - Yazar: YDK - 24-07-2012, Saat: 22:50
RE: Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do) - Yazar: YDK - 25-07-2012, Saat: 0:44
RE: Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do) - Yazar: nazlım - 25-07-2012, Saat: 0:48
RE: Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do) - Yazar: *s_v_g* - 25-07-2012, Saat: 0:52
RE: Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do) - Yazar: irfaner - 25-07-2012, Saat: 1:22
RE: Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do) - Yazar: raybak - 25-07-2012, Saat: 1:22
RE: Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do) - Yazar: irfaner - 27-08-2012, Saat: 21:04
RE: Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do) - Yazar: beyzarda - 09-09-2012, Saat: 22:19
RE: Gangwon Province (강원도 / Gangwon-do) - Yazar: earendil - 19-01-2016, Saat: 16:00Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise