yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ganggangsuwollae (강강수월래)
#1
Ganggangsuwollae / 강강수월래Ganggangsuwollae, Chonnam'ın Güney Sahillerinde ve onu kuşatan adalarda yaygın olarak yapılan Kore'ye ait birçok karakteristik bayan halk oyunundan biridir.

Ay takvimine göre 15 Ağustos günü, güzel genç bayanlar ve ev hanımları yeni kıyafetlerini giyerek bir araya toplanır. Parlak ay ışığı altında bir halka oluştururlar ve açık bir alanda el ele tutuşup çeşitli danslar yapmaya başlarlar.

Bütün gece boyunca halka şeklinde koşarak ve dans ederek, yalnızca Kore yarımadasının güneybatı ucunda bilinen bu benzersiz toplantı şekli sayesinde eğlenirler. Ganggangsuwollae, şarkı eşliğinde yapılan ve kökeni savaşçı dansı olan bir halk oyunudur. Köyde yaşayan kadınlar toplanır ve saklambaçtaki gibi çizgi ya da halka şeklinde sıralanarak dans ederler. Gece vaktinde vuku bulan bu dansı, başka hiç kimse eşlik etmeden sadece kadınlar yapar. Bu geleneksel halk dansının kökeni, Amiral Yi Sun-shin'in 1592 yılında Kore'nin Japon işgali sırasında bu dansı kraliyet askerleri için bir strateji olarak kullanması hikayesine dayanmaktadır. O, Jindo'daki Mr. Manggum'a çamurdan surlar yaptırmıştır ve Gaetmaul Köyü'nün kadınlarını erkek gibi giydirip, düşmanları savmak için halka oluşturarak dans ederken yüksek sesle Ganggangsuwollae şarkısını söylemelerini istemiştir.English

Ganggangsuwollae is one of the many representative women's folk plays of Korea which is widely performed along the South Coast of Chonnam and its surrounding islands.
On August the 15th of the lunar calendar, beautiful young ladies and housewives get together, dressed up in new clothes. Under the bright moonlight. they make a circle, and holding hands, they start various dances in an open field.
They enjoy themselves by running and dancing in circles all through the night in this unique form of entertainment known only ton the southwestern tip of the Korean Peninsula). Ganggangsuwollae is a folk play accompanied by a singing and originated as a martial dance. Women living in a village gather and dance in a line or a circle, similar to a game of hide and seek. Only women perform this dance, which occurs mainly at night, without using any other accompianment. This traditional folk dance has its origin in an anecdote that Admiral Yi Sun-shin used it as a strategy for his royal troops during the Japanese Invasion of Korea in 1592. He had mud fortifications built on Mr. Manggum in Jindo, and had the women of Gaetmaul Village dress like men and sing the song, Ganggangsuwollae , loudly while dancing in a circle to drive away the enemy.

Kaynak / Reference
Cevapla
#2


Ganggangsuwollae Dansı / Ganggangsuwollae Dance

http://www.youtube.com/watch?v=tn_SOOa6XlI

http://www.youtube.com/watch?v=QrCJvn91JQw

http://www.youtube.com/watch?v=noMcr_pQQlc

Ganggangsuwollae Belgeseli / Documentary About Ganggangsuwollae

http://www.youtube.com/watch?v=6D73WBzzEG4
Cevapla
#3
Sunum için teşekkür ederiz...Onay

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Cevapla
#4
Harika bir paylaşım emeğinize sağlık.
Cevapla
#5
Çok güzel bir konu. Teşekkürler canım. Alkis
Cevapla
#6
Konu için teşekkürler.^^
Cevapla
#7
Teşekkürler konu için. Videolar çok hoş. ^_^
Cevapla
#8
Teşekkür ederiz.

>>>   https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
#9
Teşekkürler.
WWW
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise