yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doc. Dr. Ulukaya Was Chosen ''Scientist Of The Year''
#1
Doc. Dr. Ulukaya Was Chosen ''Scientist Of The Year''

BURSA (Medimagazin)

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin Ulukaya, yurtdışından "Yılın Bilim Adamı" ödülüyle döndü. Güney Kore'de 30 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında düzenlenen '22. Dünya Patoloji ve Laboratuvar Tıbbi Kongresi'nde Türkiye'yi temsil eden Doç. Dr. Ulukaya, kanser tedavisi alanında yeni bir yöntem olan "onkogram" adlı laboratuvar metodunu geliştirdiği için ödüle layık görüldü. Onkogram ile kanserli hücrelerin hangi ilaçlara duyarlı olduğu saptanarak hastaya özel tedavi uygulanması için olanak sağlanıyor. Onkogram yönteminin bazı kanser türlerinde, özellikle de yumurtalık kanserinde önemli bir yöntem olduğu düşünülüyor. Bilim adamlarına göre, yakın gelecekte yumurtalık kanserinin tedavisinde onkogram sonucuna göre ilaç verilmesi gündeme gelebilecek.


"Yılın Bilim Adamı" ödülünü kazanan Doç. Dr. Ulukaya, kanserli hastalardan alınan dokuların laboratuvara gönderilmesinden sonra yapılan işlemleri anlatarak, "Hücre kültür kaplarına kanser hücrelerini ekiyoruz. Entübasyon süreci geçtikten sonra hangi kanser ilacı ne kadar hücre öldürüyor bunu hesaplıyoruz. Kanser ilaçlarının ne kadar işe yaradığını belirliyoruz.Onkogram, hangi ilaç işe yarayacak, onu anlamaya çalışan bir yöntem" dedi.

Tedavi Şansı Yükselecek

Onkogramın pratikteki en büyük yararının, kanser hastalarının tedaviye yanıt şansını yükseltmek olduğunu vurgulayan Ulukaya, "Diyelim ki bir akciğer kanseri hastasının tedaviye yanıt verme şansı yüzde 50 ise, yöntem kullanıldıktan sonra tedaviye yanıt verme oranı yüzde 60-70'e yükselecek. Hastaya onkogram sonucuna göre ilaç verilirse, hastanın hastalıksız yaşam süresi uzayabilecek. Onkogram yöntemi uygulanan hastalarda tedaviye yanıt şansı artıyor" diye konuştu.

Ulukaya, yöntemin yurtdışında uygulandığını ancak maliyetinin yüksek olması nedeniyle "rutin bir tedavi" halini almadığını söyledi. Dünyada Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Japonya, İsveç, Hollanda ve Güney Kore'de onkogram yöntemi uygulandığını belirten Ulukaya, şunları söyledi:

"ABD'de ve İngiltere'de hastalar eğer isterlerse bir laboratuvara müracaat edip bu çalışmayı yaptırıyor ve onkologlarından tedavilerini buna uygun yürütmesini isteyebiliyor. Yöntem pahalı olduğu için her hastaya uygulanmıyor. Tedavinin rutinleşmesi önündeki en büyük engel, çok pahalı olması. Maliyeti, ABD'de 2500 dolar, İngiltere'de 700-800 pound, Almanya'da 1000-1500 euroya kadar çıkıyor. Türkiye'de de tedavinin hemen hemen 1000-1500 euro olacağını tahmin ediyorum. Tedavi bir defaya mahsus olmak üzere yapılıyor ve birçok ilaç deneniyor. Günümüzde kanser tedavisi farklı bir şekilde yapılıyor.


Klinik çalışmalarla yüzlerce hastaya belli ilaçların verilmesi ve bunların sonuçlarının değerlendirilmesiyle hangi hasta gruplarında hangi ilaçların işe yaradığı öğreniliyor. Ama artık onkogram yöntemi ile hastaya özel tedaviler gündeme gelecek."

Kaynak: Medimagazin.com
Saraydaki Mücevher ~ Yi San ~ Se7en ~ Jumong
Denizler İmparatoru~Queen Seon Duk~Hallyu (Korean Wave) Fan ClubsCevapla
#2
Henüz bahsedeli 10 dakika olmamistir Nehir hemen konu yapti. Biggrin Doç. Dr. Engin Ulukaya Türkiye'nin sahip oldugu degerli bilim adamlarindandir. Onkogram'i gelistirmistir; bu da kanser tedavisinde kisiye göre tedaviyi amaçlar yani kanser her kiside farkli seyreder ve buna göre tedavi edilmelidir. Kendisi Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Biyokimya Anabilim Dali ögretim üyelerinden olup benim de hocamdir. Onay Bizim fakülteyi kazanacak arkadaslar ne kadar sansli oldugumuzu daha iyi anlayacaklardir. Smile
İmzanız 400*103 pikselden büyük olduğu için silinmiştir.
Cevapla
#3
Bilgilerin için tesekkürler. Böyle insanlara bu ülkenin çok ihtiyaci var...
Cevapla
#4
(26-12-2008, Saat: 0:03)YeomYang* Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilgilerin için tesekkürler. Böyle insanlara bu ülkenin çok ihtiyaci var...

Ülkede arastirma yapmaya olanak bulup da bu olanaklari elinden gelen en iyi sekilde degerlendirip basarili bir sonuca ulasmistir bu saygi deger hocamiz. Kanserin çagimizin ölümcül hastaliklarindan oldugunu düsünürsek (ölüm nedenleri arasinda ikinci sirada geliyor) bu asamada degerli hocamizin yaptigi arastirma çagimiz için büyük bir gelismedir.
Cevapla
#5
Bilgiler için tesekkürler. Smile


••ஐ๑Lady Lee(Park Eun Hye)Fan Clupஐ๑••

Muhteşem Kraliçe & Chuck & Star Wars & Trinity

•●Denizler İmparatoru Fan Klübü●• Saraydaki Mücevher & Yi San Fan - Efsane Prens

Cevapla
#6
(25-12-2008, Saat: 23:59)dr.gamze Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Henüz bahsedeli 10 dakika olmamistir Nehir hemen konu yapti. Biggrin Doç. Dr. Engin Ulukaya Türkiye'nin sahip oldugu degerli bilim adamlarindandir. Onkogram'i gelistirmistir; bu da kanser tedavisinde kisiye göre tedaviyi amaçlar yani kanser her kiside farkli seyreder ve buna göre tedavi edilmelidir. Kendisi Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Biyokimya Anabilim Dali ögretim üyelerinden olup benim de hocamdir. Onay Bizim fakülteyi kazanacak arkadaslar ne kadar sansli oldugumuzu daha iyi anlayacaklardir. Smile

Ne güzel, acayip gurur verici bir durum. Hocani da ayrica tebrik ediyorum.
Konu için tesekkürler. Onay
•• Green Kamilia Inspirit Light Changjo Perfection ••
ֳֳ♫ Monsta X ♥ APRIL♫
[Resim: L1dBBo.png]
ash nazg durbatulûk ash nazg gimbatul
ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul
「•♥ KARA ♥ Kamilia ♥•」
WWW
Cevapla
#7
Tesekkürler bilgiler için.
Cevapla
#8
Darisi basima insallah... Konu için tesekkürler. Alkis Hocamizi tebrik ediyorum. Alkis

...sufiyye falls in love...

ALWAYS KEEP THE FAITH
Cevapla
#9
Konu için tesekkürler. Gerçekten de ülkenin bu tür insanlara ihtiyaci var.
İmza yüksekliği en fazla 103, genişliği en fazla 400 olmalı.
Cevapla
#10
Tesekkürler. Smile
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise