yukari
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Daegeum / Wind Instrument (대금)
#1
Daegeum / Wind Instrument (대금)


Daegeum (yada başka söylenişleri ile; taegum, daegum ya da taegŭm) Geleneksel Kore müziğinde kullanılan enine büyük bir bambu flüttür. Özel bir tını veren titreşimli bir zara sahiptir. Genellikle sarayda, aristotik ve halk müziğinde kullanılan enstrüman aynı zamanda klasik müzikte, popüler müzikte ve filmlerde de kullanılmaktadır.
Daha küçük flütler içerisinde junggeum (hangul: 중금; hanja: 中琴 or 中笒) ve sogeum (hangul: 소금; hanja: 小琴 or 小笒) da titreşimli zara sahiptir. Üçü birlikte Silla döneminde üç ana flüt olarak samjuk (hangul: 삼죽; hanja: 三竹; gerçek anlamıyla "üç bamboo") olarak bilinir.
Daegeum Sanjo adlı solo performans 1971'de Güney Kore Kültürel Miras yönetimi tarafından soyut kültürel varlık olarak belirtildi.
Kore efsanesine göre daegeum Japon Deniz'inde (Doğu Denizi) okyanusun koruyucusu olan 618 küçük adanın Budist tapınağına yüzmesi üzerine Silla Kralı Sinmun'un isteği üzerine Park Suk Jung tarafından icat edilmiştir. Kral bunun iyi şans olup olmadığını anlamak için onu güneşin bekçisi ilan etti. Bekçi ölü krala cevap verdi; deniz yanında iki savaşçı ile bir ejdarhaya dönüştü ve Silla'yı korumak için bir hediye, kral denizi ziyaret etseydi paha biçilemez bir hediye alacaktı. Kral daha sonra yakınlarda hediye aramak için birini gönderdi. Kişi iki gün bir gece sonra bir adanın üstünde bambu ağacıyla yanıtladı. Ertesi gün dünyayı sarsan yağmur yağdı ve bir haftada dünya karanlığa atıldı. Kral adaya kendisi gittiğinde ortaya bir ejderha çıktı ve bambu kesilince şişkin bir flüt olacağını ve bütün ülkenin huzurla dolacağı söylendi. Kral ağacı kesip flüt haline getirmesi için Pa Sik Juk adlı adamı çağırttı.

Çeviri: Dahlia*

~English~

The daegeum (also spelled taegum, daegum or taegŭm) is a large bamboo transverse flute used in traditional Korean music. It has a buzzing membrane that gives it a special timbre. It is used in court, aristocratic, and folk music, as well as in contemporary classical music, popular music, and film scores.

Smaller flutes in the same family include the junggeum (hangul: 중금; hanja: 中琴 or 中笒) and sogeum (hangul: 소금; hanja: 小琴 or 小笒), neither of which today have a buzzing membrane. The three together are known as samjuk (hangul: 삼죽; hanja: 三竹; literally "three bamboo"), as the three primary flutes of the Silla period.[1]

The solo performance called daegeum sanjo was pronounced an Important Intangible Cultural Properties of Korea by the Cultural Heritage Administration of South Korea in 1971.[2]

According to Korean folklore, the daegeum is said to have been invented when King Sinmun of Silla was informed by Park Suk Jung, his caretaker of the ocean (海官) in 618 that a small island was floating toward a Buddhist temple in the Sea of Japan (East Sea). The king ordered his caretaker of the sun to test whether this was good luck. The caretaker replied that a dead king who turned into a sea dragon, and two great warriors are giving a gift to protect Silla, and if the king would visit the sea, he would receive a priceless gift. The king soon sent a person to look for the gift. The person replied that a bamboo tree on the top of the island becomes two in the morning and one in the night. On the next day, the world shook and it rained and wind blew, and the world was thrown into darkness for a week. When the king went to the island himself, a dragon appeared and told him that if the bamboo on the top of the island was cut down, made into a flute, and blown, the country would be peaceful. The king cut down the tree, and the flute made from the bamboo was called Man Pa Sik Juk.

Kaynak/Source
Alıntı
#2
[Resim: daeg1.jpg]
Alıntı
#3
[Resim: daeg3.jpg]
Alıntı
#4
Faith dizisinde nağmezenin kullandığı müzik aleti değil mi bu?
MF 2-3
Fen ağırlıklı sayısal afferim bana bakalım yapabilcem mi?
Alıntı
#5
Paylaşım için teşekkürler. Smile

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Alıntı
#6
Merhaba Arkadaşlar. Bu Enstrumanı You Have Fallen For Me Dizisinde Park Shin Hye'nin Anemon Grubunda Gördüğümde İlgilenmeye Başladım. Bun Enstrumanla Yapılmış, Dizide Çalınan Tarzda Önerebileceğiniz Kaynak Var mıdır? Dizideki Geleneksel Müzikte İnsanın Ruhunu Okşayan Türdendi. Ama Kayageum un Telinin Kopmasıyla Yarıda Kaldı. O Müziğinde Tamamını Bulamadım. İsmini Bile Bilmiyorum... Smile
Alıntı
#7
[Resim: daeg4.jpg]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi