yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chuseok Foods
#1
Chuseok Foods

[Resim: 5Gk0VM.jpg]

Chuseok sırasında yılın bolluğunu kutlamak için çeşitli gıdalar hazırlanır ve Chuseok'u temsil eden en önemli gıdalardan biri de songpyeon'dur.
Songpyeon, bir golf topundan biraz daha küçük bir boyutta yoğrularak pirinç tozu ile hazırlanır ve daha sonra susam tohumları, fasulye, kırmızı fasulye, kestane veya diğer besleyici içeriklerle doldurulur. Songpyeon'u buharda pişirirken çamın hoş kokusunu eklemek için pirinç kekleri çam iğneleri ile katlanır. Chuseok arifesinde songpyeon yapmak için bir araya toplanmak tüm aileler için eski bir gelenektir. Eski bir hikayeye göre songpyeon'u güzel şekillendiren bir kişi iyi bir eşle tanışır veya güzel bir bebek doğurur.

Diğer önemli Chuseok gıdaları arasında geleneksel likör ve jeon (Kore krebi) bulunuyor. Jeon, balık, et ve sebzeleri dilimleyerek ve daha sonra un ve yumurta ile hafifçe kızartılarak hazırlanır. Geleneksel Kore likörü ile mükemmel bir çift oluştururlar.

English

A variety of foods are prepared during Chuseok to celebrate the bountiful harvest of the year, and one of the most significant food that represents Chuseok is songpyeon. Songpyeon is prepared with rice powder that is kneaded into a size that is a little smaller than a golf ball, and then filled with sesame seeds, beans, red beans, chestnuts, or other nutritious ingredients. When steaming the songpyeon, the rice cakes are layered with pine needles to add the delightful fragrance of pine. It is an old tradition for the entire family gathers together to make songpyeon on the eve of Chuseok. An old Korean anecdote says that the person who makes beautifully shaped songpyeon will meet a good spouse or give birth to a beautiful baby.

Other significant Chuseok foods include traditional liquor and jeon (Korean pancakes). Jeon are made by slicing fish, meat and vegetables and then lightly frying them in a batter of flour and eggs. They make a perfect pair with traditional Korean liquor.

Kaynak / Source
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#2
[Resim: qJlO13.jpg]
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#3
Chuseok Foods
Translated by Yusra YUCEER

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
#4
Teşekkür ederiz. Smile
Cevapla
#5
Teşekkür ederiz. Smile
Remember us, remember that
we lived..
''VON''

[Resim: oODZk9.gif]
Cevapla
#6
[Resim: GZNXrv.jpg]
Cevapla
#7
[Resim: yG19OM.jpg]
Cevapla
#8
Ne zaman yiyoruz hocam. Biggrin

Teşekkürler.
WWW
Cevapla
#9
Teşekkür ederiz.
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise