yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chuncheon City (춘천시 / Chuncheon-si)
#1
Good 

Chuncheon City (춘천시 / Chuncheon-si)


Chuncheon (Chuncheon-si)(춘천시)
, Güney Kore'de Gangwon Eyaleti'ndedir. Şehir, ülkenin kuzeyinde bulunur, Soyang nehri ve Han nehri tarafından oluşturulan bir çanak seklindedir. Şehir etrafında bazı büyük göller vardır, özellikle Soyang gölü ve Uiam gölüdür. Alan, onun küçük nehir adaları için ünlüdür, Sangjungdo, Ha-Jungdo, Bungeo adası, veya Wido gibi.

Doğu Asya'da gidilip görülecek yerlerden biridir, çünkü Winter Sonata burada çekilmiştir.

Alan : 1,116.43 km2 (2008)
Nüfus : 259,132(2008)

[Resim: mapchuncheonsi.png]


Hikayesi

Şehir tarafından işgal edilen alan ilk olarak, 1000 yıl önce kabileye ait toplumlar tarafından yerleştirildi.1413'te kendi güncel ismini almadan önce; 637'de şehir, Usooju olarak anılıyordu.757'de, Saku olarak yeni isim verildi ve yeniden Chunju olarak 940'ta isimlendirildi(春州). 1896'da, Chuncheon, Gangwon vilayetinin başkenti oldu. Şehir, Kore savaş esnasında büyük ölçüde yok edildi, ama o zamandan beri yeniden inşa edildi.
1995 Chuncheon şehri, siyasal yönden çevredeki Chuncheon ilçesinin hükümetiyle birleşti.

Kültürü

Baharda, Bahar Mevsimi Sanat Festivali'ne ek olarak Uluslararası Chuncheon Pandomim Festivali düzenlenir. Yazın, Chuncheon Kukla Festivali yapılır. Makguksu -Chuncheon için ünlü olan bir yiyecek- için de bir festival vardır. Yazın, Uluslararası Animasyon Festivali de düzenlendi. Her sonbahar, Chuncheon'da maratonlar yapılır. Kışın, kar ve buz festivalleri, düzenlenir.

Yemekleri

[Resim: asdcny.jpg]


Chuncheon için "Dak Galbi"(닭갈비) ünlüdür. (Tavuk kaburgaları.) Dak Galbi, tavuk, Çin lahanası, tatlı patatesler, tteok(Pirinç kekleri)'tan oluşur ve yeşil soğanlarla baharatlı bir sosla karıştırılır ve genellikle sofranın merkezinde pişirilir.


Website

Amblem / Emblem :

[Resim: chuncheonlogo.png]

English

Chuncheon (Chuncheon-si) is the capital of Gangwon Province, South Korea. The city lies in the northeast of the country, located in a basin formed by the Soyang River and Han River. There are some large lakes around the city, most notably Lake Soyang and Lake Uiam. The area is renowned for its small river islands, such as Sangjungdo, Ha-Jungdo, Bungeo Island, or Wido.

It is now a popular destination among East Asian tourists as it was featured in the popular Korean drama Winter Sonata.


Area : 1,116.43 km2 (2008)

Population : 259,132(2008)

History
The area now occupied by the city was first settled about 1000 years ago by tribal communities. In 637 the city was called Usooju. In 757 it was renamed Saku and again in 940 as Chunju (春州) before receiving its current name in 1413. In 1896, Chuncheon became the capital city of Gangwon province. The city was largely destroyed during the Korean War, but has since been reconstructed.

In 1995 Chuncheon city merged politically with the government of the surrounding Chuncheon county.

Culture
In the spring, the Chuncheon International Mime Festival is organized, as well as the Spring Season Art Festival. In the summer, the Chuncheon Puppet Festival takes place. There is also a festival for Makguksu, a food that Chuncheon is famous for. Also celebrated in the summer, is the International Animation Festival. Every autumn, Chuncheon Marathontakes place. In winter, snow and ice festivals are organized.

Food

Chuncheon is famous for its "dak galbi", or chicken ribs. It consists of chicken, Chinese cabbage, sweet potatoes, tteok (rice cakes), and scallions, mixed with a spicy sauce and usually cooked in the center of the table.

Website
...Y Ahora Me Muero De Amor Si No Estas,Me Muero y No Puedo Esperar......

http://efsaneprens.com/
Efsane Prens WebSitesi
#2
[Resim: p181442chuncheonsouthko.jpg]

[Resim: chuncheonmyeongdongstre.jpg]

[Resim: spotimg05.gif]
...Y Ahora Me Muero De Amor Si No Estas,Me Muero y No Puedo Esperar......

http://efsaneprens.com/
Efsane Prens WebSitesi
#3
Tesekkür ederiz,emegine saglik...Smile
#4
Ellerine saglik.
O güzel yüreğinize selam olsun.İyi ki varsınız.
#5
Tanitim için tesekkürler. Güzel bir sehir. Biggrin

Kültür bakimindan gelismis bir sehir. Onay
#6
Tanitim için çok tesekkürler . Smile

Hüzün içinde bi' yerlerdeyim.

#7
Paylasim için tesekkürler.Emeginize saglik . Alkis

SHINee is my life


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise