yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Changwon City (창원시 / Changwon-si)
#1
Changwon City (창원시 / Changwon-si)

Bölge: Yeongnam
Kuruluş: 1408
Yüz Ölçümü: 743.48 km2
Nüfus: 1,039,595


Changwon, Gyeongsangnam eyaletinin merkezi olan bir Güney Kore şehridir. 2010 yılında açıklanan 1,089,039 nüfusuyla Güney Kore'nin en kalabalık 8. şehridir. Ülkenin güneydoğusunda 743 kilometre karelik bir alanı kapsar. Güney Kore'nin güneydoğusundaki nüfus miktarı Busan ile birlikte 6,478,000'dan fazladır. Changwon yoğun sanayi kentlerinde biri olarak bilinir. Güney Gyeongsangnam-do eyaletinin sadece 7%'lik bir kısmını kaplar fakat nüfusün 33.6%'sı burada yaşar ayrıca 2.1821 trilyon bütçesiyle toplamda Gyeongnamdo bütçesinin 38.5%'ini oluşturur.

Coğrafya

Changwon, Masan Körfezi ile Jinhae arasındadır ve Kore'nin güney kıyısında bulunur.

İklim

Changwon 35 derece kuzey enlemindedir ve Avrasya Kıtası'ndan dolayı 4 mevsim boyunca değişikliklere açıktır. Ilıman karasal bölgelere göre yerel sıcaklık farkları azdır ve yoğun muson yağmurları etkilidir. Yarımadanın güney ucunda yer almaktadır ve insan faaliyetleri için uygun iklim şartlarına sahip bir iklimi vardır. Ortalama sıcaklık 12.9 °C, yıllık yağış miktarı 1,527 milimetredir, yaprak döken ve dökmeyen bitkilerden oluşan orman yapısı vardır.

Bölümler

Uichang-gu
Seongsan-gu
Masanhappo-gu
Masanhoewon-gu
Jinhae-gu

Ekonomi

Changwon şehri Samsung Techwin, GM Korea, LG Electronics, Hyundai Rotem, Doosan Heavy Industries & Construction, Doosan Infracore, Doosan Engine, Hyosung, Hyundai Wia and STX Corporation gibi büyük şirketlerin merkezi olduğu bir sanayi şehridir. Jinhae ilçesinde Kore Deniz Üssü (Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri) bulunmaktadır.

Eğitim

Changwon şehrinde 7 tane üniversite ve kolej vardır: Changwon National University, Kyungnam University, KNA(Korea Naval Academy), Changwon College, Masan college, Chang Shin College and Korea Politechnic 7 College (Changwon Polytechnic College).
46 lise, 63 ortaokul, 105 ilkokul ve 193 anaokulu ayrıca iki tanede özel lise vardır: Changwon Science High School and Changwon Mechanical Technical High School.

Kültür ve Çağdaş Yaşam

Şehrin genelinde insana farklı hisler veren birçok bahçe ve park vardır. Mesela Yongji Park'ta geceleri lazer ışık gösterileri yapılan küçük bir göl vardır. Junam Kore'de kuşların en çok göç ettiği bir yerdir. Zorlu kış mevsimi boyunca bir günde ortalama 30,000 ile 40,000 arasında kuş görülebilir. Bu nedenle her yıl kuş gözlem festivali düzenlenir. İlkbaharda açelyalar Changwon çevresindeki yamaçlar kısa bir süre çiçek açar. Şehirde bu olayı kutlamak için iki boyunca festival düzenler.
Kent sahil kasabası Jinhae'ye çok yakındır. Her bahar Jinhae'de çiçeklerle ilgili bir festival düzenlenir, Changwon insanın bu festivale ilgisi büyüktür.

Festivaller

Changwon festival (Ekim'de)
Gagopa flower festival (Ekim'de)
Jinhae gunhang festival (Nisan'da)
Masan Seafood Market Festival (sonbaharda)

Changwonlu Ünlüler

Choi Chi Won
Lee Eun Sang
Kang Dong Won
Lee Jun Ki
Kim Sih Yang
Jang Wonsam
Maybe
Hwang Jung Min
Kang Ho Dong
Yoon Jong Shin
G.O
Haha
Yoon Bit Garam
Ko Yo Han
Jang Won Sam
Shin Myung Chul
Kwon Yang Sook

Kardeş Şehirler

Jersey
Houston
Jacksonville
Ma'anshan
Shulan
Himeji
Ōgaki
Yamaguchi
Zapopan
Yakutsk
Ussuriisk
Goheung
Hamyang
Mokpo
Mỹ Tho

Çeviri: sule5353

[Resim: img-location-en.png]

English

Region: Yeongnam
Established: 1408
Area: 743.48 km2
Population: 1,039,595

Changwon is a city in and the capital of Gyeongsangnam-do in South Korea. Changwon city is 8th most populous city in South Korea, with a 2010 established population of 1,089,039. It encompasses a land area of 743 square kilometres (287 sq mi) on southeastern of South Korea. The population of Southeastern part of Korea, that include the city of Busan, is more than 6,478,000. Changwon is known as a heavy industrial city. Changwon only covers 7% of the total South Gyeongsangnam-do province's surface but takes 33.6% of population, to 2.1821 trillion won budget that gyeongnamdo accounted for 38.5 percent of total.

Geography

Changwon is located on the southern coast of the Korea and Masan Bay, Jinhae within its boundaries.

Climate

Changwon to latitude 35 degrees northern latitude and because of the Eurasian continent during the four seasons of change are obvious. Temperate continental regions rather than local temperature differences are small, are heavily influenced by the monsoon. Located at the southern tip of the peninsula has a mild climate suitable for human activities and climatic conditions have. The average temperature 12.9 °C (55.2 °F), annual precipitation is 1,527 millimetres (60.1 in), temperate deciduous and evergreen vegetation is mixed forest of hardwoods.

Administrative Divisions

Uichang-gu
Seongsan-gu
Masanhappo-gu
Masanhoewon-gu
Jinhae-gu

Economy

Changwon city is a hub of factories that heavy industry for many major companies, including Samsung Techwin, GM Korea, LG Electronics, Hyundai Rotem, Doosan Heavy Industries & Construction, Doosan Infracore, Doosan Engine, Hyosung, Hyundai Wia and STX Corporation. And also Jinhae-gu there is Korea Naval Base (Republic of Korea Navy) that is main economy.

Education

Changwon city has seven universities and colleges: Changwon National University, Kyungnam University, KNA(Korea Naval Academy), Changwon College, Masan college, Chang Shin College and Korea Politechnic 7 College (Changwon Polytechnic College).
Changwon has 46 high schools, 63 middle schools, 105 elementary schools and 193 kindergartens, including two special-purpose high schools: Changwon Science High School and Changwon Mechanical Technical High School.

Culture and Contemporary Life

Changwon has many parks and gardens throughout the city which give it a different feel from places such as Busan. For example, Yongji Park contains a small lake with a jet-fountain and hosts laser light shows at night.
The Junam Reservoir is an important bird migration site and the largest in Korea. During the peak winter season, an average of 30,000 to 40,000 birds a day can be seen there.[citation needed] There is a birdwatching festival there each year.
Azaleas bloom on the hillsides around Changwon for a short time in the spring and the city hosts two one-day festivals to commemorate the phenomena. The city is close to the seaside city of Jinhae. Each spring Jinhae has a tree blossom festival that attracts many Changwonians.

Festivals

Changwon festival (In October)
Gagopa flower festival (In October)
Jinhae gunhang festival (In April)
Masan Seafood Market Festival (In Fall)

People from Changwon

Choi Chi Won
Lee Eun Sang
Kang Dong Won
Lee Jun Ki
Kim Sih Yang
Jang Wonsam
Maybe
Hwang Jung Min
Kang Ho Dong
Yoon Jong Shin
G.O
Haha
Yoon Bit Garam
Ko Yo Han
Jang Won Sam
Shin Myung Chul
Kwon Yang Sook

Sister Cities

Jersey
Houston
Jacksonville
Ma'anshan
Shulan
Himeji
Ōgaki
Yamaguchi
Zapopan
Yakutsk
Ussuriisk
Goheung
Hamyang
Mokpo
Mỹ Tho


Website

Kaynak / Source

[Resim: ccs.jpg]
Cevapla
#2
Çok güzel bir şehirmiş. Tesekkürler. (:


BtoB | T-ara | BIGBANG | B2ST
WWW
Cevapla
#3
Ah bittim bu şehire. Gece görüntüsü muhteşem...Sanırım peyzajı da gelişmiş. Ufak bir çiçek parterinden de bunu çıkardım ama neyse. Smile
Paylaşım için teşekkürler.^^
WWW
Cevapla
#4
Konu için tesekkürler. ^^
시노시작

Cevapla
#5
Tanıtım için teşekkür ederiz...Onay

>>> http://www.facebook.com/pages/korea-fans...2387364063
Cevapla
#6
Konu için teşekkürler. Smile
"나 죽어도 부서지지 않아
죽어도 포기하지 않아
어둠 속에서 날개가 짓밟혀도
You know, I'm Unbreakable"
Cevapla
#7
[Resim: cha.jpg]
Cevapla
#8
Jinhae Gunhangje Festival, Changwon
[Resim: 2648109-image-1.jpg]
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise