yukari
Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Changdeokgung Palace
#1

Changdeokgung Palace (Joseon Period)

Changdeokgung (창덕궁)


[Resim: a29g8g.jpg]

122. Tarihi Alan
Belirleniş Tarihi:
1963.01.18

Joseon Hanedanlığı'nın bir sarayı olan Changdeokgung, Kral Taejong'un 5. yılında (1405) inşa edilmiştir.

O dönemde Gyeongbok Sarayı, Jongmyo ve Sajik ile birlikte bir ana salon olarak hizmet verdiği için, burası ayrı bir saray olarak inşa edilmiş olduğu olasılık dahilindedir. Burası başlangıçta seyrek olarak kullanılmaktaydı; çünkü krallar kendi işlerini genellikle Gyeongbok Sarayı'nda yapmaktaydılar.

Ancak, burası, 1592'deki Japon Saldırıları sırasında Gyeongbok ve Changgeong Sarayları ile birlikte yakıp kül edildiği için diğer saraylardan daha erken yenilenmiş ve ana kabul salonu olarak kullanılmıştır.

Burası sayısız kez yakılmıştır; ama tam zamanında yeniden yapıldığı ve düzeltildiği için sarayın asıl boyutları genel hatlarıyla günümüze ulaşabilmiştir.

Bu yer, üç kısımdan oluşmaktadır: Resmi hükümet meseleleri için hizmet veren dış salon, kralın ve kraliçenin yatak odaları olarak kullanılan iç salon ve dinlenmek için kullanılan arka bahçe.

Bunların arasında gizli bahçe iyi bilinmektedir.

İç salonun arkasında, gür bir orman, göl ve çeşitli büyüklüklerdeki konakların uzandığı bu arka bahçe Kore'nin geleneksel doğayla iç içe manzara tasarımlarının mükemmel bir örneği kabul edilmektedir.

Arka bahçe Kral Taejong'un döneminde yapıldığı için, burası kendine özgü görünümüyle günümüze ulaşırken, sürekli olarak genişletilmiştir.

Bu kalabalık ormanda Darae (bir tür üzüm) ağacı (194. Ulusal Anıt) ve ardıç ağacını (251. Ulusal Anıt) da içeren yaklaşık 160 ağaç türü ve 300 yaşından büyük ağaçlar vardır.

1912'de Japonya Changdeok Sarayı ve Gizli Bahçe'yi halka açmıştır.

1917'de kralın yatak odası olarak işlev gören Daejojeon, Huijeongdang'ı da içeren 19 bölümlü binanın yanıp kül olduğu bir yangına maruz kalmıştır.

1920'de Japonya çeşitli binaları yıkmış ve yerle bir olan bu binaları tekrar inşa etmek için yenilemiştir.

Mesela, Gyotaejeon'u yıkmışlar ve Daejojeon'u yenilemişler, ayrıca Gangnyeongjeon'u yıkmışlar ve Huijeongdang'ı yeniden yapmışlardır.

Changdeok Sarayı, en eski yapı olan Kral Gwanghaegun zamanında yeniden inşa edilen Donhwa Kapısı günümüze kadar ulaştığı için Joseon Saray yapılarının çeşitli değişimlerini gözler önüne sermektedir.

Ayrıca 1900'lerde yapılmış olan bu binalar günümüze kadar ulaşmışlardır.

Üstelik, o dönemde bahçelerin nasıl yapıldığını gösteren arka bahçe tarihin, mimari geçmişin ve Joseon saraylarının görünümünün değerli bir kaynağıdır. Günümüzde; Injeongmun, Seonjeongjeon, Huijeongdang, Daejojeon, Guseonwonjeon hazine olarak belirlenirken, Donhwa Kapısı ve Injeongjeon Salonu Ulusal Hazine olarak belirlenmiştir.

Changdeok Sarayı ve Gizli Bahçe, Kore'nin doğayla uyuma dayanan geleneksel tabiatla iç içe olan manzara tasarımlarının mükemmel bir örneğidir ve UNESCO Dünya Mirası olarak belirlenmiştir.

Çeviri: S.T.

English

Historic Sites 122
Designated Date:
1963.01.18
Changdeokgung, a palace for the Joseon Dynasty, was built in the 5th year of King Taejong (1405).

It was likely to be built as a detached palace, since Gyeongbokgung Palace was serving as a main hall, along with Jongmyo and Sajik in that period. It was rarely used in the beginning because kings usually did their work in Gyeongbokgung Palace.

However, it had been restored earlier than any other palaces and did serve as the main hall since it was burnt down along with Gyeongbokgung and Changgyeonggung Palace during the Japanese Aggression of 1592.

It had been burnt down numerous times, but it was able to generally remain the original size of the palace since it had been restored and modified just in time.

It was divided into three parts: outer hall which served as official state functions, inner hall which served as the king's and queen's sleeping quarters and back garden which served as a place to rest.

Among them, the secret garden was well-known.

The back garden behind the inner hall where a luxuriant forest, lake and a various sized pavilions were laid was considered as an excellent example of Korea's traditional naturalistic landscape design.

Since the back garden was built in King Taejong's era, it had been continuously expanded, while it remained the original appearance.

There were about 160 kinds of trees and over 300 year old tress including Darae tree (Natural Monument No. 194) and juniper (Natural Monument No. 251) in the dense forest.

In 1912, Japan had it open to the public Changdeokgung Palace and the Secret Garden.

In 1917, Daejojeon, which served as a king's sleeping quarter, was caught in fire that the buildings in 19-units including Huijeongdang were burnt down.

In 1920, Japan had various buildings demolished and restored in order to rebuild those destroyed buildings.

For example, they had Gyotaejeon demolished and restored Daejojeon, and Gangnyeongjeon demolished and restored Huijeongdang.

Changdeokgung Palace showed the various transition of construction of Joseon Palace, since the oldest building, Donhwamun Gate, rebuilt in the King Gwanghaegun, still remained.

And the buildings built in the 1900s were also still remained.

In addition, the back garden, showing how the garden was made at that time, was a valuable resource of the history, architectural history and landscape of the Joseon palace. Now, Donhwamun Gate and Injeongjeon Hall were designated as the National Treasures, while Injeongmun, Seonjeongjeon, Huijeongdang, Daejojeon, Guseonwonjeon were designated as the Treasures.

Changdeokgung Palace and Secret Garden were excellent example of Korea's traditional naturalistic landscape design based on harmony with nature, and were designated as UNESCO World Heritage.

Kaynak/Source
Alıntı
#2
Gerçekten çok güzel bir yer. Konu için teşekkür ederizOnay
[Resim: ZMXZGA.jpg]
Alıntı
#3
Böyle yerleri gördükçe deliriyorum. Biggrin Bavulumu toplayıp gidesim geliyor. Teşekkürler. ^^

Alıntı
#4
Canım bilgilendirmen ve resimlerin için teşekkürler. ;)
Korea- Fans
Alıntı
#5
Teşekkür ederiz. Smile
Ve sen yine kendi bildiğini okudun...
Kalbi kırık bedenimde bir yara daha açtın.
30.10.2020
Alıntı
#6
Changdeokgung Palace
Historic Sites 122
Translate: S.T.
Regulation: Olcay ATEŞ

>>> https://www.facebook.com/groups/43660099...1/?fref=ts
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi