yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buk / Pulsatile Instrument (북)
#1
Buk / Pulsatile Instrument (북)

[Resim: buk1.jpg]

Buk Kore'nin geleneksel davuludur.
Buk terimi Kore'de "davul" anlamına gelen yerli bir kelimedir (Çin-Kore kelimesi), bu kelime daha çok içi derin fıçı şeklindeki davul için kullanılır ve davulun köşelerinin bir kısmı hayvan derisinden yapılmıştır.Buk deri ile yapılan enstrüman hyeokbu (혁부, 革部) olarak sınıflandırılır ve jeongak (Kore saltanat müziği) ve halk müziğinde kullanılır.

HikayesiBuk genellikle halk müziği için kullanılır, saltanat müziği için kullanılan ise deri kayışlar ile bağlı ve çivi ile sabitlenmiş kasnak şeklinde olur. Halk müziği davulcuları yaygın olarak Buk'u bir yandan tutup diğer yandan sağ elle davula vururken, saltanat müzik sanatçıları, genellikle, ya iki ellerini kullanırlar ya da bir ellerinde bukchae (북채, bir davul sopa) varken sol elleri çıplak olarak Buk'a vururlar.Bir süre önce, evenjong (종, çan) ve "soebuk" (쇠북, metal davul) olarak adlandırılan müzik aleti de buk kategorisine dahil edilmiştir.

Buk Kore'nin Üç Krallık (M.Ö. 57 / M.S. 668) döneminden beri Kore müziği içinde, Goguryeo Anak Mezarı (M.Ö 37/ M.S 668) duvar resimlerinde ve Goguryeo ve Baekje krallıkları ile ilgili kayıtların bulunduğu Sui Kitabında (M.Ö. 18 / M.S 660) kullanılmıştır. Anak Mezarının 3.sünde buk iki tür tasvir edilmiştir, Juakdo (주악 도, 奏乐 图, müzik çalma tablosu)sırasıyla ipgo (입고, 立 鼓) ve anddamgo (담고, 担 鼓) gibi resim adlarıdır. İpgo performans olarak ayakta buk çalmaktır, damgo ise davulcunun buku omuzda taşırken sergilediği bir performanstır.

Kullanış Şekli

[Resim: buk4.jpg]

Kore halk müziğinde kullanılan süslemesiz iki türlü buk vardır: Pansori'ye eşlik etmek için kullanılan buk, başları birbirine tutturulmuş olanlar, sori-buk (소리북) olarak adlandırılır, pungmul müziğine eşlik etmek için kullanılan buk ise fotoğraf, kafaları bağcıklı olana, Pungmul-buk (풍물 북) fotoğraf denir.Sori-buk, sol el ile ve ve huş ağacından yapılmış bir sopa ile sağ elle her iki tarafından çalınır, sağda ki davul derisinin her iki tarafı dikkati çeken bir sopa ile çalınır ve davulun gövdesi ahşaptır. Pungmul-buk samul nori kullanılan dört enstrümandan biridir, pungmul modern performans versiyonudur. Tek taraflı başından bir çubuk ile (genellikle sağ eli ile) vurarak çalınır.

Şekil ve yapılışındaki benzerliğinden dolayı theyonggo (hangul: 용고; hanja: 龍鼓; kelimenin tam anlamıyla "ejderha davulu"),boyalı ejderha tasarımları ile süslenmiş, başları iliştirilmiş bir varil davul olan ve daechwita denilen askeri üflemeli ve vurmalı müzikte kullanılır, bazen de buk biçimi olarak sınıflandırılır.iki tarafı pedli sopa ile çalınır.


Kaynak
Çeviri: KHJ-Kolik( Kalp )&Asya_Prenses
WWW
Cevapla
#2
Buk / Pulsatile Instrument (북)

[Resim: buk1.jpg]

The buk is a traditional Korean drum. While the term buk is a native Korean word used as a generic term meaning "drum" (the Sino-Korean word), it is most often used to refer to a shallow barrel-shaped drum, with a round wooden body that is covered on both ends with animal skin.Buk are categorized as hyeokbu (혁부, 革部) which are instruments made with leather, and has been used for jeongak (Korean court music) and folk music.

History


The buk used for court music are usually fixed with nails on the rims, while ones used for folk music are usually tied up with leather straps to form the shape. Performers in the court music usually beat their buk with bukchae(북채, a drum stick) on one hand or two hands together, while drummers in the folk music commonly beat theirbuk with it on their right hand as hitting the other side of the buk with their bare left hand. A while ago, evenjong (종, bell) was referred to as "soebuk" (쇠북, metal drum) and included in the buk category.

Buk have been used for Korean music since the period of the Three Kingdoms of Korea (57 BC – 668 AD) in light of mural paintings in Anak Tomb of Goguryeo (37 BC – 668 AD) and records of Book of Sui on the kingdoms, Goguryeo and Baekje (18 BC – 660 AD). In the 3rd of Anak Tomb, two types of buk are depicted in the paintings titled Juakdo (주악도, 奏樂圖, "painging of playing music") and Haengryeoldo (행렬도, 行列圖, "painting of marching") such as ipgo (입고, 立鼓) anddamgo (담고, 擔鼓) respectively. The ipgo is a buk that performers beat as standing, while the damgo is a bukthat drummers strik as carrying it on their shoulder.

Usages

[Resim: buk4.jpg]

There are two forms of undecorated buk used in Korean folk music: the buk used to accompany pansori, which has tacked heads, is called a sori-buk (소리북),photowhile the buk used to accompany pungmul music, which has laced heads, is called pungmul-buk (풍물북).photo The sori-buk is played with both an open left hand and a stick made of birch that is held in the right hand, with the stick striking both the right drumhead and the wood of the drum's body. The pungmul-buk is one of the four instruments used in samul nori, a modern performance version of pungmul. It is played by striking a single stick (usually with the right hand) on only one of its heads.

Due to its similarity in shape and construction, theyonggo (hangul: 용고; hanja: 龍鼓; literally "dragon drum"), which is a barrel drum with tacked heads decorated with painted dragon designs and used in the military wind-and-percussion music called daechwita, is sometimes also classified as a form of buk. It is struck with two padded sticks.


Source
Translate: KHJ-Kolik( Kalp )&Asya_Prenses
WWW
Cevapla
#3
[Resim: buk2.jpg]
WWW
Cevapla
#4
Tarihi dizilerde görmüştüm. ^^
Tarihini de öğrenmek güzel oldu, tanıtım için teşekkürler. (:
[Resim: zpULqK.gif]

Ayenzel
Tumblr
Spoiler göster
Cevapla
#5
Tanıtım için teşekkürler.^^
♥ R.I.P KIM JONGHYUN ♥

♥ SS501♥Block B♥EXO♥VIXX
♥ TripleS & BBC & EXO-L & Starlight ♥ A.R.M.Y
♥KHJ ♥ZICO ♥Xiumin ♥LEO ♥Jimin

Cevapla
#6
çok güzel bir tanıtım olmuş ^^ ellerine sağlık Asyam♥
Cevapla
#7
Tanıtım için teşekkür ederiz. Smile

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Cevapla
#8
Tanıtım için teşekkürler Onay
[Resim: o96mzo.gif]

SolaR
Cevapla
#9
Teşekkür ederiz.

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansTourism
Cevapla
#10
[Resim: buk3.jpg]
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi