yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Boseong County (보성군 / Boseong-gun)
#1
Boseong County (보성군 / Boseong-gun)

[Resim: LZ6AyV.png]

Ülke: Güney Kore
Bölge: Honam
İdari bölümleri: 2 eup, 10 myeon
Toplam bölge: 663.16 km² (256.05 sq mi)
Nüfus (2015): 45,781
Lehçe: Jeolla
Website: http://english.boseong.go.kr/index.boseong

Boseong İlçesi kuzeyde; Hwasun, Jangheung, ve Goheung İlçesi ve Suncheon'a güneyde; Hoecheon, Deukrynag, Joseong, ve Beolgyo'ya yakın olan Güney Jeolla İli'nin güneyinde yer almaktadır. İlçe çoğunlukla dağlıktır, tek düz bölgesi güney kıyısının bitişiğindedir. Boseong yeşil çay yapraklarıyla ünlüdür. Aynı zamanda Koreli bağımsızlık eylemcisi Philip Jaisohn'ın doğumyeridir.

Tarih

Samhan döneminde Boseong, Mahan konfederasyonuna aitti sonrasında Baekje hanedanlığı egemenliği altında Bokhol İlçesi (伏忽郡) oldu. ''Boseong'' adı Birleşmiş Silla'da verildi. İlçelerinden biri olan Beolgyo (벌교), Japonların Kore halkını pirincinden mahrum bıraktığı ana yerlerden birisiydi.

Coğrafya

Geniş alanlar Mangil-Bong, Jonje Dağı ve Joowol Dağı gibi dağlardan oluşmaktadır. Boseong Nehri, Boseong'un merkezi boyunca akar. 1990'da Boseong Nehri üzerine çokamaçlı Juam Barajı inşa edildi.

İklim

Boseong, Güney Kore'deki en çok yağış alan yerlerden biridir. Ilıman iklime sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklığı 12.6℃'dir. Ocak ayı ortalama sıcaklığı -0.5℃ ve Ağustos ayı ortalama sıcaklığı ise 27.8℃'dir. Yıllık ortalama yağış miktarı 1,450㎜'dir.

İdari Bölümleri

Boseong iki beldeden oluşur-Boseong beldesi ve Beolgyo beldesi. Beldelerin nüfusları giderek azalmaktadır.
Boseong : Bir ilçe ofisinin merkezidir. Buna ek olarak, 1930'dan beri önemli bir ulaşım noktasıdır ve tarım ürünlerinin dağıtım merkezidir. Boseong'un güney kısmında Güney Kore'nin en büyük çay bahçesi bulunmaktadır.
Beolgyo : Boseong'daki önemli bir ulaşım noktasıdır. Japon işgalinden bu yana gelişmekteydi ancak son yıllarda düşüşe geçti.

Boseong Yeşil Çayı

Boseong Yeşil Çayı, Bodsung bölgesinde üretilen özel bir üründür, iyi kalitesiyle bilinmektedir.

Boseong, Kore'nin yeşil çay başkenti olarak bilinmektedir. Çevredeki iklim ve toprak, ayrı bir tat ve kokuya sahip olan eşsiz bir yeşil çayın yetişmesi için iyi koşulları sağlıyor. Neredeyse tüm çay tarımı arazilerinin üçte biri Boseong'da yer almaktadır ve Kore'nin çay üretiminin neredeyse yarısı bu bölgeden karşılanıyor. Kısmen yeşil çay alanıyla olan uzun geçmişi sayesinde bu durum son yıllarda el emeğiyle yapılmıştır.

Yeşil çay Boseong'da geçmiş 1600 yıldan beri üretilmektedir. Kore'de yeşil çayın en eski tarihi bahsi MS orta-7'nci yüzyılda Silla'nın Kraliçesi Seondeok'un saltanatından beridir. Yaklaşık iki yüzyıl sonra tarihi kayıtlar, yeşil çay tohumlarının Jirisan Dağı'nın eteklerinde dikili olduğunu gösteriyor. Yeşil çay, Joseon hanedanlığı sırasında Budizm ile yakinen bağlantılı olarak gözden düşmeye başladı ama yine de toplumun bazı bölümleri tarafından sevilmiş ve Jirisan fidanlığı geliştirilmeye devam edilmiştir. Ama 1930'lu yıllara kadar yeşil çay büyük ölçekte üretilmemişti. 1970'li yıllara gelindiğinde, 250 hektarlık büyük, teraslanmış çiftlikler yerel dağlıklar arasında yaygınlaşmaya başladı. 1980'ler, yeşil çay üretiminin düşmesi ve ürünlerin bozulmasıyla sonuçlanan yeşil çay talebinin düşmesiyle göze çarptı. Daha sonra yerel hükümet, yerel yeşil çay işletmelerini sübvanse ederek ve yerel üniversiteler ve araştırma enstitüleriyle işbirliği yaparak, kaliteyi artırmak için yeni, daha verimli araçlar geliştirerek yeşil çay endüstrisini yeniden canlandırmaya karar verdi. Yerel medya kuruluşları da Boseong'un ülkenin yeşil çay başkenti olarak betimlenmesi için çaba sarfetti ve yerel işletmeler aracılığıyla endüstrideki baskınlığı artırdı ve ülkenin dört bir yanından turist çekti.


Hwangseong Dağı, Daehan Yeşil Çay Fidanlığı olan Boseong'daki en büyük fidanlığa sahiptir. Bu fidanlık bölgedeki tüm çay üretiminin üçte birinden sorumludur. Dağın yamacı, dağın alt kısımlarına uzanan teraslı bir tasarıma sahiptir ve düzgünce biçim verilmiştir, tepeden görüldüğünde etkileyici bir manzaraya sahiptir. Bu manzara karayoluyla erişilebilir ve turistler için önemli bir durak haline geldi. Boseong Çay Festivali her yıl Mayıs ayında düzenlendi. Festival, çay meraklılarına çay yaprağı toplama, çay kasesi yapma veya yeşil çay aromasıyla beslenen yerel mutfağı deneme şansını veriyor.

Boseong Yeşil Çayı, Rus Tıbbi Biyoloji Laboratuarı'nın katı kalite muayenesini geçti ve resmi olarak bir astronotun özel diyetine uygun bir içecek olarak kabul edildi.

Ulaşım

2 No'lu Ulusal Yol, Boseong üzerinden gider ve Gyeongjeon Hattı ise birçok kasaba üzerinden geçmektedir. Boseong istasyonu, Dukryang İstasyonu, Yedang İstasyonu, Joseong İstasyonu ve Beolgyo İstasyonu gibi beş istasyon bulunmaktadır. Kıyı bölgesi iyi bağlantılı bir ulaşım ağına sahiptir. Ancak Boseong'un iç kesimleri dağlardan dolayı yetersiz bir ulaşım ağına sahiptir.

İkiz şehirler - Kardeş şehirler

Boseong,
Gangnam-gu, Güney Kore
Gangbuk-gu, Güney Kore
Yeonje-gu, Güney Kore
Buk-gu, Güney Kore
Sujiatun, Çin
ile kardeştir.

Semboller

İlçe Markası

[Resim: njDMJ5.gif]

Maskot: Uidoli and Dahayngi

[Resim: vXD5Jm.gif]

Logo

[Resim: 1VovGY.gif]

Çiçek: Kraliyet Açelyası

[Resim: LZ6AOa.gif]

Ağaç: Çay Ağacı

[Resim: r6DMJV.gif]

Kuş: Güvercin

[Resim: 77LgyP.gif]

Kaynak 1
Kaynak 2
#소고했어요 #종현아
#RIP
1990 - ∞
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
Boseong County (보성군 / Boseong-gun) - Yazar: oppakorea - 03-02-2017, Saat: 14:26
RE: Boseong County (보성군 / Boseong-gun) - Yazar: oppakorea - 03-02-2017, Saat: 14:26
RE: Boseong County (보성군 / Boseong-gun) - Yazar: oppakorea - 03-02-2017, Saat: 14:27
RE: Boseong County (보성군 / Boseong-gun) - Yazar: Hevi_ - 03-02-2017, Saat: 14:33
RE: Boseong County (보성군 / Boseong-gun) - Yazar: Amphitrite - 03-02-2017, Saat: 14:57
RE: Boseong County (보성군 / Boseong-gun) - Yazar: dalnim - 03-02-2017, Saat: 15:36Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise