yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Baduk / Hankuk Kiwon (바둑)
Gerçekten zevkli oyuna benziyor... Onay Paylasim için tesekkürler... Smile
(PARANIN NE ÖNEMİ VAR??? MÜHİM OLAN MİKTARI Smile (SEVMEYİ...bilmiyorsan...TAŞİMA...o...YÜREĞİ..hayat mücadelesi...)
Santranç ve dama gibi, güzel bir oyun daha. Smile Tesekkürler Tugba abla. Smile
(15-06-2008, Saat: 21:21)sunshine yazdı:
Baduk (바둑)

Japonlarin Go dedikleri bu oyun Kore'de oldukça yaygindir. 19x19 kareli bir zemin üstünde oynanir. Her oyuncu kendi taslariyla rakip oyuncunun taslarinin etrafini çevirmeye ve tahtada en fazla alani almaya çalisir. En çok tas alan ve en fazla bölüm alan taraf oyunu kazanir. Bu oyun TV sovlarinda, kablo lu televizyonlarda ve bilgisayarlarda oldukça fazla bir ilgiyle oynanmaktadir.

Hankuk Kiwon ((한국기원) kimi kaynaklarda Hangook Kiwon veya Hanguk Kiweon), Türkçesiyle Kore Go Dernegi (kimi kaynaklarda Kore Baduk Dernegi) Güney Kore'nin profesyonel go sistemini idare eden ana örgütsel yapidir.

Japonya'da Minoru Kitani ile birlikte çalismis bir oyuncu olan Cho Namchul tarafindan Kasim 1945'te kurulmustur. Bu zamanlarda Kore'deki oyuncularin çogu henüz oyun basinda gobana on alti tas -- sekiz beyaz ve sekiz siyah -- yerlestirerek sunjang adi verilen bir tür hazir sablonu olusturduktan sonra oyuna basliyorlardi. Japonya'da edinmis oldugu tecrübelerden dolayi kendisi modern oyuncularin bos tahta ile oyuna basladiklarini biliyordu ve dernegin kurulmasi ile birlikte Koreli oyunculari "modern" tarz konusunda ikna etti.

Hankuk Kiwon güçlü oyuncular için sertifika hazirlar ve profesyonel oyuncular için turnuvalar düzenler.

Bir video:

http://www.mncast.com/player/index.asp?mnum=4404411

[Resim: padukkorea-fanscom.jpg]
Gerçekten güzel bir oyuna benziyor, bizler üç tas oynardik karsi tarafin taslarini sikistirip kendi taslarimizi yan yana getirip oyunu kaznirdik. Abaza Farkli ama tas oyunlarina bayilirim. Super
Emeginize saglik...
Korelilerin oyunlari gerçekten çok zevkli.
Paylasimin için tesekkürler, Tugba abla.Onay
İmza yüksekliği en fazla 103, genişliği en fazla 400 olmalı.
Merhaba arkadaslar. Baduk (Korece), Go (Japonca), Weiqi (Çince) gerçekten de çok zevkli, ögrenmesi kolay ve bir yasam boyu size eslik eden bir oyundur. Aslen Kore degil de Çin kaynakli olan bir oyun olsa da, su anda dünyanin en iyi oyunculari Korelidir ve en çok Kore'de popülerdir. Biz de, bu yaz yaptigimiz bir Bafuk kampinda Kore'den profesyonel 2 oyuncu çagirdik. Ayrica Kore'de uluslararasi Baduk okullari bulunmakta ve aramizdan giden arkadaslar olmakta. Türkiye'de oyunun daha çok Go olarak tanindigini belirteyim. Bizim de bir dernegimiz var sitesi söyle: http://www.tgod.org.tr/
Ayrica Ekim ayinda Istanbul'da genis çapli bir turnuvamiz olacak. Ona hepinizi bekleriz. Istanbul'da da her Persemve ve Pazar Istiklal Caddesinde bulusup oynuyoruz. Dedigim gibi kurallari basittir, o yüzden gözünüz korkmasin Smile
Hepinizi bekleriz.
Bu oyunu oynaya bilecegimiz bir site var mi acaba?
Çok tesekkürler.
Bunu biliyorum geçen gün bir japon kanalini izlerken görmüstüm, bu oyunu tanitiyorlardi. Japonya'da büyük küçük herkes bu oyunu oynuyor, biraz zeka isi. Biggrin Satranca benziyor.
BIGBANG 2NE1 WINNER IKON BLACK PİNK
Paylasim için tesekkürler. Sarhos
Bunu biliyorum. Eskiden bilgisayarim yokken televizyona ateriyi takip oynardim. Daha dogrusu bilmedigim için fazla oynayamiyordum. Paylasim için tesekkürler. Smile

Lee Hyori ~ SS501 ~ Kim Hyun Joong

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi