yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ansan City (안산시 / Ansan-si)
#1
Ansan City (안산시 / Ansan-si)

[Resim: wyaa.jpg]

TANITIM


Genel İstatistikler (Haziran 2011 itibariyle)

Nüfus: 760.069
Alan: 149.06 ㎢ (Gyeonggi-do% 1.42)


KONUM

Ansan Şehri’nin doğusunda Gunpo Şehri, Batısında Hwaseong Şehri ve Uiwang Şehri Güneyinde ise Siheung Şehri bulunur. Ansan Şehiri Seul şehrinin Sanayi ve Nüfus Yerelleşme Politikasına uygun olarak geliştirilmiştir. Şehir sakinlerine odaklı bir şehir olması için sıkı planlama düzeni ile geliştirilmiştir. Ansan Şehri (30 km uzaklıktadır) Seoul’un Güney Batısında bulunur ve Kore’nin Batı Denizine açıktır. Ansan şehiri Kuzey (Matta Gwangdeok / Mt. Ma) ve Güney alanlarında (Matta Nabong / Mt. Chilbo) düşük tepe alanları ile yurtiçine nispeten düzgün coğrafi özellikleri vardır. Banwol Çayı Ansan Çayı ve Hwajeong Deresi gibi çok sayıda alüvyonlu akarsu çevresinde geniş yer tutar. Bunların çoğu tarım alanlarında ve pirinç ekiminde kullanılır.

TARİH

Antik Dönem

Ansan bölgesindeki ilk insan yaşamı Yeni Taş Çağı’ndadır. Birçok kabuk yığını ve tarih öncesi kalıntılar Oido, Sihwaho, Chojidong ve Daebudo’da bulunmuştur. Seonbu-dong and Wolpi-dong bölgelerinde 10 dan fazla dolmen bulunmuştur. Ayrıca 1995 yılında Seohaean Otoyolu inşaatı sırasında Eski Taş Çağı’na ait antik kalıntılar bulunmuştur. Ansan’da özellikle kuzey dolmenler aranmaktadır. Fakat Seonbu-dong’da ve Gwangmyeong Hakon-dong yakınlarında masa şeklinde dolmenler arandı. Ansan bir yandan da kültür muhafızıdır.

Üç Kral Dönemi

İlk-Üç Kral ve Samhan dönemlerine ait antik ülke kalıntıları Ansan ve çevresinde çok fazla bulunamamıştır. Ansan ve Siheung bölgelerinde birkaç tane arkeolojik eser bulunmuştur. Üç Krallık Kayıtları Chen Shou içinde Mahan birliği beylik durumu hakkında yazılmıştır. Ansan, Baekje ile birlik kurmuştur. Ancak bu olay tarih kayıtlarına çok az geçmiştir.

Goryeo Dönemi

Üç Krallık Dönemi’den sonra Ansan Silla Hyogong'un 4. yılında (MS 900) Taebong’un (genel olarak Hugoguryeo, "Later Goguryeo" olarak bilinir) yönetimi altına girdi. Daha sonra Taebong hükümdarı olan Gung Ye, Wang Geon tarafından devrildi ve Wang Geon tarafından kurulan Goryeo’ya devredildi. İlk Gung Ye, Ansan-gun’u Ganggu-gun olarak değiştirdi ve ordunun devleti yaptı.

Joseon Dönemi

Ansan, Joseon Hanedanlığı’na ait Gyeonggijwa-do’ya (sol Gyeonggi ili) dahil oldu. . Taejo'nun 5. yılında (MS 1396), Ansan-eoso (Ansan balıkçılık) doğrudan kontrolü altında olduğu Saongwon müstakil binasında (Joseon Hanedanı Mahkemesi gıda ve yemek bölümü) kuruldu. Gyeonggijwa-do ve Gyeonggiwo-do(sağ Gyeonggi province) Taejo’nun 2. yılında (MS 1402) birleştirildi. Ansan’a hala Ansan denirdi. 13. Teajong’da (1413), tüm ülke 8 ile bölünmüştü. Aynı zamanlarda Ansan hakim il haline gelmişti.

Modern Dönem

1914’e kadar Ansan Şehri ve bugünün Siheung Şehri’nin güney kısmı Ansan İlçesi’ni oluşturuyordu. 1914’te Siheung İlçesi Ansan İlçesi’ne eklendi. Bu bölge eski çağlarda pahalı deniz ürünleri ve yüksek kaliteli tuz üretti. Ansan bir balıkçı köyü idi. 1816’da Ansan’ın bir şehir olarak başlangıcını, Hwaseong İlçesi’ndeki birkaç kasabanın birleşmesi temsil eder. Şu anda 700.000’in üzerinde sakini ile Ansan’da 2 farklı ve ayrı ilce vardır(Danwon/Sangnok). 2009 itibariyle Danwon’da 12 ve Sangnok’ta 13 farklı dong vardır.

Çeviri: ozgessedef

SEMBOL

Sembol Mark

[Resim: j6a1.jpg]

Eğimli oblik yin ve yang sembolünü temsil eder ve Batı Kıyısı'ndaki umutlu dalgalar anlamına gelir. Logosu Ansan ve çevresinin kademeli genişlemesini ve Dünya çapındaki gelişmesini temsil eder. üç daire ise son teknoloji-en modern şehir anlamına gelmekle birlikte şehrin kültür ve sanat kenti olarak batı kıyısının merkezi olacağı anlamına gelir.

Techmy

[Resim: w9o4.jpg]

Doğa ile uyum içinde olurken, 21. yüzyılın fütüristik sanayi kenti olarak ilerlemesini temsil ediyor.

Şehrin Ağacı

[Resim: m6h2.jpg]

Uzun bir ömrü vardır. güzel yaprakları ve heybeti ortak refah ve uyumu temsil eder.

Şehrin Çiçeği

[Resim: y8sj.jpg]

Bir gül kirliliğe karşı dayanıklıdır ve güzelliğiyle gurur duyar. Çeşitliliği sınırsız bilgelik, ince kokusu zarafet, dikenleri cesaret ve adalet için mücadele etmek. Anlamlarına gelir.

Şehrin Kuşu

[Resim: wvk4.jpg]

Balıkçıl kuşu (Bilimsel Adı: Egretta eulophotes) kuş geleceğe doğru şehrin yaptığı atılımı temsil eder. Bu beyazlığı ve temizliği şehrin temizliğini ve bütünlüğünü temsil eder.
[Resim: ca6zc.gif]
Cevapla
#2
Ansan City (안산 / Ansan-si)


INTRODUCTION

General statistics (as of June 2011)

Population: 760,069 persons
Area: 149.06㎢ (1.42% of Gyeonggi-do)


LOCATION

Ansan city is adjacent to Gunpo City (East), West Coast, Hwaseong City and Uiwang City (South) and Siheung City (North). Ansan City was first developed in accordance with the Industry and Population Decentralization Policy of Seoul city. Ansan city is artificially developed with strict planning scheme to be an environment and residents oriented city. Ansan City is located at the South West of Seoul (within 30㎞ radius away) and is open to West Sea of Korea. Ansan city has relatively smooth geographical feature in the inland along with low hill areas in Northern (Mt. Gwangdeok / Mt. Ma) and Southern areas (Mt. Nabong / Mt. Chilbo). Numerous streams as of Banwol Stream, Ansan Stream and Hwajeong Stream are passing through downtown areas with wide alluviums in vicinity. Most of them are cultivated and used as rice fields.

HISTORY

Ancient Era

When first living human beings in Ansan area is the New Stone Age. Many shell middens and prehistoric remains are founded at Oido, Sihwaho, Chojidong and Daebudo. In Seonbu-dong and Wolpi-dong area, 10 and over dolmens are founded. Also in 1995 year antiquity of Old Stone Age are founded in Seohaean Expressway construction. Searching dolmens in Ansan is almost north dolmen.but The dolmen in Seonbu-dong is table shape and table shape'dolmen in near Gwangmyeong Hakon-dong was searched. Therefore Ansan is apart culture of guard.

Three Kingdoms Era

Not much evidences of ancient country in Proto-Three Kingdoms and Samhan period are in Ansan and nearby area. There is few archeological antiquities founded in Ansan and Siheung area.Mahan confederacy in Chen Shou in Records of the Three Kingdoms was written about chiefdom state. Ansan was in communion with Baekje.but The history Very little was saved.

Goryeo Era

In Later Three Kingdoms era, Ansan area was owned by Taebong (also known as Hugoguryeo, "Later Goguryeo") in Silla Hyogong's 4th year(AD 900). After then, Gung Ye who was ruler of Taebong was overthrown by Wang Geon, and Ansan area was turned over to Goryeo that was founded by Wang Geon. First Gung Ye, Ganggu-gun was changed to Ansan-gun but state of the military was held.

Joseon Era

Ansan belonged to Gyeonggijwa-do(left Gyeonggi province) in Joseon dynasty. Taejo's 5th year(AD 1396), Ansan-eoso(means Ansan fishery) that is under direct control of a detached building of Saongwon(the Department of foods and meals in Court in Joseon dynasty) was set up . After Gyeonggijwa-do and Gyeonggiwo-do(right Gyeonggi province) were unified in Teajong's 2nd year(AD 1402), Ansan was still called Ansan.Teajong's 13nd(1413),the whole country was detached in 8 province. That time. Ansan has been mainstreamed.

Modern Era

Until 1914, Ansan City and the southern part of today's Siheung City consisted of Ansan County. In 1914, Ansan County was annexed to Siheung County. This region produced high qualified salt from ancient times and expensive marine products. Ansan was a fishing village. In 1986, several towns of Hwaseong county became incorporated, representing the beginning of Ansan as a city. With currently over 700,000 residents, Ansan now has 2 distinct and separate districts: Danwon, which has 12 dongs as of 2009, and Sangnok, with 13.

Translation: ozgessedef

SYMBOL

Symbol Mark

The slanted oblique yin and yang symbol stands for the hopeful waves of the West Coast and contains an image of the number 2 of the 21st century. The logo means that Ansan will be the center of the west coast era.The gradual enlargement of the circles means expansion to the world and the three circles stand for state-of-the-art city, maritime city and culture and arts city.

Techmy

Stands for advancing as futuristic industrial city of the 21st century while being in harmony with nature.

City Tree

The gingko is unchanging. It has a long life. beautiful leaves and bearsnuts. The majesty of it stands coprosperity and harmony.

City Flower

A rose withstands pollution and takes pride of its beauty. variety of breeds stands for unlimited wisdom: the subtle scent for elegance: and the thorns for courage to fight for justice.

City bird

Swinhoe's Egret (Scientific Name: Egretta eulophotes) The bird represents the city’s leap toward the future while respecting the tradition of cherishing the noble spirits of scholars. It is white and inhabits natural, clean areas, representative the city’s cleanliness and integrity.
[Resim: ca6zc.gif]
Cevapla
#3
Sunum için teşekkürler Fatih. Smile

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Cevapla
#4
Teşekkürler paylaşım için. ^_^
Cevapla
#5
Teşekkürler. Bilmiş
Everything in your life is a reflection of a choice you have made.
If you want a different result, make a different choice.

Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise