Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP

Tam Versiyon: Kim Busik / 김부식 (Scholar-Philosopher)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
Kim Busik / 김부식 (Bilgin-Filozof)
[Resim: pickimbusik01fd0.jpg]

HAYATI
Kim Busik(1075-1151), Kore'nin Goryeo zamanında yaşamış olan bir memur ve bilgindi. Kore tarihinin günümüze kadar gelen en eski kaydolan Samguk Sagi'de derlenen tanınmış birisidir.

Kim, Shilla kraliyet ailesinin soyundan gelmekteydi ve büyük-büyükbabası Goryeo mahkemesinde Birleşik Shilla fikrini önererek Gyeongju ilinin valisi oldu. Ayrıca Kim'in babası ve üç kardesi de Goryeo mahkemesinin memurlarıydı.

Buddist olmasına rağmen, idare ilkelerine yol gösterici olması açısından Konfüçyüsçülük'ü desteklemiştir. Oluşabilecek herhangi bir çatışmayı engellemek amacıyla Çin imparatoruna iltimas geçmesi için vergi takdim etmiş ve Yüce Sadae'ye riayet etmiştir.

1121'de Kim, İmparator Yejong'un mahkemesinde "Kraliyet Günlükçüsü" (Ji) olarak atandı. 1123'te Kim, diğer iki tarihçiyle beraber Yejong'un Gerçek Dosyası (Sillok)'u yazması için görevlendirildi.Çeviri: Wando


English
Kim Busik / 김부식 (Scholar-Philosopher)
LIFE
Kim Busik (1075-1151) was an official and a scholar during Korea's Goryeo period. He is best known for compiling the Samguk Sagi, the oldest extant record of Korean history.

Kim was a descendant of Silla royalty, and his great-grandfather submitted to the Goryeo court that replaced Unified Silla, becoming the governor of Gyeongju Province. Kim's father and three brothers were also officials of the Goryeo court.

Although he was a practicing Buddhist, he supported Confucianism over Buddhism as the guiding principle of governance, and favored presenting tributes to the Chinese emperor to prevent a conflict and in deference to the lofty (Sadae).

In 1121 Kim was appointed as Royal Diarist, or ji, to the court of Emperor Yejong. In 1123 Kim, along with two other historians, was charged with preparing Yejong's Veritable Records (Sillok).
Paylasim için tesekkürler. Smile
Bu güzel bilgi için tesekkürler.
Emegine saglik Wando. Smile
Sinan abi çok tesekkürler. Smile
Paylasim için tesekkürler.
Bu güzel bilgi için tesekkürler
Tesekkürler Sinan. Smile
Paylasim için tesekkürler Smile
Bilgiler için tesekkürler Smile
Sayfalar: 1 2 3