Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP

Tam Versiyon: Yeosu City / 여수시 (Yeosu-si)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Yeosu City / 여수시 (Yeosu-si)

[Resim: nbj5L5.png]

Ülke:
Güney Kore
Bölge: Honam
Yüzölçümü (Toplam): 503.33 km2 (194.34 sq mi)

Yer
Yeosu, Kore Yarımadası'nın güney kıyısında yer alır. Yeosu doğudan batıya kadar Namhae, Güney Gyeongsang Eyaleti, ve Goheung, Güney Jeolla İli ile komşudur. Ayrıca güney doğu ve Jeju Adası'na Suncheon ile sınırları paylaşmaktadır.

Coğrafik Özellikleri
Denizle çevrili olan Yeosu Gamak Körfezi ve Yeoja Bay adaları merkezleme panoramik görünüşe sahiplerdir. Birçok yönden üstün bir manzarası vardır ve sanki suluboyayla yapılmış gibi bir izlenim verir. Hafifçe güneye eğimli dağlar ve tepelerle çevrili bir şehir olduğu halde Yeosu nispeten daha az bir düz araziye sahiptir.

Arazi Alanı
Yeosu Yarımada'sı ana kara üzerinde Sobaek'e karşı bir dağ kentidir ve bununla birlikte ilgi çeken bir yerdir. Şehrin uzun ve dalgalı kıyı şeridi ve çok sayıda adası sayısız turist çekmesini sağlar. Şehrin arazisi 503.33?'dir.


Alanlar
Toplam: 508.84
Orman alanı: 305.23
Kuru alanlar: 41.24
Pirinç tarlası: 66.39
Gelişmiş bölgeler: 22.21
Endüstriyel alanlar: 19.77
Diğerleri: 54.00

Kıyı ve Adalar
Adaların sayısı: 365 (5 yaşadığı arazi, 49 ile bağlı 316 ıssız)
Sahil şeridi uzunluğu: 879.03km


Nüfus
284,166

İklim
Kalıcı okyanus meltemleri ve sıcak akımlar sayesinde Yeosu hafif yazlara ve Kore'de ki diğer bölgelere göre daha fazla kış mevsimine sahiptir. Kent ayrıca diğer alanlarda daha uzun ilkbahar ve sonbahar mevsimleri sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 14.76 ? ve yıllık yağış ortalamaları 1575,4 mm'dir.

Tarihi
Yeosu'nun her yönü berrak mavi sulara bakar. Bu şehir, Halleyo Denizcilik Ulusal Parkı ve Dadohae Denizcilik Milli Parkı da dahil olmak üzere iki milli deniz parkına ev sahipliği yapıyor. Bilinen en uzun limanlara ve sofistike ayrıca balıkçılık sektörü ve tarımda da iyi bir şehir olarak bilinmektedir. Yeosu tarihsel Kore savunmasında önemli bir rol oynamıştır, Amiral Yi Sun-Shin ve 1592 Japon işgali üstesinden gelip onun taraftarlarının ruhunu barındıran bir şehirdir.

Amblem
[Resim: od0YZR.gif]

|| English ||

Country:
South Korea
Region: Honam
Area (Total): 503.33 km2 (194.34 sq mi)

Location
Yeosu is located midway along the south coast of the Korean Peninsula. It borders Namhae, South Gyeongsang Province, to the east and Goheung, South Jeolla Province to the west. It also shares boundaries with Suncheon to the east and Jeju Island to the south.

Geographic Features
Surrounded by the sea, Yeosu commands a panoramic view of an archipelago centering on Gamak Bay and Yeoja Bay. Scenery is outstanding, in many ways mimicking a beautiful watercolor painting. As a city flanked by mountains and hills gently sloping southward, Yeosu has relatively little flat land.

Land Area
The Sobaek mountain range that spills over from the mainland toward Yeosu creates an inviting backdrop for the city and the peninsula upon which it is located. The city itself boasts a long and undulating coastline and numerous islands, which provide tourists with countless attractions. The city is 503.33? in Land Area.

Land Area by Category

Total: 508.84
Forest land: 305.23
Dry fields: 41.24
Rice paddy: 66.39
Developed areas: 22.21
Industrial sites: 19.77
Other: 54.00

Islands and Coastline
Number of Islands: 365 (5 connected by land, 49 inhabited, 316 uninhabited)
Length of Coastline: 879.03km

Population
284,166

Climate
Thanks to consistent ocean breezes and warm currents, Yeosu enjoys milder summers and winters than other regions of Korea. The city also boasts longer spring and autumn seasons than other areas. The average annual temperature is 14.76? and annual precipitation averages 1575.4 mm.

History

From Yeosu, one can gaze out upon clear blue waters in all directions, attested to by the fact that it is home to two marine national parks, including the Hallyeo Marine National Park and Dadohae Marine National Park. It has long been known for its fine harbor and sophisticated agriculture and fisheries industries. Historically, Yeosu has played an important role in the defense of Korea by, among others, embodying the spirit of Admiral Yi Yun-Shin and his adherents, who overcame the Japanese invasion of 1592.


Symbol

[Resim: od0YZR.gif]

Translate: janggeum'sdream
Kaynak / Source
[Resim: 1pV2G1.jpg]
Yeosu City / 여수시 (Yeosu-si)
Translate: Elif KÖMÜRCÜ

>>> https://www.facebook.com/groups/436600996479651/
Teşekkür ederiz. Smile
Elinize sağlık, teşekkür ederiz. ^^
Elinize sağlık.
[Resim: LvZYOJ.jpg]
[Resim: nbj5J1.jpg]