Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP

Tam Versiyon: Sanseong Rice Wine
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6
Sanseong Rice Wine / Sanseong Pirinç Şarabı

[Resim: bseteatjuntongjupic02.jpg]

Sanseong Pirinç Şarabı, 16. yüzyılda Gumjeongin Dağı'ndaki Kale Duvarı'nın inşasında çalışan muhafızlara yapılmıştır. Yöreye özgü bu şarap 1978 yılında başkan Jeung Heui Park'ın desteğini almış ve günümüzde bir şirket tarafından tekelleştirilmiştir.

Sanseong yerli içkisinin yapımında malzeme olarak yerin 182 metre altındaki yeraltı kaynak suları kullanılır. Bölgenin suyunun tadı çok güzeldir, bu sebepten diğer bölgelerde böyle lezzetli bir şarap bulmak olanaksızdır. İçkinin hazırlanma usulü geleneksel yönteme göre değişir. Yapımında tamamen doğal maya kullanılır, içerisinde hiçbir koruyucu katkı maddesi bulunmaz. Sanseong geleneksel içkisinin ölçeği oldukça küçüktür çünkü; çok sayıda ziyaretçisi olan köyden 2001 yılından bu yana ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde şarap temin edilmektedir, geleneksel şarabın civar köylere dağıtımı da sebep olarak gösterilebilir.

Kore'deki birçok pirinç şarabı arasından yalnızca Sanseong pirinç şarabı-veya Busan- yöresel şarap olarak belirlenmiştir. Sanseong Pirinç Şarabı eşsiz bir lezzete sahiptir çünkü; Teabeak Bayırı'nın güney tarafının sonunda bulunan Gumjeong Dağı'nda (450 metre) yapılmaktadır. Sanseong Pirinç Şarabı'nın üretildiği yer yaklaşık 30 ailenin yaşadığı şehir merkezine bağlı bir dağdır.

Üretim yeri tam net değilse de mayayı hayatın anlamı olarak gören ateş sahası çiftçileri tarafından yapıldığı bilinmektedir. Kral Sukjong'un (1706) egemenliğinin 32. yılında bölgeyi Japon istilasından korumak amaçlı Gumjeong Dağı'ndaki kale duvarı inşa edilirken çok sayıda yabancının bölgeye geldiği bilinmektedir.
Kale duvarı inşasında çalışan ve şarabı tadan işçilerin şaraptan çok etkilendikleri ancak evlerine döndüklerinde aynı tadı alamadıkları söylenmektedir.

Bundan sonra Sanseong Pirinç Şarabı'nın ünü yayılmıştır. Öyle çok yayılmıştır ki Japonya ve Mançurya'ya (O zamanlar Japonya'nın sömürgesi) kadar gelmiştir.

Özellikle Japon İmparatorluğu'nda pirinç şarabının çok geniş çapta bilinmesi sebebiyle Busan'daki, Donglae'deki ve Gyeonsangnam-do'nun doğu kesimindeki pirinç fiyatları Sanseong'daki maya miktarına göre değişmiştir. 1960'dan sonra ev yapımı şaraplar devlet kontrolüne girmiş, maya yapımı yasaklanmıştır ama köylüler hükümetten gizli, maya yapmaya devam etmişlerdir.

1980 yılında yöresel içki sisteminin getirilmesinin ardından Sanseong Pirinç Şarabı yöresel şaraplar arasından birinci seçilmiştir.

Sanseong Köyü deniz seviyesindeki bölgelerin sıcaklığından 4 °C daha soğuk olduğundan yazın konaklamak için uygun bir yerdir. Sanseong Pirinç Şarabı'nın tam anlamıyla bilinen 250 yıllık bir geçmişi vardır, kızarmış keçi etiyle bütünleşen en uygun içecek olarak görülmektedir. Şarap yapımında kabuğu kalın olan yöresel buğday kullanılırsa tadı daha güzel olmaktadır. Köy girişinde doğal bir parkın olması, köyün temiz bir vadi ve orman içerisinde bulunması yöresel içkinin yapımı için en uygun yerin bu köy olduğunu kanıtlar niteliktedir.


Yapılışı

Gumjeongis Dağı'nın kale duvarının yöresel içkisi geleneksel bir yöntem ve geleneksel bir kap kullanılarak üretilir. İlk olarak buğday Gumjeong Dağı'nın temiz suyunda yıkanır, sonra elle ve ayakla ezilir, daha sonra maya kalıplara koyulur ve yuvarlak şekil verilir, malzemeler mayalanmanın olacağı geleneksel kap "nu ruk zib" e koyulur ve kabın iç sıcaklığı 48 ~ 50 °C olduğunda mayalanma gerçekleşir.

[Resim: bseteatjuntongjupic01.jpg]

Şarap maya ile bütünleşecektir, pencere açılır, topaklanma engellenmiş olur ve 20 °C' den yüksek bir dış ortam sıcaklığı sağlanır. Bir gün sonra şarap hazır olur. Süzme işlemi ise bir haftayı alır. Bir hafta sonunda şarap market raflarında yerini alır.

[Resim: 06211857.jpg]

Özellikleri

Ziyaretçi köye gelirse ve şarabı tadarsa şarabın mükemmel lezzetiyle adeta büyülenir. Ziyaretçi, yanında palamut - nişasta jölesi ve Galye soğan keki ile bir ağacın gölgesinde şarabı içerken alkolün etkisiyle ve şarabın lezzetiyle sarhoş olurken bir yandan da doğanın güzelliklerinin tadını çıkarmış olur.

[Resim: main0231.gif]

Palamut - Nişasta Jölesi

[Resim: 251633medium.jpg]

Galye Soğan Keki

Sanseong Pirinç Şarabı'nın mayası ülkedeki en kaliteli mayadır çünkü Gumjeong Dağı'nın suyuyla yapılmaktadır. Tarif edilemeyen tadı ve iştah açıcı lezzetiyle gerçekten iyidir.

Etkileri

Protein, kalsiyum, demir, temel aminoasitler (çocuklar için temel aminoasitler olan lifin ve arjinin gibi) ve doymamış yağ asitleri
(oleik ve linoleik asit) içerir.

Büyüme çağındaki çocuklarda büyümeyi sağlayıcı, menopoza bağlı kemik hastalıklarını ve kansızlığı önleyici, insanı kuvvetlendirici ve dinlendirici etkileri vardır.

Sebze yemeklerinin -mesela susam yağı, Galye soğan turşusu- yanında mezedir, kandaki LDL kolesterol (düşük dansiteli lipoprotein kolesterol) ve trigliserit (nötral yağlar) miktarını azaltıcı; yüksek tansiyon, damar sertliği gibi dolaşım sistemi hastalıklarını önleyici etkilere sahip çok faydalı bir içecektir.

Doğu'nun tıbbi kitaplarında cildi güzelleştirici bir içecek olduğu, yeni doğum yapmış annelerin ciltlerini onarıcı, emzirme döneminde süt artışını sağlayıcı etkileri olduğu yazmaktadır.

Sanseong Köyü için tıklayın.

Çeviri: Kore.Hayranı


<><><><><><><><><><><>ENGLISH<><><><><><><><><><><>

[Resim: ricewine.jpg]

Rice wine, Sanseong Rice Wine that was made for soldiers during the period to construct The Fortress Wall of Mt. Gumjeongin 16 century was encouraged as local indigenous product by president, Jeong-Heui Park in 1978. In present, it is monopolized and provided by one company.
It is banned to provide to other area except Gumseong Dong.

Sanseong native liquor uses underground water that is in the depth of 182m of underground as material. Its water taste is outstanding so it is impossible to make this taste in other area. Its manufacturing process depends on traditional one and it is naturally fermented liquor that all artificial materials are not used. Scale of Sanseong native liquor is very small because it provides to village in spring and fall when there are many visitors. from 2001, it was possible to provide Sanseong native liquor to other area.

Just Sanseong Rice Wine or Busan is designated as native liquor among many rice wines of Korea. Sanseon Rice Wine has unique taste because it is made in Mt. Gumjeong (450m) that is the end of the south of Teabeak Ridge. Origin of Sanseong Rice Wine is 30 households residing in mountain within downtown.

Although origin of Sanseong Rice Wine is not clear, it was originated from fire-field farmers who used yeast as the means of life. It became known widely as alien visited much when constructing The Fortress Wall of Mt. Gumjeongfor preventing Japanese invasion in the 32nd year of King Sukjong (1706). It was said that laborers who extracted for constructing castle as attracted by taste of the rice wine so they missed this taste after they went back to their hometown.

After that, Sanseong Rice Wine was distributed in the nation. Its famous was great so it was moved to Japan and Manchuria in Japanese imperialism. Specially, in Japanese imperialism, the rice wine was known more widely so rice cost of Busan, Donglae and eastern part of Gyeongsangnam-do depended on the amount of yeast in Sanseong. From 1960, it was controlled by government as home-brewed wine due to policy to prohibit making yeast but village people maintained its existence while avoiding government's eye.
It was designated as Folk Liquor N0.1 after traditional folk liquor system was established in 1980.

Sanseong Village is good for resting place during summer because its temperature is lower than level land by 4 C. Sanseong Rice Wine having history of 250 years is widely known in the nation so it is regarded as special product with roasted black goat. When it comes to Sanseong Rice Wine, its taste is good if it is made of native kind of wheat that its crust is thick.
Due to natural park positioned in the entrance of village and its position located in clean valley and forest, this village is suitable for the village of native liquor.

Production Method

Native liquor of The Fortress Wall of Mt. Gumjeongis produced by traditional method and traditional instrument. Wash wheat with clear of Mt. Gumjeong, crash it and trample it and then insert it to frame of yeast, make circular form, insert it to nu ruk zib, the place to make yeast, and make yeast in inside temperature of 48~50 C.
If mold exists in yeast, open window and get rid of mold. It takes about 15 days for destroying yeast and making mold. Store in storage tank after mixing crashed yeast, go du bak made of rice and water. In this time, the rate is rice of 140g, yeast of 80g and water of 10 mal. In case of go du bak, get rid of lump and store in the temperature of over 20 C. After one day, liquor is finished. It takes one week to filter finished liquor. After one week, liquor is put on the market.

Character

If visitor enters into Sanseong Village , unique flavor of liquor lures them. If he drinks rice wine sold in the shade of tree with acorn-starch jelly and Welsh onion cake, he can enjoy nature while being drunken by liquor and taste. Quality of yeast of Sanseong Rice Wine is the best in country and it is made of mountain water. Its dim flavor and savory taste is really good.

Efficacy and Effect

-Protein, calcium, iron content, essential amino-acid (essential amino-acid for child such aslysine and arginine) and unsaturated fatty acid (oleic acid and linolenic acid)
- It is effective for growth of growing child, prevention of bone disease and anemia of climacteric woman and recreation and robustness of people
-It is the side dish of vegetable food such as sesame oil and Welsh onion pickled and is healthy food having an effect for preventing circular system disease such as high blood pressure and arterial sclerosis through decreasing amount of cholesterol in blood, tridlyceride and LDL cholesterol
- According to oriental medical book, it is the food for making beautiful skin and convalescence after childbirth and has an effect to help lactation after childbirth.

Click for Sanseong Village.

Kaynak / Source
"Sanseong yerli içkisinin yapiminda malzeme olarak yerin 182 metre altindaki yeralti kaynak sulari kullanilir." Vay çok sasirdim.
Konu için tesekkürler Gökçem. Opucuk Kalp
Tanitim için tesekkürler.
Ellerine saglik. Smile
Çok detayli ve güzel bir tanitim olmus.
Ellerine saglik canim. Opucuk
Çok ayrintili ve güzel bir konu olmus. Tesekkürler. Smile
Bugdayi mayalama sekilleri ilginçmis. Fotografa bakinca pide gibi duruyorlar.
Kapsamli bir konu olmus Gökçe, emegine saglik. Alkis
Paylasim için tesekkürler. Tüm ayrintilara yer vermissiniz. Smile
Baya emek harciyorlar yapimi için. Smile

Konu için sag ol canim. Opucuk
Yerin metrelerce asagisindaki su..
Konu için tesekkürler. Opucuk
Emegine saglik. Çok güzel. :Alkis:
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6