Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP

Tam Versiyon: Türk Öğrenciye Bu Kez Güney Kore Göz Dikti
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4
(Bugün medya okuryazarlığı dersinde gazete okurken buldum ve çok sevindim Biggrin)

Türk Öğrenciye Bu Kez Güney Kore Göz Dikti

Güney Kore'nin hedefine 19 Kore Üniversitesi Türk gençlerinin ülkelerinde öğrenim görmelerini sağlamak için üç kenti gezecek.

Son yıllarda Türkiye'nin üniversite eğitimi görmek isteyen genç nüfusu tüm ülkelerin iştahını kabartıyor. ABD ve Avrupa ülkelerinin ardından son iki yıldır Balkan ülkelerinin "hedefi" haline gelen Türk gençlerine bu kez Güney Kore üniversiteleri talip. Kore Eğitim Bilim Ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2004'te başlatılan ve 2010 yılına kadar Kore üniversitelerine 50 bin öğrencinin öğrenim görmesini hedefleyen Study Korea Project" adli proje kapsamında Güney Kore Üniversitesi bu yıl Türkiye'ye gelmeye karar verdi.

Gazeteden kendim yazarak yollayacağım devamı gelecek Biggrin

Öğrenci Olmak

Yabancı ve gelecek vaat eden yabancı gençlerin Kore üniversitelerinde eğitim almasını sağlanmayı amaçlayan proje kapsamında gençlerin güney Kore’ye gelmesini sağlamak için devlet tarafından burslar veriliyor. Proje sayesinde 2008yilinda 408 üniversite toplam 64.000 yabancı öğrenci eğitim görür hale geldi.143 ayrı ülkeden gelen bu öğrenciler 19bin 592'si dil, 28 bin 197'si lisans eğitimi alıyor. Yüksek lisans ve doktora eğitimindeki öğrenci sayısı 12 bin 388. Üniversitede öğrenim gören öğrenci sayesini arttırmayı hedefleyen üniversiteler bu ay içinde üç stant kurarak ülkelerine gelmeleri için Türk öğrencileri ikna etmeye çalışacak ( ne iknasa ya bana desinler varım varım Biggrin).Güney Kore'de devlet üniversiteleri 2 ila 6 bin dolar arasında. Lisans üstü program ücretleri ise 2.5 ila 7 bin dolar arasinda. Üniversiteye başvuru ücretleri ise 50-150 dolar.10 haftalık Korece dil kursu yaklaşık bin dolar.

Öğrenciye Burs

Üniversitelerde sanatçı yetiştirme burslarından spor burslarına kadar yüzde 30 ile yüzde 100 arasında indirim almak mümkün.(voleybol veya eskrime varım Biggrin)Yabancı öğrencilere okul döneminde haftada 20 saat tatillerde ise yarım gün çalışma izni veriliyor.

Habertürk Gazetesi 12.10.2009 tarihi baskısından alıntıdır.
Süper bir haber bu Özgü. Paylasim için tesekkürler. Opucuk Beni de alsinlar ya. Biggrin
Özgü süper, insallah 2010'a kadar liseyi bitirip üniversite okuyacagim ama masteri yurt disinda yapmayi düsünüyorum. Smile Haber için tesekkürler. Onay
Paylasim için tesekkürler. Onay
Ne güzel.
Bende Kore'de okumayi çok istiyorum. Smile
Kore'de okumak iyide, nasil olacak o is merak ediyorum kuzen.
Mükemmel bir konu, bende Kore'de okumak isterdim ama iste aile baskisi olunca biraz zor. Aglaelsalla
Paylasim için tesekkürler Özgü, çok güzel bir haber umarim isteyen istetigi yerde okur. Onay
"Lisans üstü program ücretleri ise 2.5 ila 7 bin dolar arasinda." bu bilgiden dolayi makalenin biraz eski oldugunu düsünüyorum.

Su anki lisansüstü ücretler 10,000 dolar ile 12,500 dolar arasinda. Hatta bu fiyatlar yurt, yemek, Korece egitim gibi giderlerle daha da artar. Durtuk
Süpermis ya, ben çoktan hazirim derdim ama fiyatlar biraz benim gözümde fazla. Biggrin
Gitme sansi olanlar varsa ne mutlu onlara. Onay
Sayfalar: 1 2 3 4