Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP

Tam Versiyon: Historical Development of Theatre in Korea
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Historical Development of Theatre in Korea
Kore'de Tiyatro'nun Tarihi Gelişimi

[Resim: dans.jpg]

Kore tiyatrosu tarih öncesi dönemin dinsel törenlerinin etkisi altında kalmış, müziğin ve dansın içi içe olduğu bir yapıya sahiptir. Geleneksel tiyatro türünün en önemli örneği dans, şarkı, öykü, yergi ve gülmece içeren maskeli bir dans olan Sandenori ya da Talçum'dur. Bunların yanında halk sanatçılarının ortaya koyduğu kukla oyunları Pansori'ler oldukça ilgi görürdü ve bunlar pek sık olmasa da günümüzde de gösterilmektedir.

Maskeli dans ve öteki tiyatro sanatlarından farklı olan Sin-geuk ise 1092 yılından itibaren sergilenmeye başlandı. Batı türü bir tiyatroya ise ilk kez 1908 yılında Seul ev sahipliği yaptı. Daha sonraları Japonya'da tiyatro incelemesi yaparak yurda dönenlerin oluşturduğu "Hioksindan" ve Munsusong" tiyatro toplulukları yeni akım estirmeye başladılar. Sinpa isimli bu oyunlar askeri, siyasi sonraları ise polisiye konular sahnelediler.

1920'li yıllarda tiyatro sanatının önde gelen kişilerinin kurduğu Tovolhoe, tiyatro sanatına öncülük edip 1930'lara kadar adından çok söz ettirdi. 1940 ve 1950'lere gelindiğinde ise toplumsal ve siyasal karışıklığın etkisi ve yine sinema ve televizyonun gelişimi bu sanatın etkisini zayıflattı.

1970'lere gelindiğinde ise bazı genç sanatçılar maskeli dans oyunları, saman törenleri ve pansori'ler gibi eski geleneksel tiyatronun biçimlerini inceleyip bunu günümüze taşımaya gayret göstermişlerdir. Günümüzde Seul'ün merkezinde bulunan Tehangno Caddesi'ndeki tiyatrolarda bu tür gösteriler sergilenmektedir
.


kore aşıgı-

Güzel bir konu seçmissin, tesekkürler.Alkis
Çok güzel bir konu tesekkürler..
Çok güzel bir paylasim olmus, elinize saglik.Smile

mavisülün

Smile Paylasim için tesekkürler, emegine saglik.Alkis
Bilgiler için tesekkür ederiz. Smile
Tesekkürler.Smile Güzel bir konu olmus.Smile
Çok tesekkürler Özüm bilgiler için.Opucuk
Tesekkürler. Smile
Bilgiler için tesekkürler, emeginize saglik.Smile