Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP

Tam Versiyon: Daddy Long Legs / 키다리 아저씨 (2005)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3 4 5
[Resim: 31p1.jpg]

Yönetmen:
Gong Jeong-sik (공정식)
Yapımcı:
Kim Hyeong-joon (김형준)
Senarist;
Jean Webster (öykü), Kim Hyeong-jun (senaryo)
Tür;
Komedi / Dram
Yapım;
Park Hee-ju , Im Jae-guk
Yayınlanma Tarihi;
Güney Kore (14 Ocak 2005 )
Süre;
99 Dk.

Oyuncular;

* Yeon Jung Hoon as Kim Joon-ho
* Ha Ji Won as Cha Young-mi
* Park Eun Hye (girl in flashbacks)
* Hyun Bin (guy in flashbacks)
* Shin Yi as Kang Jong Jong / Jjong

Filmin Konusu;
Young-mi Cha çocukluğunu, ilk aşkının onu bulmasını bekleyerek geçirmiştir. Aslında, tam anlamıyla geçirememiştir. Ailesini küçük yaşta kaybetmesi, Young-mi Cha 'nin çocukluğunu terketmesine yol açmıştır..
Yine de hayata pozitif bakmayı becerebilen kız, kadercilik yapmayarak, onurlu bir yaşam sürmek için elinden geldiğince çalışıp çabalamış ve bir yazar olma yolunda ilerlemiştir..
Genç kız, üniversite yıllarında esrarengiz biri tarafından yardım görmeye başlar. Young-mi ne zaman bir engelle karşılaşsa yada onu zorlayacak birşey belirse; ''Uzun Bacaklı Baba'' ismini verdiği ve onunla tanışmak için yanıp tutuştuğu esrarengiz kahramanı, sorunu tek hamlede, gizlice ve kökten çözerek genç kızın önünü açmaktadır.
Sapığın biri bana kafayı fena taktı diye savcılığa başvuracağına; günden güne uzun bacaklı babasını daha çok merak eden ve seven Young-mi, bir radyoda program senaristliğine başlar. Görev genç kızın seviyesini aşmaktadır fakat, uzun bacaklı babası Young-mi 'nin potansiyeline inanmakta ve onun yakınında olmasını istemektedir...
(Alıntıdır)
English

Young-mi (Ha Ji Won), is a young woman who has lost her parents and struggling to fend for herself. She receives the assistance of a stranger who pays her university fees and sends her gifts. She affectionately nicknames her benefactor “Daddy-Long-Legs”.

After completing her studies and initially struggling for work, Young-mi eventually obtains her dream job as a program writer in a nationally-syndicated radio station. On top of this, it has been arranged for her to stay rent-free in a nice house that the owner vacated due to health reasons. Young-mi believes that her good fortune is the work of her “Daddy-Long-Legs”.

One day, Young-mi receives an email from the owner of the house. The email was date-stamped to arrive at the house's computer on that specific day, though it was written and sent a year earlier.

The email details a love story written by the unseen owner of the house. The writer confesses that she has secretly been in love with a guy since her school days. In order to be near him, she worked hard to obtain a place in the same course at the institution he was studying in. Although she didn't have the courage to introduce herself, she was happy to see him every day. The writer explains that when he got a job at a radio station, she followed him there. But then she was diagnosed with a terminal disease which would cause her to lose her memory and then die. The writer's greatest fear is not of dying, but of losing her memory, which is why she wrote the email to be sent to herself in the future.

Young-mi is deeply touched by the story and decides to air its contents via the national radio program to locate the young man with whom the owner of the house was in love. The story is serialized and dramatized on the air, quickly becoming an audience favorite.

Meanwhile, Young-mi meets Kim Jun Ho (Yeon Jung Hoon), who works as a librarian in the radio station. They spend time together and Young-mi begins to fall in love with him. Young-mi then discovers that Jun Ho is the love interest mentioned in the email. Young-mi decides to end their relationship, guilty with the knowledge that someone somewhere out there has been in love with him for years.

Young-mi also investigates her “Daddy-Long-Legs”, eventually learning that her current job and accommodations were the decisions of the radio station's director. She confronts him, but it turns out that the director was only acting on behalf of his younger brother, who chose to provide Young-mi with her school fees and asked that she be given her current job and his house to live in. It turns out the director's brother is Jun Ho, who is also the writer of the email. Jun Ho had switched genders when writing the email, and lost all of his earlier memories of Young-mi when they were students together and he loved her from afar; when they met in the radio station's library, it was the first time for both.

Young-mi is devastated by this news. She reconnects with Jun Ho and they spend as much time together before his illness relapses and he dies.

Directed by :
Gong Jeong-sik (공정식)
Produced by :
Kim Hyeong-jun (김형준)
Written by :
Jean Webster (story) , Kim Hyeong-jun (screenplay)
Genre:
Comedy / Drama
Cinematography :
Park Hee-ju , Im Jae-guk
Release date(s) :
South Korea (January 14, 2005)
Running time :
99 minutes.
Cast

* Yeon Jung Hoon as Kim Joon-ho
* Ha Ji Won as Cha Young-mi
* Park Eun Hye (girl in flashbacks)
* Hyun Bin (guy in flashbacks)
* Shin Yi as Kang Jong Jong / Jjong
[Resim: 708961.jpg]

[Resim: 708971.jpg]

[Resim: 708981.jpg]

[Resim: 709001.jpg]

[Resim: 709031.jpg]

[Resim: 111401153620143856.jpg]

[Resim: 709041.jpg]

[Resim: 709071.jpg]

[Resim: 709061.jpg]

[Resim: 709081.jpg]

[Resim: 709101.jpg]

[Resim: 709121d.jpg]

[Resim: 709131.jpg]

[Resim: 709141.jpg]

[Resim: 709161.jpg]

[Resim: 709201.jpg]

Çok güzel bir filme benziyor izlemek isterdim. Paylasim için tesekkürler. Smile
Filmin ismi, konusu ve resimler... Oldukça açiklayici ve güzel olmus. Ellerine saglik...
Oldukça açiklayici gerçekten. Her seyiyle çok güzel bir konu olmus emeklerine saglik canim, çok tesekkür ederiz...
Tesekkürler Serena. Smile
Filme gelince bu filmi bir türlü izleme firsati bulamadim. Sad Ama en yakin zamanda izleyecegim. Smile
Bu gece bu filmi izleyecegim. Umarim begenirim. Smile
(03-01-2009, Saat: 23:20)ceyankbyz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Bu gece bu filmi izleyecegim. Umarim begenirim Smile

Tüh... Pisman Program tutmadi. Aglama Baska sefer izlerim insallah. Smile
Paylasim için tesekkürler güzel bir filme benziyor Biggrin
An itibariyle izleyip bitirmis bulunuyorum.. Ama ne diyecegimi bilmiyorum. Hikaye ne zaman basladi? Ne zaman bitti? Kim kimdi? Kim degildi? Ben bu sorularin cevabini yavas yavas buluyorken bir baktim film bitmis, yazilar geçiyor. Aglama Tabii biraz abartili cümleler bunlar. Nihayetinde sadece güzel de diyebilecegim, uzun uzun yorum da yapabilecegim bir filmdi. Klasik bir Kore dramasiydi. Yormadan sikmadan izletti, sonunda pisman etmedi ama daha iyi olabilirdi dedirtti.
Filmdeki kütüphaneci abimiz -ki hikayenin asil var olma sebebi- çok sevimliydi. Filmde geçen bir iki akilda tutulasi cümlelere ve radyo programinda çalan bütün sarkilara bittim. Smile
Ta filmin basinda bas roldeki kiz için "Bana benziyor." demistim. Meger kova burcuymus. Biggrin O hayalini gerçeklestirdi. Bir yazar olup insanlarin hayatini güzellestirdi. Ve hep olmak istedigim yerde rüzgara karsi mutlulukla "aaaa" diye bagirdi. Smile
Suna bak sadece "Güzeldi, daha iyi olabilirdi." yazip çikacaktim uzattikça uzattim. Uzun zamandir sakin bir drama izlememistim ondan olsa gerek.Smile
Sayfalar: 1 2 3 4 5