FM Yun Stresses Importance of Independence of Developing Countries

Dışişleri Bakanı Yun Gelişmekte Olan Ülkelerin Bağımsızlığının Önemini Vurguladı

Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, uluslararası toplumda mutluluk dönemi başlatma diplomasisinin yeni hedefi doğrultusunda gelişmekte olan ülkelerin kalkınma ve bağımsızlığının Seoul hükümeti için önemli olduğunu belirtti.

Güney Kore ve Etiyopya arasındaki diplomatik ilişkilerin 50. yıl dönümü münasebetiyle gerçekleştirilen bir tören sırasında Yun açıklama yaptı.

Bakan bir kutlama konuşmasında, Güney Kore’nin gelişmekte olan ülkelere sadece basit bir şekilde mali yardım yapmadığını, ekonomik başarısının arkasında Güney Kore’nin ruhu ile birlikte özel yardım sağlamaya çalıştığını açıkladı.

Yun, Etiyopya’nın 1950’den 1953’e kadar üç yıl süren Kore savaşına katılımı için içten minnettarlığını ifade etti. Güney Kore’nin dünyanın en güçlü demokrasi ve ekonomilerinden biri haline gelme başarısının arkasında bu değerli kurbanların olduğunu söyledi.

akgbe

Foreign Minister Yun Byung-se says the development and independence of emerging countries is significant for the Seoul government’s new goal of using diplomacy to create an era of happiness in the international community.

Yun’s remarks came out Saturday in a ceremony marking the 50th Anniversary of diplomatic ties between South Korea and Ethiopia.

The minister said in a congratulatory speech that South Korea is trying to provide developing countries not with simple financial assistance but with customized assistance along with South Korea’s spirit behind its economic success.

Yun expressed his heartfelt gratitude to Ethiopia for its participation in the Korean war which lasted three years from 1950 to 1953. He said their valuable sacrifices were behind South Korea’s success to grow into one of the strongest democracies and economies in the world.

KBS World-22.06.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.