FKI Ducks Policy Debate

South Korea (대한민국)

Kore Sanayi Federasyonu’nun (FKI) Toparlanma Politikası Tartışması

Kore Sanayi Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Huh Chang-soo, politikacıların “ekonomik demokratikleşme” için yaptıkları popülist çağrıları yanıtlamaya gerek olmadığını söyledi.

Huh, perşembe akşamı Jeju’da düzenlenen bir basın toplantısında, “Ben, aralık ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde oy almaya istekli politikacıların her türlü populist çağrısına cevap vermek zorunda değilm.” dedi.

İdeolojik bölünmenin her iki tarafındaki politikacılar için popüler toplanma çağrısı haline gelen bu durumu, büyük iş organizasyonlarının bir konsepti olarak yorumladı.

Huh, politikacıların ekonomik demokratikleşme yorumlarının yeterince açık olmadığını söyledi.

“Bu belirsiz bir fikir; ancak anayasada bununla ilgili maddenin tanımı yeterlidir.” dedi.

esra_kjm

Group’s chief waves away calls for ‘economic democracy’

Chairman Huh Chang-soo of the Federation of Korean Industries said there is no need to respond to populist calls for “economic democratization” by politicians.

“I see no need to respond to every single populist remark of politicians who are eager to get votes in the presidential election in December,” Huh said at a press conference in Jeju Thursday evening.

It was the first time the head of the largest business lobbying organization commented on the concept that has become a popular rallying call for politicians on both sides of the ideological divide.

Huh said politicians’ interpretations of economic democratization are not clear enough.

“It is a vague idea, but the definition of the clause in the Constitution is enough,” he said.

28.07.2012-Joongang Daily

http://img19.imageshack.us/img19/7321/fkia.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.