Finance Minister to Attend G20 Meeting in Washington

Maliye Bakanı Washington’da G20 Toplantısına Katılacak

Güney Kore’nin Maliye Bakanı Hyun Oh Seok’un küresel ekonomik canlanma için politika koordinasyonunun görüşmek için bu hafta gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle toplantı masasına oturacağı ofis tarafından salı günü söylendi.

Maliye bakanlığının yaptığı açıklamaya göre Washington’da düzenlenen G-20 toplantısı perşembe gününden başlarayak iki gün sürecek ve Hyun toplantılar için çarşamba günü ayrılacak. Toplantı Eylül’de Rusya’da yapılması planlanan önümüzdeki G-20 zirvesi için gündemi belirlemede ön hazırlıktır.

LikeAStar

South Korea’s Finance Minister Hyun Oh-seok will attend a meeting of the advanced and emerging countries this week to discuss policy coordination for global economic recovery, his office said Tuesday.

The G-20 meeting will be held in Washington for a two-day run starting from Thursday, and Hyun will leave for the meeting on Wednesday, according to the finance ministry. The meeting is a preparation gathering to set agendas for the upcoming G-20 summit scheduled for September in Russia.

17.04.13-Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.