Figure skater Kim Yu-na optimistic about PyeongChang’s chances

Patenci Kim Yu-na Pyeongchang Şansı Konusunda İyimser:

SEOUL, Haziran 27 (Yonhap) –Bu hafta Togo’da yapılacak olan Olimpiyat teklif sunumu için, Pyeongchang adına sunum yapacak olan patenci Kim Yu-na, 2018 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak aday kentler arasında Güney Kore’nin şansı konusunda iyimser olduğunu açıkladı.

Kim, Afrika’ya yola çıkmadan önce yaptığı açıklamada “Biz şimdiye kadar çok çalıştık ve sanırım sonunda iyi sonuçlar olacak.” dedi.

Pyeongchang, Salı günü yapılacak olan Afrika (ANOCA) Genel Kurul Ulusal Olimpiyat Komiteleri Birliği’nde bir sunum yapmak için ayarlandı. Olimpiyat altın madalya sahibi olan Kim, Pyeongchang için fahri elçi olarak sunum yapacak.

Pyeongchang’ın güçlü iki rakibi, Almanya’dan Münih ve Fransa’dan Annecy’nin yanında ayrıca yandan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyeleri de toplantıda hazır olacaktır.

Pyeongchang, Seoul’un 180 km. doğusunda yer alan bir dağ kasabasıdır ve ülkenin ilk Kış Oyunlarına ev sahipliği yapma teklifiyle uluslar arası arenaya çıkıyor. Daha önce 2010 Oyunları için Kanada Vancouver’a ve 2014 Olimpiyatları için Rusya Sochi’ye karşı kaybetmişti.

Michiru

Figure skater Kim Yu-na optimistic about PyeongChang’s chances:

SEOUL, June 27 (Yonhap) — Ahead of PyeongChang’s Olympic bid presentation in Togo this week, figure skater Kim Yu-na said Monday that she was optimistic about the South Korean candidate city’s chances to host the 2018 Winter Olympics.

“We’ve all worked hard so far, and I am confident we will have good results in the end,” Kim said before departing for the African nation.

PyeongChang is set to give a presentation at the Association of National Olympic Committees of Africa (ANOCA) General Assembly on Tuesday. Kim, an Olympic gold medalist, is one of the presenters as an honorary ambassador for PyeongChang.

PyeongChang’s two rivals, Munich in Germany and Annecy in France, will also present at the meeting with International Olympic Committee (IOC) members on hand.

PyeongChang, an alpine town located about 180 kilometers east of Seoul, is bidding to host the country’s first Winter Games. It came up short in two earlier bids, narrowly losing to Vancouver, Canada, for the 2010 Games and to Sochi, Russia, for the 2014 Olympics.

27.06.2011(Yonhap)

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.