Extra Session to Open Friday at Ruling Party’s Request

İktidar Partisinin İsteği üzerine Olağanüstü Oturum Yapılacak

İktidardaki Saenuri Partisi’nin talebi üzerine, cuma günü mecliste bir olağanüstü oturum başlayacak.

Rakip partiler görüş ayrılıkları nedeniyle ekstra oturumun gündem ayrıntıları üzerine anlaşma sağlayamadığından, Ulusal Meclis büyük olasılıkla çıkmaza düşecek.

İktidardaki Saenuri Partisi, insanların geçimi ile ilgili çeşitli tasarıların ve devlet yapısının yeniden düzenlenmesi ile ilgili tasarı onay beklediği için bu ay ekstra bir oturum talep ettiğini açıkladı.

Ana muhalefetteki Demokrat Birleşik Parti, olağanüstü oturuma karşı olumsuz bir tavır aldı. Parti, partiler bir kez hükümetin yeniden yapılanma tasarısı üzerine anlaşmaya vardığında, tasarının sadece bu tasarı üzerinde durulacak bir genel kurul toplantısında ele alınması gerektiğini belirtti.

akgbe

A March extraordinary session will open Friday in parliament at the request of the ruling Saenuri Party.

However, the National Assembly will likely remain deadlocked as rival camps have failed to agree on details on the extra session’s agenda due to differences of opinion.

The ruling Saenuri Party said it requested for the opening of an extra session this month as various bills related to people’s livelihood await approval in addition to the bill on reorganizing the government structure.

Meanwhile, the main opposition Democratic United Party has adhered to a negative stance on holding an extraordinary session. The party said that once parties reach an agreement on the government reorganization bill, the bill should be handled during a plenary session that will focus solely on that bill.

KBS World-08.03.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.