Experts Call for Mending Strained Seoul-Tokyo Relations

Uzmanlar Gergin Seoul-Tokyo İlişkilerinin Onarılması için Çağrıda Bulundu

 

Uzmanlar ve milletvekilleri pazartesi günü yayınladıkları bildiride, Güney Kore ve Japonya’nın alışılmadık şekilde son zamanlarda toprak ve tarihsel konular nedeniyle, gerilen ilişkileri onarmak için ortak çaba göstermesi gerektiğini söylediler.

Seoul ve Tokyo, 1910-45 yıllarındaki Kore’deki, Japonya’nın sömürge yönetiminden kaynaklanan toprak ve tarihsel sorunlar nedeniyle gerginliğin ortasında alışılmışın dışında buz gibi ikili ilişkilerin sonlandırılması çağrısında bulundu.

Japonya’da çalıştırılan ya da 2. Dünya Savaşı sırasında Japon askerlerinin, cephe hattındaki genelevlerde hizmet etmeye zorlanan Koreliler için, Seoul’ün tazminat isteklerine karşı Tokyo’nun suskunluğu,iki eski savaş düşmanlarının arasındaki gerilimi körükledi.

Artan gerginliğin merkezinde, Tokyo’nun Güney Kore’nin doğusunda yer alan adacıklar ile Dokto üzerindeki yenilenen iddiaları yer alıyor.

Ulusal mecliste düzenlenen bir seminerde konuşan Japonya’nın Asahi Shimbun gazetesi eski yazı işleri müdürü Yoshibumi Wakamiya, iki ülke ilişkileri geçmişte de inişli çıkışlıydı ama bu mevcut gerilimin çok zor olduğunu söyledi.

Seminere ev sahipliği yapan milletvekili, yıpranmış Seoul-Tokyo ilişkilerini geliştirmek için çözüm bulmak amaçlanıyor dedi.

Eski bir Japon gazeteci, komşuların önce geçerli tarihi ve bölgesel sorunları temizlemeli ve ardından ilişkilere yeni bir yön vermek için ortak bir tutum benimseme üzerinde hareket edilmelidir dedi.

Gerginleşen ikili ilişkileri körükleyen faktörlerden biri olarak da, Başbakan Shinzo Abe’nin milliyetçi eğilimini gösterdi.

Wakamiya, Japon hükümeti, cinsel köle olan Koreli kadınların sorununu çözmeye yardımcı olmak için kamu fonlarını seferber etmesi gerekiyor dedi ve sözde rahat kadınlara atıfta bulunarak, kim cinsel olarak Japonya tarafından esir edildi ve şimdi eski sömürge gücünden tazminat talep ediyor dedi.

Ayrıca iki ülkenin de Dokto konusunda birbirlerini kışkırtan açıklamalardan uzak durması gerektiğini dile getirdi.

 

KHJ-Kolik

 

South Korea and Japan should make joint efforts to mend their relations unusually strained of late due to territorial and historical issues, experts and lawmakers said Monday, calling for a joint declaration on improved relations.

Such calls came as Seoul and Tokyo have been managing unusually icy bilateral relations amid their tension over territorial and historical issues stemming from Japan’s colonial rule of Korea from 1910-45.

Tokyo’s inaction over Seoul’s continued calls for compensation for Koreans who were forced to work in Japan or serve at front-line brothels for Japanese soldiers during World War II have added to the tensions between the two former war adversaries.

Tokyo’s renewed claims over Dokdo, the easternmost South Korean islets, are also at the center of the neighbors’ heightened tension.

The two countries have had rough patches on and off in the past, but this current tension is unusually difficult, according to Yoshibumi Wakamiya, a former editor-in-chief at Japan’s mainstream Asahi Shimbun newspaper, in a seminar held in the National Assembly.

The seminar, hosted by a lawmakers’ group, is aimed at finding ways to improve the frayed Seoul-Tokyo ties.

The neighbors should first clear the current historical and territorial issues and then move on to adopt a joint stance seeking a new direction for their relations, the former Japanese journalist said.

He cited Prime Minister Shinzo Abe’s nationalistic inclination as one of the factors contributing to the strained bilateral relations.

The Japanese government needs to funnel public funds in order to help solve the issue of sexually enslaved Korean women, Wakamiya said, referring to the so-called comfort women, who were sexually enslaved by Japan and are now demanding compensation from the former colonial power.

The two nations should both shun provoking each other regarding the Dokdo issue, he also said.

 

Yonhap News – 23.12.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.