Election Watchdog Yet to Decide on Online Campaigning

South Korea (대한민국)

Online Kampanya konusunda Henüz Karar Verilemeyen Seçim Takibi

Ulusal Seçim Komisyonu, sosyal ağları da içeren internet üzerinden kampanya faaliyetleri konusunda hala bir karara varamadı.

Bu tartışma, geçen hafta Anayasa Mahkemesi’nin, Kamu Resmi Seçim Yasasında kısmen anayasaya aykırı bir hüküm vermesinin ardından gündeme geldi. Mahkeme tarafından alınan karar (hüküm), resmi kampanya süresi dışında internet üzerinden yapılan kampanya faaliyetlerini kapsıyor.

Komisyon Çarşamba günü, bu düzenlemenin hafifletilmesi üzerine tartışmış olmasına rağmen komisyon yetkilileri ortak bir görüşe varamadılar.

Resmi kampanya süresi başlamadan önce internet üzerinden kampanya yapma yasağı ile ilgili tartışmalı olan diğer konunun ise mahkeme tarafından anayasaya aykırı olmadığı belirtildi.

Komisyon, bu konular hususunda bir sonuca varmak için 13 Ocak tarihinde yeniden bir genel kurul toplantısı düzenleyecek.

sark_gunesi

The National Election Commission failed to reach a decision Wednesday on the scope of campaigning allowed on the Internet, including social networking sites.

The discussion comes after the Constitutional Court last week ruled a provision in the Public Official Election Act partly unconstitutional. The provision regulates campaign activity on the Internet except during the official campaign period.

The commission discussed easing the regulation on Wednesday but says commission officials had differing views.

Another disputed provision concerning a ban on online campaigning before the official campaign period begins was not ruled unconstitutional by the court.

The commission will reopen another general meeting as early as January 13th to reach a conclusion on these issues.

(KBS World – 04.01.2012)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.