DSP Boyz’ official name revealed to be ‘A-JAX’

South Korea (대한민국)

DSP Boyz’un Resmi Adı ‘A-JAX’ Olacak

Bir hafta boyunca her bir üyenin tanıtım kliplerinin yayınlanmasının ardından, DSP Media nihayet bu zamana kadar DSP Boyz olarak adlandırılan yeni erkek grubunun resmi adını duyurdu.

Truva Savaşı sırasında Yunanlıların zafer elde etmesine yardımcı olan mitolojik Yunan kahramanı A-JAX’tan ilham alınarak DSP Boyz’un resmi adının A-JAX olmasına karar verildi. İsmin grup için anlamı ise, “Müzik sektöründeki kıyasıya idol rekabetinde kahraman olarak ayakta durmak” şeklinde.

A-JAX Mayıs ayında çıkış yapmadan önce 24 Nisan’da kendi realite şovu ‘Making the Star – DSP Boyz’da görünecek.

Min-Hee Chang^^

After unveiling each of the seven members over the course of a week, DSP Media has finally unveiled the official group name of their newest boy group, referred to as DSP Boyz until recently.

DSP Boyz’ official group name has been decided on ‘A-JAX‘, in reference to the mythological Greek hero that helped bring victory to the Greeks during the Trojan War. Just like their mythological reference, the group has set out to “stand as the hero in the cutthroat idol competition in the music industry”.

A-JAX will be starring in their own reality show ‘Making the Star – DSP Boyz’, prior to debut on April 24th, before making their debut in May.

24.04.2012 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.