Dokdo program set to train teachers about Japan’s territorial claims

South Korea (대한민국)

Öğretmenler Japonya’nın Dokdo Üzerinde Toprak İddiaları Konusunda Eğitim Alacak

Bakanlığın salı günü yaptığı açıklamaya göre, Japonya’nın yeniden gündeme gelen toprak iddialarına önlem olarak Güney Kore, öğretmenleri ülkenin doğu adacıklarından olan Dokdo hakkında bilgilendirmek için online eğitim programı uygulayacak.

Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, öğretmenlere sınıflarda kullanabilmeleri için isminin kökeni, tarihi, doğal çevresi, kaynakları, Japonya’nın toprak iddiaları ve ilgili uluslararası hukuk gibi Dokdo hakkındaki ayrıntılı bilgileri edinebilecekleri bir programın tasarlandığını söyledi.

canan

South Korea will launch an online education program next week to inform teachers about the country’s easternmost islets of Dokdo, a countermeasure against Japan’s renewed territorial claims, a Seoul ministry said Tuesday.

The Ministry of Education, Science and Technology said it has recently developed the program intended to provide teachers with detailed information about Dokdo for use in classrooms such as the origin of its name, history, natural environment, resources, Japan’s territorial claims and related international law.

05.04.11 – Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.