Discord Within DUP Before Party Convention

South Korea (대한민국)

Parti Kongresi Öncesinde DBP’de Anlaşmazlık

Temsilciler Yu In-tae, Jeon Byung-heon ve Lee Nak-yeon, Demokratik Birleşmiş Parti kongresi için parti başkanlığına rakip olan Park Jie-won’a karşı önlemler oluşturmak üzere bu haftanın başlarında toplanacaklar.

Jeon pazar günü Ulusal Meclis’teki bir basın konferansı sırasında, Lee Hae-chan ve Park’ın yüklendiği ayrılma sorumluluğun DBP’nin halktan ve hatta partinin değiştirilmesi umutlarından uzaklaşmasına sebep olduğunu söyledi.

Cheon; Yu ve Lee Nak-yeon ile birlik olacağını ve üç adaydan parti başkanlığı koltuğuna aday olacak bir birleşmiş aday çıkarma yolları görüşeceklerini söyledi.

ji-young park

Representatives Yu In-tae, Jeon Byung-heon and Lee Nak-yeon will convene early this week to come up with measures against floor leader rival Park Jie-won for the Democratic United Party’s convention.

Jeon said during a press conference on Sunday at the National Assembly that the split responsibility taken on by Lee Hae-chan and Park had pushed the DUP away from public interest and also from hopes of reforming the party.

Cheon said he would form a unity with Yu and Lee Nak-yeon and discuss ways to form a united candidate from the three to run for the party floor leader seat.

KBS World-29.4.2012

http://img210.imageshack.us/img210/8830/120427kw49.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.