Daesung to Make His Domestic Solo Comeback in 4 Years in Addition to Japanese Comeback and Arena Tour

Daesung 4 Yıl Sonra Solo Geri Dönüşünü Yapacak ve Japonya’da da Geri Dönüş Gerçekleştirecek ve Arena Tur Gerçekleştirecek

BIG BANG Daesung ilk Korece solo albümü ile 4 yıl sonra geri dönecek.

Daesung 2010 yılında “Cotton Candy” çıkışından 4 yıl sonra ilk kez geri dönüş gerçekleştirecek. Bu geri dönüş duyurusu iki yönlü olarak yapıldı. Daesung’ın aynı zamanda yeni bir Japonca albüm çıkaracağını ve arena turu gerçekleştireceği duyuruldu.

Daesung 11 Haziran’da Yokohama Arena’da başlayacak ve Kobe World Memorial Hall, Marine Messe Fukuoka, Xebio Arena Sendai, Hokkai Kitayell, Nihon Gaishi Hall ve Nippon Budokan’da 17 Temmuz’a dek 7 şehirde 12 konser vererek yaklaşık 125.000 fanına konser verecek.

YG:”Daesung Japon solo faaliyetleri ve BIG BANG aktiveteleribde Japon fanları ile başarıyla buluşmuştu. Şimdi o hem Kore’de hem Japonya’da geri dönüş gerçekleştirecek. Solo albümü olmasına ve ilk kez solo arena tura çıkacak olmasına rağmen Daesung solo vokal olarak bu gösteriyi gerçekleştirecek yeteneklere sahip.” diye duyurdu.

Blingbling*

Big Bang’s Daesung will return to fans with his first Korean solo album in four years!

This will mark Daesung’s first domestic comeback in four years since “Cotton Candy” in 2010. The announcement comes with double the treat as it has been revealed that Daesung will also release a new Japanese album and hold an arena tour this summer.

Daesung will kick off his arena tour at the Yokohama Arena on June 11, and move on to Kobe World Memorial Hall, Marine Messe Fukuoka, Xebio Arena Sendai, Hokkai Kitayell, Nihon Gaishi Hall, and Nippon Budokan on July 17, performing a total of 12 concerts in 7 cities with an approximate 125,000 fans.

YG Entertainment stated, “Daesung, who got fans wild with his successful Japanese solo and Big Bang activities, will make a comeback in both Korea and Japan. Through the release of his solo album and first Japanese arena tour, [Daesung] will showcase his abilities as a ‘solo vocalist’.”

11.01.2014-allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.