Countdown underway for third F1 Korean Grand Prix

Üçüncü F1 Kore Grand Prix için Geri Sayım Sürüyor

Önümüzdeki ay düzenlenecek olan üçüncü Formula 1 (F1) Kore Grand Prix ile ilgili organizatörler perşembe günü yaptığı açıklamada seyirci ile ziyaretçilere daha eğlenceli ve konforlu bir yarışma deneyimi sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Her yıl düzenlenen F1 durağı Kore Grand Prix, Seoul’ün yaklaşık 400 kilometre güneyinde bulunan Güney Jeolla Eyaleti, Yeongam’da 12 Ekim tarihi itibariyle ön çalışmalar ile birlikte başlayacak. İkinci gün eleme yarışlarının yapılmasının ardından antrenman yapılacak. 14 Ekimde 15:00 civarında ise final yarışı düzenlenecek.

JunHong

With the third Formula One (F1) Korean Grand Prix a month away, organizers on Thursday said they’re ready to offer more entertaining competition and a more convenient experience for spectators and visitors.

The Korean Grand Prix, the only annual F1 stop in the country, will kick off with two practice runs on Oct. 12 in Yeongam, South Jeolla Province, about 400 kilometers south of Seoul. The second day will include the third practice session followed by the qualifying race. The final race is scheduled for 3 p.m. on Oct. 14.

13.09.2012 – Yonhap News

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.