Core Contents Media Explains Ahreum’s Solo Prospects are Different From Hwayoung’s

Core Contents Media Areum’ın Solo Umutlarının Hwayoung’unkinden Farklı Olduğunu Açıkladı 

Çok sorulan soru olan Ahreum’ın T-ara’dan ayrılış sebebi Hwayoung’un gidişiyle aynı mı sorusuna, Core Contents Media temsilcisi kötü havayı temizlemek için Hwayoung’un gibi olmadığını, Ahreum’un ajans altında solo çıkış yapmaya hazırlandığını açıkladı.

Xsports News ve CCM temsilcisinin konuşma sırasında, “Ahreum önümüzdeki senenin (2014) başlarında ilk albümü ile çıkış yapacak, şu an şarkı hazır bunun üzerine pratik yapmaya başladı.” dedi.

Temsilci devam etti, “Ahreum kendi isteğiyle solo devam etmek istiyor, zaten böyle bir yeteneğe de sahip. Bundan 5 ay öncesinde zaten Ahreum’un solo çıkışı hakkında konuşmalarımız olmuştu ve Ahreum da bunu biliyor. Biz herşeyi göz önünde bulundurarak, solo çıkışına karar verdik.”

Haberci, temsilciye, “T-ara’nın eski üyesi Hwayoung ve Ahreum aktif olarak tanıtıldıktan sonra sadece iyi bir görüntü vermiş gibi görünüyor,” diye sorduğunda temsilci, “Biz Hwayoung olayı için çok üzgünüz. Diğer yandan Hwayoung sadece bir rapçi olduğundan dolayı solo aktivitelerde zorunluk yaşıyor. Biz onun imza attığı [başka ajans] ajansıyla iyi gitmediğini duyduk.” dedi.

Temsilci sözlerini, “Ahreum solist BoA gibi aktif olacak. Ahreum hâlâ genç ve bu yüzden ballad ve hip-hop gibi birçok müzik stilini deneyebilir. Şirketin bakış açısından onu T-ara’ya bağlı tutmak sadece bir zaman kaybı.” diyerek bitirdi.

Asya_Prenses

With questions being raised about whether Ahreum’s leave from T-ara has any similarities to Hwayoung’s departure,Core Contents Media reps have spoken up to clear the air to reveal that unlike Hwayoung, Ahreum is preparing for a solo debut under the agency.

During a phone call with Xsports News, a CCM rep revealed, “Ahreum is planned for a solo debut towards the beginning of next year(2014). She has already received the song and has started practicing.”

The rep continued, “Ahreum herself wanted to go solo, and she possesses the talent for that. There were discussions within the company since 5 months ago about Ahreum’s solo promotions, and Ahreum knew about it. So with all that set, her solo debut was decided upon.”

When the reporter remarked to the rep,”It seems like your image will only look good once T-ara’s former member Hwayoung and Ahreum are actively promoting,” the CCM rep responded, “We feel sad about Hwayoung’s situation. However, because Hwayoung is a rapper, there was some difficulty with solo activities for her. We heard her signing with [another] agency didn’t go so well.”

“In the case of Ahreum, she’ll be active as a soloist like BoA. Ahreum is still young and can pull off various genres of music including ballad and hip hop. Even from the company’s point of view, it is a waste to keep her buried in T-ara,” the rep explained.

11.07.2013 – Allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.