Convenience Store Owners Announce Boycott of Dairy Producer

Market Sahipleri Süt Üreticisi Boykotunu Duyurdu

Üç büyük market zincirinin şube sahipleri Namyang Süt Ürünleri’ni boykot ettiğini açıkladı. Dağıtımcıların daha fazla ürün sipariş vermeye zorlamak için tehdit ve hakaret ettiğini iddia ettiler.

Çarşamba günü CU, GS25 ve 7-Eleven şube sahiplerinin ülke çapında bir koalisyonu, boykot başlattıklarını duyuran bir bildiri yayınladı.

Koalisyon, firmanın insanlardan özür dilemesini ve suç uygulamalarının tekrarını önlemek için tedbirler üretmesini talep ederek, insanlık dışı ve barbar şekilde süt şirketinin etik olmayan satış uygulamalarını kınadı.

Koalisyonunun 15 bin üyesi aktif olarak harekete katılırsa, boykotun Namyang için önemli bir darbe olması bekleniyor.

akgbe

Franchise owners of three major convenience store chains have announced a boycott of Namyang Dairy Products for allegedly using threats and insults to force its distributors to order more products.

A nationwide coalition of franchise owners of CU, GS25 and 7-Eleven on Wednesday issued a statement to announce their launch of the boycott.

The coalition condemned the unethical sales practices of the dairy company as inhumane and barbaric, demanding the firm apologize to the people and produce measures to prevent a recurrence of its offending practices.

The boycott is expected to deal a significant blow to Namyang if the coalition’s 15-thousand members actively participate in the move.

KBS World-08.05.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.