Consumer Price Growth Stable at 1% Level over Past 4 Months

Geçtiğimiz 4 Ay Boyunca Tüketici Fiyat Artışı %1 Düzeyinde Sabit Kaldı

Tüketici fiyatları sadece %1 seviyesinde büyüyerek, son dört ayda sabit kaldı. Gıda fiyatlarında bariz bir artış olmasına rağmen, ev duyarlılığı artmıyor.

Tüketici fiyatları, kasım ve şubat ayları arasında aylık olarak %2’den daha az büyüdü, ama taze ürün fiyatları %7.4 oranında, sebze fiyatları ise geçen ay yıllık bazda %25.1 oranında arttı.

İstatistik Kore, tüketici fiyatlarının şubat ayında %1.4 arttığını açıkladı. Tüketici fiyat artışının dört ay üst üste %2’nin altında kalması, 13 yıl içinde ilk kez oldu.

Gıda ve petrol fiyatları hariç, üretici fiyat endeksi yıllık olarak %1.3, aylık olarak %1.2 yükseldi. Gıda ve enerji fiyatları bir yıl öncesine göre %1.2 oranında arttı. Üretilmiş mal fiyatları bir yıl öncesine göre %0.7, ocak ayında ise %0.3 arttı. Benzin fiyatları bir önceki aya göre %0.3 oranında arttı.

Asıl sorun, tarım ve balıkçılık ürünlerindeki fiyat artışında oldu. Şubat ayında %1 ve yıllık bazda %1.6 yükseldi.

Strateji ve Maliye Bakanlığı, uluslararası petrol ve tahıl fiyatlarındaki dalgalanma ve kötü hava nedeniyle çiftlik ürünlerinin veriminde düşüşün, ileride fiyat istikrarına zarar verebileceğini açıkladı. Bir maliye bakanlığı yetkilisi, hükümetin tarım ve balıkçılık ürünlerinin stok ve ithalatını arttıracağını ve işlenmiş gıdalarda haksız zamların önleneceğini belirtti.

akgbe

Consumer prices have been stable over the last four months, growing at just the one-percent level. However, household sentiment isn’t improving as food prices have risen sharply.

Consumer prices grew less than two percent monthly between November and February, but fresh produce prices rose seven-point-four percent and vegetable prices jumped 25-point-one percent on year last month.

Statistics Korea said Monday that consumer prices rose one-point-four percent in February from a year ago. It is the first time in 13 years that consumer price growth stayed below two percent for four consecutive months.

The Core Producer Price Index, which excludes food and oil prices, edged up one-point-three percent on year and zero-point-two percent on month. Food and energy prices rose one-point-two percent from a year ago. Manufactured goods’ prices rose zero-point-three percent from January and zero-point-seven percent from a year ago. Gasoline prices rose one-point-three percent from the previous month.

The problem is the rising prices of agro-fisheries products, which increased one-percent month on month in February and one-point-six percent on year.

The Ministry of Strategy and Finance said fluctuations in international oil and grain prices and a fall in farm produce output due to bad weather may hurt price stability going forward. A finance ministry official said that the government will increase the reserve, release and importation of agro-fisheries products and prevent unfair price hikes of processed food.

KBS World-04.03.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.