CJ Toward Vietnam to Expand Its Global Business

South Korea (대한민국)

CJ Global İşlerini Genişletmek için Vietnam’a Doğru

CJ Group, bir sonraki önemli stratejik pazar olarak Vietnam’ı belirledi.

Ho Chi Minh Kenti’nde yapılan son bir konferans sırasında CJ Başkanı Lee Jay-hyun, CJ’in global hedeflerini vurgulayarak, şirketin dünya çapında genişlemeyi hedefleyerek, grubun ülkede “üçüncü CJ” oluşturacağını söyledi.

Başkan, genç işgücü ve yıllık ortalama yüzde yedi olan yüksek ekonomik büyüme oranı da dahil ülkenin pek çok çekici bir görünüm taşıdığını söyledi.

1996 yılında ilk ofisini kurduktan sonra, 2001 yılında CJ bir yiyecek fabrikası inşa etti ve 2007 yılında fırın temsilcisi Tous Les Jours ile ülkenin fırın işine girdi.

JunHong

CJ Group has designated Vietnam as its next key strategic market.

CJ chairman Lee Jay-hyun said during a recent conference in Ho Chi Minh City the group would construct a “third CJ” in the country as the company aims to expand around the world, emphasizing CJ’s global goals.

The chairman said the country carries many attractive aspects, including its young workforce and a high economic growth rate of an annual average of seven percent.

After setting up its first office in nineteen-ninety-six, CJ has built a feed factory in two-thousand-one and entered the country’s bakery business in two-thousand-seven with its bakery franchise, Tous Les Jours.

08.04.2012 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.