China welcomes inter-Korean military dialogue

HONG KONG (홍콩), China (중국)

Çarşamba günü Çin, barış ve istikrarın Kore Yarımadası’nda ülke için ciddi bir sorun oluşturduğunu söyleyerek, gelecek hafta Güney ve Kuzey Kore anlaşması için yapılacak olan askeri düzeydeki görüşmeleri memnuniyetle karşıladı.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Hong Lei “Çin her zaman savunan olmuştur aktif, diyalog ve istişare yoluyla aralarındaki farklılıkları ve çatışmaları çözme, uzlaşma ve işbirliği aramak için partileri (Kore Yarımadası’ndaki) çağırmıştır.” şeklinde hükümetin websitesinde bir açıklama yapmıştır.

kübüş

China on Wednesday welcomed South and North Korea’s agreement to hold working-level military talks next week, saying peace and stability on the Korean Peninsula have been a serious concern for the country.

“China has always been advocating and actively urging the parties (on the Korean Peninsula) to resolve their differences and conflict through dialogue and consultation, and seek reconciliation and cooperation,” Hong Lei, spokesman for China’s foreign ministry, said in a statement posted on the government’s official Web site.

(02.02.2011 – Yonhap)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.