By-election Winners Speak About Their Political Goals

Ara Seçim Kazananları Siyasi Hedefleri Hakkında Konuştu

Çarşamba günü ara seçimlerden başarıyla çıkan adaylar zaferlerinden sonra konuşma yaptı.

Eski başkan adayı Ahn Cheol-soo, Ulusal Meclis’te yer almak için yaptığı yarışı Seoul Nowon C bölgesinden kazandı. Gösterdikleri destek için bölge sakinleri ve diğer insanlara teşekkür etti ve iyi politikalar ile bu desteğe karşılık vereceğine söz verdi.

İktidardaki Saenuri Partisi’nden Kim Moo-sung Yeongdo, Busan parlamento bölgesini kazandı. Devlet Başkanı Park Geun-hye ve Ulusal Meclis arasında aracı rolü oynama ve yeni hükümetin başarısına katkıda bulunma sözü verdi.

Kim bir radyo programında perşembe günü, rakip partilerin bir arada yaşaması için çalışacağını, başkanlık ofisi ve iktidar partisi arasındaki iletişimi geliştireceğini söyledi.

Güney Chungcheong Eyaleti Buyeo-Cheongyang’dan seçilen iktidar partisinden Lee Wan-koo, Park Geun-hye hükümetinin başarılı olması için çalışmaya söz verdi.

akgbe

The successful candidates of Wednesday’s by-elections all had something to say following their victories.

Former presidential candidate Ahn Cheol-soo won his race for a seat in the National Assembly in Seoul’s Nowon C district. He thanked area residents and other people for the support they showed and promised to repay them with good politics.

The ruling Saenuri Party’s Kim Moo-sung captured the parliamentary district of Yeongdo, Busan. He pledged to fully play the role of an intermediary between President Park Geun-hye and the National Assembly and contribute to the success of the new government.

Kim made the remarks on a radio program Thursday, adding that he will work for the coexistence of rival parties and promote communication between the presidential office and the ruling party.

After being elected in Buyeo-Cheongyang of South Chungcheong Province, the ruling party’s Lee Wan-koo vowed to take on any role for the success of the Park Geun-hye government.

KBS World-25.04.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.