Block B to produce additional 30,000 copies of their mini-album

Block B’nin Üçüncü Albümü Ek Olarak 30.000 Kopya Daha Üretilecek

Block B geçen hafta müzik şovlarına katılmasına rağmen toplum ve medyadan “Very Good” şarkıları ile büyük ilgi topladılar.

Bu bir sürpriz olmadı, çünkü onlar Block B başlığı arama sitelerinde fazlasıyla aranan ve netizenler tarafından fazlasıyla konuşulan bir konuydu. Block B daha önce Twitter’da trend olmuştu. Hiç şüphe yok ki onlar yakında internette fırtına estirecekler.

“Very Good” klibinin yayınlanmasının üzerinden beş gün geçti ve klip 650.000 izlendi. Grubun ön yayını “Be Light” SBS Inkigayo’da ikinci haftasında dördüncülüğe ulaştı.

Onların 3. albümü “Very Good”un yayınlanan 30.000 kopyasının tamamı satıldı, ajansları oğlanların yeniden televizyonda görünmelerini daha fazla desteklemek için ek 30.000 kopyanın daha üretimine başladı.

Ajansları Seven Seasons’dan bir temsilci: “Block B her şeyi başarabilecek kadar güçlü, ayrıca onların eşsiz müzikleri ve görsel etkileri de bir o kadar güçlü. Biz onların 1 yıllık hazırlanmalarının K-pop fanları tarafından bu sonucu almasına memnunuz.”dedi.

Blingbling*

Through public music shows last week, Block B has grabbed the attention of the public and media with their title song “Very Good.”

It’s no surprise they are being a hotly searched item on various portal sites and that netizens are leaving lots of comments on Block B-related articles. Block B even managed to trend on Twitter. There is no doubt they are taking the on-line community by storm.

Within five days of its release, their MV for “Very Good” received 650,000 views while their pre-release “Be the Light” reached the 4th spot on SBS’s ‘Inkigayo’ within two weeks.
Their third mini-album ‘Very Good’ completely sold out its initial supply of 30,000 copies; hence, the agency has started production of 30,000 additional copies due to the more heated support the boys started receiving after appearing on broadcasting programs.

A representative of their agency, Seven Seasons, said, “Block B’s strength and virtue is emphasizing all the things they can do, such as their unique music and visual effects. We’re just so grateful that many K-pop fans are are liking the result of their one-year preparation.”

08.10.2013-Allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.