Black Day in Korea (블랙데이)

Black Day in Korea (블랙데이)

Kara Gün (Korece: 블랙데이), her yıl 14 Nisan’da kutlanan resmi olmayan bir tatildir. Güney Kore’de çoğunlukla yalnızlar tarafından kutlanır.
Bu gün Sevgililer Günü ve Beyaz Gün ile ayın 14’üncü gününde tatil olarak ilişkilidir. Bu günde, önceki iki günde hediye almamış insanlar bir araya gelir ve jajangmyeon yerler. Bu gün özellikle bekar insanlar içindir.

Kara Gün, Sevgililer Günü ve Beyaz Günün romantik yönünü oluşturmaktadır. Sevgililer Gününde kabul edilen çikolatalar erkeklerin popülaritesini simgelemekte değerlendirilir ve Beyaz Günde verilen çikolatalar sadece romantik amaçlarla kullanılmaktadır, Kara Gün insanlar üzerine özellikle de yalnızlara, ne tatil ne de hediye almış kimselere odaklanır.
Bu günde, hediye almamış yalnızlar her iki günde de siyah renkli yiyecekler, özellikle jajangmyeon üzerine derdini paylaşmak için siyah giyinerek bir araya gelir. Yemek sırasında çikolata hediyeleri ve samimi ilişkilerin eksikliklerinden yakınırlar.

isis

English

Black Day (Korean: 블랙데이) is an unofficial holiday observed on April 14 each year. It is mostly observed in South Korea by singles.
The day is associated with Valentine’s Day and White Day as a holiday on the 14th day of the month. On this day, people who did not receive gifts on the previous two days gather and eat jajangmyeon. This day is specifically for single people.

Black Day builds on the romantic aspect of Valentine’s Day and White Day. As the chocolates received on Valentine’s Day are interpreted to symbolize a man’s popularity and the chocolates given on White Day are used solely for romantic purposes, Black Day focuses on the people, especially singles, who did not receive any gifts on either of the holidays.
On the day, singles who have not received presents on both days gather wearing black to ‘commiserate’ over black-colored food, especially jajangmyeon. During the meal, they complain about their lack of intimate relationships and chocolate gifts.