BIGBANG’s Seungri Unveils Teaser and Tracklist

BIGBANG’dan Seungri Resmini ve Şarkı Listesini Yayınladı

Kendi Twitter adresinden günleri sayan BIGBANG’den Seungri, yaklaşan yeni albümü için fragman resmini ve şarkı listesini yayınladı.

12 Ağustos’ta YG Entertainment, resmi bloğundan Seungri’nin ikinci mini albümü Let’s Talk About Love için yeni fotoğrafını şarkı listesi ile yayınladı.

Albümde gerçek albümü ile bir bonus şarkı da dahil olmak üzere toplamda altı şarkı yer alacak. Bütün şarkılarda Seungri’nin de emeği var.

Let’s Talk about Love adlı intro şarkısı, üretimi G-Dragon’un ve Taeyang’ın ismini taşımakta, tüm BIGBANG üyeleri grubunun maknaesine/küçüğüne şarkıları yazmasında yardımcı oldular.

Şarkı listesinin de ilgi çeken GG BE şarkısı, YG’nin yeni kız grubundan Jennie Kim tarafından yarısı hazırlanmıştır.

Albüm 21 ağustos’da yayınlanacak.

Asya_Prenses

Counting down on his own Twitter, Big Bang’s Seungri unveiled a teaser photo and tracklist for his upcoming new album.

On August 12, YG Entertainment updated its official blog with Seungri’s new image as well as the tracklist for his second mini album Let’s Talk About Love.

The album will include a total of six tracks, including one bonus track with the actual album. All the songs were co-produced by Seungri.

The intro song titled Let’s Talk about Love includes G-Dragon and Taeyang’s names, as the Big Bang members helped out their maknae by featuring and participating in the writing of the lyrics.

Also noticeable on the track list is GG BE, which features Jennie Kim of YG′s upcoming new girl group.

The album release will be on August 21.

12.08.2013 – Mnet

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.